Lietuvos sportas: tarp svarbiausių 2016-ųjų faktų ir R.Meilutytės nesėkmė Rio

Šįmet buvo svarbūs ne tik startai Rio de Žaneire, kur medalių siekė olimpiečiai ir parolimpiečiai. Įprasta, kad didžiausio atgarsio sulaukė krepšinio varžybos.

Rūta Meilutytė<br>AFP nuotr.

Rolandas V.Eidvilas

Dec 30, 2016, 9:14 AM, atnaujinta Feb 9, 2018, 8:12 PM

Nuo naujų futbolo ir krepšinio rinktinių trenerių rinkimų iki lietuvių bandymų atverti NBA klubų duris.

Apžvalgoje – įdomiausi 2016-ųjų Lietuvos sporto įvykiai.

Sausio 9 d. Kauno „Žalgirio“ krepšinio klubas atleido trenerį Gintarą Krapiką ir į jo vietą paskyrė iki tol trenerio padėjėju dirbusį Šarūną Jasikevičių. G.Krapikas „Žalgirį“ treniravo nuo 2014 m. balandžio.

Sausio 12 d. Lietuvos futbolo rinktinės treneriu paskirtas Edgaras Jankauskas. Jis pakeitė po praėjusio Europos čempionato atrankos turnyro pasitraukusį Igorį Pankratjevą.

Sausio 20 d. Lietuvos futbolo federacijos prezidentu ketverių metų kadencijai išrinktas Edvinas Eimontas. Jis pakeitė per rinkimus kandidatūros nekėlusį Julių Kvedarą.

Vasario 21 d. Vilniaus „Lietuvos ryto“ krepšinio klubas iškovojo Karaliaus Mindaugo taurę. Vilniuje surengto turnyro finale „Lietuvos rytas“ nugalėjo Kauno „Žalgirį“ 67:57. Naudingiausiu turnyro krepšininku išrinktas Vilniaus komandos vidurio puolėjas Antanas Kavaliauskas.

Kovo 20 d. Baigėsi biatlono pasaulio taurės sezonas. Vienintelis taškų iškovojęs lietuvis Tomas Kaukėnas galutinėje įskaitoje užėmė 75-ąją vietą. Tautų taurės moterų įskaitoje Lietuva užėmė 22-ąją, vyrų įskaitoje – 20-ąją vietą.

Balandžio 6 d. „Šiauliai“ tapo Baltijos krepšinio lygos (BBL) čempionais. Atsakomosiose rungtynėse šiauliečiai nugalėjo Tartu „Rock“ 102:76 ir atsirevanšavo už pralaimėjimą išvykoje 74:81.

Balandžio 7 d. Lietuvos futbolo rinktinė Tarptautinės futbolo asociacijų federacijos (FIFA) reitinge nukrito į 139-ąją vietą – žemiausią istorijoje.

Balandžio 10 d. Marijampolėje Baltijos moterų krepšinio lygos finale Marijampolės „Sūduva“ nugalėjo Minsko „Cmoki“ 69:57.

Balandžio 15 d. Žygimantas Stanulis laimėjo Europos sunkiosios atletikos čempionato sidabrą. Fiordėje (Norvegija) vykusiame čempionate jis užėmė antrąją vietą svorio kategorijoje iki 94 kg.

Balandžio 23 d. Lietuvos ledo ritulio rinktinė Zagrebe vykusiame pasaulio čempionato pirmosios pakopos B grupės turnyre per 5 rungtynes surinko 10 taškų ir užėmė trečiąją vietą.

Balandžio 25 d. Lietuvos moterų krepšinio lygos finale Kauno rajono „Hoptrans-Sirenos“ nugalėjo Marijampolės „Sūduvą“ 3:1.

Gegužės 8 d. Lietuvos irkluotojai Europos čempionate Brandenburge (Vokietija) iškovojo tris medalius: sidabrą – porinė keturvietė (Dovydas Nemeravičius, Martynas Džiaugys, Dominykas Jančionis ir Aurimas Adomavičius) ir vienvietę irkluojantis Mindaugas Griškonis, bronzą – porinė dvivietė (Rolandas Maščinskas ir Saulius Ritteris).

Gegužės 15 d. Vilniaus „Žalgiris“ penktus metus iš eilės iškovojo Lietuvos futbolo federacijos taurę. Telšiuose vykusiose finalo rungtynėse „Žalgiris“ po pratęsimo nugalėjo „Trakus“ 1:0.

Gegužės 17–22 d. Lietuvos plaukikai Londone vykusiame Europos čempionate iškovojo vieną aukso ir du bronzos medalius. Čempione tapo tik vienoje rungtyje startavusi Rūta Meilutytė, kuri laimėjo 100 m plaukimo krūtine varžybas. Trečiąją vietą užėmė 100 m krūtine plaukęs Giedrius Titenis ir 200 m nugara plaukęs Danas Rapšys.

Gegužės 23 d. Ričardas Berankis Teniso profesionalų asociacijos (ATP) reitinge pakilo į 50-ąją vietą – aukščiausią per karjerą.

Gegužės 27 d. „Toronto Raptors“ vidurio puolėjas Jonas Valančiūnas baigė NBA sezoną. Rytų konferencijos finalo serijoje „Raptors“ pralaimėjo „Cleveland Cavaliers“ klubui 2:4. J.Valančiūnas atkrintamosiose varžybose žaidė 12 rungtynių, įmesdavo 13,8 taško ir atkovodavo 10,8 kamuolio.

Gegužės 31 d. Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) konferencijoje LKF prezidentu antrai kadencijai išrinktas Arvydas Sabonis.

Birželio 6 d. Kauno „Žalgiris“ šeštus metus iš eilės tapo Lietuvos krepšinio lygos (LKL) čempionu. „Žalgiris“ penktosiose finalo rungtynėse namie nugalėjo Klaipėdos „Neptūną“ 97:70 ir laimėjo seriją 4:1. Naudingiausio finalo krepšininko prizu apdovanotas „Žalgirio“ gynėjas Jerome’as Randle’as.

Birželio 12 d. „San Jose Sharks“, kuriame žaidė Dainius Zubrus, Nacionalinės ledo ritulio lygos (NHL) finalo serijoje pralaimėjo „Pittsburgh Penguins“ 2:4. 37 metų D.Zubrus trečią kartą žaidė finale, bet NHL čempionu netapo nė karto.

Birželio 23 d. Domantas Sabonis buvo pakviestas Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) naujokų biržoje. Brukline surengtoje biržoje D.Sabonį 11-uoju šaukimu pakvietė „Orlando Magic“. Tą patį vakarą per krepšininkų mainus teises į D.Sabonį iš „Magic“ įsigijo „Oklahoma City Thunder“ klubas.

Birželio 26 d. Lietuvos sportininkai Europos baidarių ir kanojų irklavimo čempionate Maskvoje iškovojo du medalius. Henrikas Žustautas užėmė antrąją vietą 200 m vienviečių kanojų lenktynėse, Ignas Navakauskas – trečiąją 200 m vienviečių baidarių lenktynėse.

Liepos 3 d. Lietuvos vaikinų (iki 17 m.) krepšinio rinktinė, kurią treniravo Gediminas Petrauskas, pasaulio čempionate rungtynėse dėl trečiosios vietos nugalėjo Ispaniją 81:63.

Liepos 7 d. Airinė Palšytė laimėjo Europos lengvosios atletikos čempionato sidabro medalį. Amsterdame vykusiame čempionate ji užėmė antrąją vietą šuolių į aukštį varžybose.

Liepos 9, 10 d. Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė trečią kartą tapo Europos šiuolaikinės penkiakovės čempione. Ji nugalėjo Sofijoje vykusiame čempionate.

Rugpjūčio 5 d. Įvyko Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių atidarymas. Žaidynėse dalyvavo 67 Lietuvos sportininkai, per atidarymą šalies vėliavą nešė buriuotoja Gintarė Volungevičiūtė-Scheidt.

Rugpjūčio 8 d. Londono olimpinių žaidynių čempionė Rūta Meilutytė Rio de Žaneiro žaidynių 100 m plaukimo krūtine varžybose užėmė 7-ąją vietą. R.Meilutytė per olimpines žaidynes startavo tik vienoje rungtyje.

Rugpjūčio 11 d. Lietuvos irkluotojai iškovojo du olimpinius medalius: vyrų porinių dviviečių lenktynėse sidabrą iškovojo S.Ritteris ir M.Griškonis, moterų porinių dviviečių lenktynėse bronzą pelnė Donata Vištartaitė ir Milda Valčiukaitė.

Rugpjūčio 13 d. Sunkiaatletis Aurimas Didžbalis iškovojo Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių bronzos medalį. Jis užėmė trečiąją vietą svorio kategorijoje iki 94 kg.

Rugpjūčio 17 d. Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė olimpinių žaidynių ketvirtfinalyje pralaimėjo Australijai 64:90. Lietuvos krepšininkai Rio de Žaneire užėmė 7-ąją vietą.

Rugpjūčio 18 d. Baidarių irkluotojai Aurimas Lankas ir Edvinas Ramanauskas iškovojo Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių bronzos medalius. Jie užėmė trečiąją vietą dviviečių baidarių 200 m lenktynėse.

Rugpjūčio 21 d. Baigėsi Rio de Žaneiro olimpinės žaidynės. Lietuvos sportininkai jose iškovojo 1 sidabro ir 3 bronzos medalius.

Rugsėjo 8 ir 14 d. Mindaugas Bilius iškovojo Rio de Žaneiro parolimpinių žaidynių sidabro ir aukso medalius. Jis užėmė antrąją vietą disko metimo F37 kategorijos ir pirmąją – rutulio stūmimo F37 kategorijos varžybose.

Rugsėjo 16 d. Lietuvos vyrų aklųjų riedulio rinktinė tapo Rio de Žaneiro parolimpinių žaidynių čempione. Finale lietuviai nugalėjo JAV 14:8.

Rugsėjo 25 d. Klaipėdoje Lietuvos futbolo federacijos taurės finale Vilniaus „Žalgiris“ nugalėjo Marijampolės „Sūduvą“ 2:0.

Spalio 7 d. Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) prezidente antrai ketverių metų kadencijai išrinkta buvusi šaulė, olimpinė čempionė Daina Gudzinevičiūtė.

Spalio 20–23 d. Aušrinė Trebaitė ir Simona Krupeckaitė tapo Europos dviračių treko čempionėmis. Sen Kantene (Prancūzija) vykusiame čempionate A.Trebaitė laimėjo skrečo lenktynes, S.Krupeckaitė – sprinto. Be to, S.Krupeckaitė užėmė trečiąją vietą keirino varžybose ir kartu su Migle Marozaite taip pat trečiąją vietą komandų sprinto varžybose.

Spalio 21 d. Rūta Paškauskienė laimėjo Europos stalo teniso čempionato bronzos medalį. Ji su serbu Aleksandru Karakaševičiumi užėmė trečiąją vietą mišrių porų varžybose.

Spalio 25 d. Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) Vykdomasis komitetas paskyrė šalies rinktinių trenerius. Lietuvos vyrų rinktinės treneriu tapo Dainius Adomaitis, moterų rinktinės – Mantas Šernius.

Lapkričio 19 d. Lietuvos moterų krepšinio rinktinė 2017 m. Europos čempionato atrankos turnyre pralaimėjo visas ketverias rungtynes ir nepateko į baigiamąjį turnyrą.

Lapkričio 26 d. Baigėsi Lietuvos futbolo A lygos čempionatas. Auksą ketvirtus metus iš eilės laimėjo Vilniaus „Žalgiris“.

Gruodžio 9–11 d. Simonas Bilis pasaulio plaukimo trumpajame baseine čempionate Vindsore (Kanada) iškovojo aukso ir bronzos medalius. Jis laimėjo 100 m plaukimo laisvuoju stiliumi varžybas ir užėmė trečiąją vietą plaukdamas 50 m laisvuoju stiliumi.

Gruodžio 22 d. Lietuvos vaikinų (iki 18 m.) krepšinio rinktinė tapo Europos vicečempione ir iškovojo kelialapį į pasaulio čempionatą. Jaunųjų krepšininkų rinktinės šiais metais laimėjo sidabro medalius visų trijų amžiaus grupių (iki 16 m., iki 18 m. ir iki 20 m.) Europos pirmenybėse.

Gruodžio 22 d. Vilniaus „Siemens“ arenoje apdovanoti geriausi 2016 metų Lietuvos sportininkai. Geriausiais sportininkais išrinkti olimpinis prizininkas sunkiaatletis A.Didžbalis ir Europos čempionė dviratininkė S.Krupeckaitė, Metų komandomis – olimpiniai prizininkai irkluotojai M.Griškonis ir S.Ritteris bei D.Vištartaitė ir M.Valčiukaitė, geriausiu treneriu – irkluotojų treneris Mykolas Masilionis.

Svarbiausi 2016 metų pasaulio sporto įvykiai – rytdienos numeryje.