Penktas kartas nemelavo – Ispanijos rankininkai tapo Europos čempionais

Ispanijos vyrų rankinio rinktinei reikėjo net penkių bandymų, bet galiausiai tikslas buvo pasiektas. Sekmadienį Zagrebe Ispanijos komanda lemiamose rungtynėse nugalėjo Švedijos ekipą 29:23 (12:14) ir pirmą kartą iškovojo Europos pirmenybių aukso medalius. Bronzos apdovanojimus laimėjo Prancūzijos rankininkai.

Ispanijos vyrų rankinio rinktinė.<br> Reuters/Scanpix nuotr.

Jan 29, 2018, 12:07 AM, atnaujinta Jan 29, 2018, 12:15 AM

Į viršūnę – per duobes

Į Europos rankinio viršūnę „Hispanos“ ir šįkart kopė duobėtu keliu – svarbiausių čempionato rungtynių pirmame kėlinyje truputį geriau žaidė Švedijos komanda. Finalo pradžioje švedus keliskart išgelbėjo vartininkas Mikaelis Appelgrenas, keliskart puldami kone lygioje vietoje suklydo be reikalo skubėję ispanai ir 12-ą min. skandinavai nutolo 7:4. Paskui ispanams pavyko nusiraminti, bet jie visą pirmąjkėlinį atsiliko 1-3 įvarčiais.

Dvikovos lūžis įvyko iškart po pertraukos, kai ispanų vartus užrakino Arpadas Šterbikas, į Europos čempionatą atvykęs tik prieš pusfinalį, kai reikėjo pakeisti traumą patyrusį pagrindinį Ispanijos rinktinės vartininką Gonzalo Perezą.

Kitoje aikštės pusėje „Los Hispanos“ padidino greitį, bet skirtingai nei pirmame kėlinyje nedarė klaidų ir įmetė keturis įvarčius paeiliui. Ispanijos rinktinė persvėrė rezultatą 16:14 (36-ą min.), o 43-ią min. jau pirmavo solidžiu skirtumu 20:15.

Nors prieš akis dar buvo pusė kėlinio, per likusį laiką Ispanijos rankininkai neleido suabejoti, jog yra labiau verti aukso medalių. Skirtumas vienu metu buvo padidėjęs net iki aštuonių įvarčių (25:17 – 52-ą min.), tad ispanų aistruoliai pergalės dainas užtraukė likus nemažai laiko iki finalo sirenos.

Ispanijos rinktinė Europos pirmenybių medalius iškovojo septintą kartą, tačiau iki šių metų ispanų kolekcijoje buvo tik sidabras (1996, 1998, 2006 ir 2016 m.) ir bronza (2000 ir 2014 m.).

Švedijos rinktinė keturis kartus buvo Europos čempionė (1994, 1998, 2000 ir 2002 m.), bet dar nebuvo laimėjusi nei sidabro, nei bronzos medalių.

Beje, šiame čempionate Švedijos rankininkai laimėjo tik ketverias iš aštuonerių rungtynių, tačiau nugalėjo tada, kai reikėjo labiausiai ir iškovojo medalius. Ispanai irgi neišvengė nesėkmių – suklupo žaisdami su danais ir slovėnais.

Bronza – į Prancūziją

Pasaulio čempionė Prancūzijos ekipa rungtynėse dėl bronzos medalių nugalėjo olimpinę čempionę Danijos rinktinę 32:29 (17:14).

Tituluotoms komandoms, kurios tikėjosi Zagrebe kovoti dėl aukso, mažasis finalas nebuvo rimčiausias iššūkis. Pusę pirmo kėlinio rankininkai aiškiai nepersistengė gindamiesi ir pergalės raktų ieškojo prie svetimų vartų – 16-ą min. rezultatas buvo 10:10.

Pirmi rimtesnį režimą įjungė prancūzai. Kai teisėjai 16-ą min. danui Rasmusui Laugei skyrė du 2 min. pašalinimus, tai tapo ženklu Prancūzijos rinktinei, kad atsirado gera galimybė perimti iniciatyvą. „Ekspertai“ tą ir padarė: pirmo kėlinio pabaigoje įgijo keturių įvarčių persvarą (16:12 – 28-ą min.) ir panašiu skirtumu pirmavo visą antrą kėlinį.

Prancūzijos rinktinė Europos pirmenybių prizininke tapo penktą kartą. Prancūzai jau buvo laimėję tris aukso (2006, 2010 ir 2014 m.) ir vieną bronzos (2008 m.) medalių komplektą.

Geriausiu išrinktas švedas

Geriausiu turnyro rankininku išrinktas švedas Jimas Gottfridssonas, o rezultatyviausio rankininko prizas įteiktas čekui Ondrejui Zdrahalai, kuris per 7 rungtynes įmetė 55 įvarčius.

Į simbolinę geriausių čempionato rankininkų komandą pateko: prancūzas vartininkas Vincent‘as Gerard‘as, kroatas gynėjas Jakovas Gajunas, norvegas įžaidėjas Sanderis Sagosenas, danas kairysis pusiaukraštinis Mikkelis Hansenas, ispanas dešinysis pusiaukraštinis Aleksas Duišebajevas, švedas linijos žaidėjas Jesperis Nielsenas, kroatas kairysis kraštinis Manuelis Štrlekas ir ispanas dešinysis kraštinis Ferranas Sole.

Kovos kituose žemynuose

Savaitgalį baigėsi ir kitų žemynų vyrų rankinio čempionatai.

Gabono sostinėje Librvilyje šeštadienį Afrikos pirmenybių finale Tunisas nugalėjo čempiono vardą gynusį Egiptą 26:24. Tunisiečiai aukso medalius iškovojo dešimtą kartą. Rungtynėse dėl bronzos apdovanojimų Angola įveikė Maroką 29:26.

Penktą vietą užėmė šeimininkė Gabono rinktinė, kurią treniruoja Prancūzijos rankinio legenda Jacksonas Richardsonas.

Korėjos mieste Suvone sekmadienį lemiamose Azijos čempionato rungtynėse Kataras įveikė Bachreiną 33:31. Kataro komanda, kurios dauguma žaidėjų yra natūralizuoti užsieniečiai, žemyno čempione tapo trečią kartą iš eilės. Bronzos medalius iškovojo Korėja, mažajame finale pranokusi Saudo Arabiją 29:21.

Azijos čempionate pirmą kartą dalyvavo Okeanijos ekipos, tačiau jos neprilygo net turnyro vidutiniokams. Australijos rinktinė užėmė 11-ą vietą, Naujosios Zelandijos komanda – paskutinę 14-ą vietą.

Visi trys Afrikos pirmenybių prizininkai (Tunisas, Egiptas ir Angola) ir keturios stipriausios Azijos komandos (Kataras, Bachreinas, Korėja ir Saudo Arabija) iškovojo kelialapius į 2019 metų pasaulio pirmenybes.

Teisę žaisti pasaulio čempionate taip pat turi šeimininkės Vokietija ir Danija, 2017 metų pasaulio čempionė Prancūzija ir šių metų Europos čempionė Ispanija.

Finalas

Ispanija – Švedija 29:23 (12:14). Sole 5, Balagueras 5, Arino 4, Entrerriosas 4, A.Duišebajevas 4, Goni 1, Guardiola 1, Figuerasas 1, Sarmiento 1, Aguinagalde 1, Gurbindo 1, Rivera 1/ Nielsenas 5, Ekbergas 4, Wanne 3, Zachrissonas 3, Henningsonas 2, Gottfridssonas 2, Nilssonas 2, Jeppsonas 1, Arnessonas 1.

Dėl 3 vietos

Prancūzija – Danija 32:29 (17:14). N.Karabatičius 9, Mahe 5, Abalo 5, Sorhaindo 5, Porte‘as 4/ Lindbergas 12, Lauge 4, Mortensenas 4.