Simonas Bilis – apie finalą, studijas JAV ir Simone Biles

Paskutinis Lietuvos plaukikas iš olimpinio baseino išlipo kiek nusivylęs, bet neliūdnas.

S.Bilis olimpinių žaidynių 50 m laisvuoju stiliumi finale finišavo aštuntas.<br>J. Seredaitės nuotr.
S.Bilis olimpiadoje sužibėjo.<br>A.Pliadžio nuotr.
S.Bilis olimpinių žaidynių 50 m laisvuoju stiliumi finale finišavo aštuntas.<br>A.Pliadžio nuotr.
Simone Biles – amerikietė olimpinė čempionė.<br>„Reuters“ nuotr.
Daugiau nuotraukų (15)

Kęstutis Rimkus, specialiai lrytas.lt, Rio de Žaneiras (Brazilija)

Aug 13, 2016, 3:05 AM, atnaujinta May 16, 2017, 2:07 AM

Rio de Žaneiro olimpiadoje Simonas Bilis pasiekė didžiausią karjeros laimėjimą.

JAV studijuojantis 22-ejų lietuvis 50 m laisvuoju stiliumi finale finišavo 8-tas – 22,08 sek.

Olimpiniu čempionu šioje rungtyje tapo amerikietis Anthony Ervinas – 21,40 sek. Vos viena šimtąja sekundės dalimi nuo jo atsiliko prancūzas Florent'as Manadou, o bronza atiteko kitam JAV plaukikui Nathanui Adrianui – 21,49 sek.

Pakeliui į finalą S.Bilis du kartus gerino net 22 metus išsilaikiusį Raimondo Mažuolio Lietuvos rekordą (22,08 sek.): atrankoje nuotolį nuplaukė per 22,01 sek., pusfinalyje – per 21,71 sek.

„Jei turėčiau, įteikčiau jam ordiną,“ – sakė Lietuvos plaukimo rinktinės treneris Žilvinas Ovsiukas.

S.Bilio rezultatas – vienas geriausių iš Lietuvos plaukikų šiose žaidynėse. Favorite laimėti medalį laikyta Rūta Meilutytė užėmė 7-ąją vietą 100 m krūtine distancijoje, o kiti mūsų šalies atstovai į finalus nepateko.

Nors ir S.Bilis tvirtino, esą nusivylęs rezultatu finale, jo stebuklingas plaukimas pusfinalyje ir kiti rezultatai rodo, kad šis jaunas sprinteris iš Panevėžio dar gali sukelti smagaus triukšmo ateityje.

– Simonai, kokios mintys kyla po finalo?

– Jaučiuosi nusivylęs, nes žinau, jog padariau klaidų, kad nesusitvarkiau su nervais. Praėjusią naktį niekaip užmigti negalėjau. Tai ir lėmė, kad šįkart plaukiau lėčiau.

Bet startas atrodė neprastas?

– Nežinau, reikėtų pažiūrėti iš šalies. Man taip neatrodo. Užsižiūrėjau starte ir tikrai žinau, jog po vandeniu per anksti pradėjau traukti ranką pirmam grybšniui.

Pusfinalyje viską padariau tobulai. O dabar žinau, ką galėjai geriau padaryti finale.

Jaučiu vidinį graužulį. Būtų smagu užimti aukštesnę vietą, bet esu labai patenkintas ir šiuo rezultatu. Prieš žaidynes negalėjau net pagalvoti, kad per savo pirmąją olimpiadą pateksiu į finalą. Labai džiaugiuosi.

Prieš žaidynes planavote geriau pasirodyti 100 m laisvuoju stiliumi. Gal irgi jaudulys sutrukdė toje rungtyje?

– Gali būti. Turbūt ten nesusitvarkiau su nervais, nebuvau pasirengęs psichologiškai. Tačiau po 100 m varžybų treneris ir šeima padėjo pasirengti kitam startui.

Pats jau buvau nukabinęs nosį, nesitikėjau net į pusfinalį patekti. Tačiau man patarė: „Have fun“ – eik ir linksminkis. Daryk ką moki ir plauksi greičiau.

Taip ir buvo – atsipalaidavau ir viskas išėjo į gera.

Ar nustebino amerikiečio Anthony Ervino pergalė jūsų rungtyje?

– Tikrai nustebino. Galvojau, jog laimės F.Manaudou. Labai džiugu, kad laimėjo A.Ervinas (amerikietis buvo baigęs karjerą 2003 metais, bet grįžo į baseiną 2011 m.). Jis buvo vyriausias (35 metų) iš visų startavusių.

Labai džiugu, kad greitai plaukia ne tik jauni, bet ir vyresni.

Džiugu, kad pats galėsite plaukti bent trylika metų?

– Taip, matosi, kad dar ilgai galėsiu plaukti (juokiasi, – red.).

Ar turi įtakos plaukiant 50 metrų finale tai, kad tą pačią dieną plaukėte ir estafetėje?

– Jei būtų 50 m estafetėje, tikrai nebūtų kliudę. 100 m – tokiam kaip man – vargina.

Štai Danas Rapšys plaukia 200 m ir jam tokie atstumai nieko nereiškia. O man po 100 m estafetės nukirto rankas.

Šiaip esu įpratęs daug kartų plaukti, nes JAV studentų pirmenybėse būdavo labai dažnų startų. Pavyzdžiui, čempionate dvylika kartų plaukiau per penkias dienas. Bet ten plaukdavau baseine, kuris matuojamas jardais, jis kiek trumpesnis.

Kokie jūsų planai Šiaurės Karolinos valstijos universitete?

– Pagal studentų taisykles už universitetą galima startuoti ketverius metus.

Man tie ketveri metai šiemet praėjo, tad kitą sezoną už komandą nebeplauksiu.

Tačiau treniruosiuosi su komanda – padėsiu jiems ir sau.

Varžybų vis tiek bus – treneris visada suranda.

Liko dar vieni metai studijų – mokslinių technologijų. Mokausi, kaip išmokyti žmones naudotis technologijomis.

Kokie jūsų ryškiausi įspūdžiai iš olimpinių žaidynių?

– Kol kas mačiau tik baseiną ir olimpinį kaimelį. Dar nebuvau kitų sporto šakų varžybose. Bet girdėjau, kad Giedrius Titenis gavo septynis bilietus į krepšinio rungtynes, vadinasi, visi eisime ten.

Iki tol per daug nevaikščiojau, kad kojos nepavargtų. Pažiūrėdavome lietuvių startus, pasidžiaugdavome, bet žiūrėdavome savo plaukimus.

Ar amerikiečiai neklausia Simono Bilio apie ryšius su Simone Biles (gimnastikos žvaigždė, Rio de Žaneire jau laimėjusi olimpinį auksą, red.)?

– Kol kas ne. Tik „Facebook“ mačiau, kad buvo kažkas parašyta. Tačiau ne, tikrai nesame giminės (juokiasi, red.).