Už auksinio Andriaus Gudžiaus medalio – daugybė sunkumų

Andrius Gudžius Londone visam pasauliui priminė apie Lietuvą. Diską nusviedęs 69 m 21 cm, atletas tapo pasaulio čempionu.

A.Gudžius - pasaulio čempionas.<br> AFP/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (6)

Aug 6, 2017, 1:21 PM, atnaujinta Aug 6, 2017, 5:17 PM

26-erių sportininkas tapo antru lietuviu ir trečiu sportininku kilusiu iš Baltijos šalių, kuriam pavyko nuskinti auksčiausios prabos apdovanojimą tokio lygio varžybose.

Be jokios abejonės, pirmasis tai padarė Virgilijus Alekna, kuris pasaulio čempionato pirmenybėse triumfavo 2003-aisiais ir 2005-aisiais. Po to lietuvio dominavimą nutraukė estas Gerdas Kanteris.

Tačiau istorija yra ne apie juos, o apie kuklų sportininką iš Kauno.

Karjeros pradžia

Dar 2007 metais Čekijoje vykusiame pasaulio jaunių lengvosios atletikos čempionate A.Gudžius parodė, kad potencialo turi su kaupu. Tada sportininkas iškovojo bronzos medalį. O po metų vykusiame Lietuvos lengvosios atletikos čempionate atletas parodė, kad gali grumtis ir su suaugusiais vyrais. Gimtajame Kaune A.Gudžius taip pat iškovojo šalies bronzą.

Tiesa, dar tais pačiais metais vykusiame pasaulio jaunimo lengvosios atletikos čempionate sportininkui nepasisekė. Jis tada iškovojo vos šeštą vietą. O po metų,Europos jaunimo čempionate – penktą.

Pirmieji triumfai

A.Gudžius jau 2010 metais parodė, kad užaugo pamaina V.Aleknai. Sportininkas Lietuvos čempionate, Kaune, iškovojo aukso medalį.

O tais pačiais metais kaunietis ir pasaulio jaunimo čempionate buvo nesulaikomas ir iškovojo dar vieną aukščiausios prabos medalį.

Duobė

Po gerų rezultatų, A.Gudžius pateko į duobę, į kurią, ko gero, patenka visi sportininkai.

A.Gudžius Europos iki 23 metų čempionate užėmė 13 vietą. Kaunietis tą pačią vasarą vyko ir į Universiadą, kurioje užėmė taip pat 13 vietą.

O po metų sportininkas dalyvavo pirmą kartą Europos čempionate. Ten jam sekėsi dar prasčiau ir debiutas, kaip reikiant prisvilo. A.Gudžius užėmė vos 30 vietą.

Kilimas

2014-aisiais A.Gudžius dar kartą nuskynė aukščiausius laurus Lietuvos čempionate.

Sportininkas taip pat pirmą kartą dalyvavo ir pasaulio čempionate, kuriame užėmė garbingą 14 vietą.

O po metų sportininkas dalyvavo ir Europos čempionate, kur gerokai pagerino savo pozicijas nuo debiuto. Čia jis užfiksavo 13 geriausią rezultatą.

A.Gudžius taip pat sulaukė ir dovanos iš IAAF. Kad patekti į 2016 metų Rio de Žaneiro olimpines žaidynes, sportininkai prieš tai turėjo būti numetę diską bent 66 metrus. Tiesa, tokį rezultatą pasiekė per mažai sportininkų, todėl normatyvas buvo sumažintas iki 65 metrų. O būtent tai leido lietuviui debiutuoti ir Olimpinėse žaidynėse.

Trauma

Nors Olimpinių žaidynių svajonė jau buvo panosėje, ji galėjo būti ir nepasiekiama. 2015 metų gruodį A.Gudžiui lūžo koja. Tuomet jis džiaugėsi, kad tai neįvyko pavasarį, kai yra itin aktyviai ruošiamasi žaidynėms.

Tačiau nutiko blogiausia, kas galėjo nutikti. Jau 2016 metų balandį buvo paskelbta, kad sportininkui nustatytas stresinis pėdos lūžis. Buvo skelbiama, kad atletas turėtų pradėti sportuoti likus vos dviems mėnesiams iki žaidynių pradžios. Ir tai buvo tik geriausiu atveju.

Tiesa, sportininkas nepalūžo ir jam pavyko debiutuoti Brazilijoje vykusiose žaidynėse. Tada sportininkas diską nusviedė vos 60 m 66 cm ir užėmė 12 vietą.

Atsigavo

Sportininkas jau 2017 metų Kauno pavasario metimų pirmenybėse pagerino savo asmeninį rekordą. Nusviedęs diską 67 m 38 cm sportininkas triumfavo turnyre.

O jau visai greitai, lietuvis iškovojo ir LLAF taurę, kai diską nusviedė 68 m 61 cm. Lietuvis ir čia nesulaukė konkurencijos ir iškovojo dar vieną aukso medalį.

Viskas ties tuo nesibaigė. Visiems puikiai žinoma, kad A.Gudžius šeštadienį tapo pasaulio čempionu, kai Londone įveikė geriausius pasaulio disko metikus.

Lietuvis dar kartą pagerino savo asmeninį rekordą.

O sportininkas ne tik kad tapo pirmą kartą pasaulio čempionu, jis taip pat tapo trečiu jauniausiu čempionu istorijoje. Už 26-erių sportininką geriau yra pasirodę tik vokiečiai Larsas Riedelis ir Robertas Hartingas. Abu vokiečiai pirmą kartą triumfavo būdami 24-erių.

Playginimu V.Alekna pasaulio čempionu tapo sulaukęs vos 31-erių.

Ką reiškia jaunas amžius?

Du sportininkai anksčiau pasiekę viršūnę yra ir daugiausiai kartų pasaulio čempionate triumfavę sportininkai.

L.Riedelis tai padarė net penkis kartus (keturi kartai buvo iš eilės). O R.Hartingas tai padarė tris kartus ir visus juos iš eilės.

Belieka tikėtis, kad A.Gudžiui tai yra tik pradžia ir jo laukia tokia pati šviesi ateitis, kaip vokiečių ar jo pačio idealo V.Aleknos.

„Nauja diena“: R. Žemaitaitis sulaužė priesaiką – ar gali kandidatuoti?