Baidarininkas Artūras Seja per metus nuskynė keturis medalius

Pasaulio baidarių ir kanojų irklavimo čempionate Montemor o Velže paskutinę dieną lietuviai per 20 minučių kovojo trijuose finaluose ir visuose iškovojo medalius – pirmuosius nuo 2014 metų.

Pasaulio vicečempionas A.Seja šiemet dar dalyvavo ir jaunimo čempionatuose.<br>J.Vaščenkovo nuotr.
Trenerio S.Sorokino auklėtiniai R.Nekriošius ir A.Olijnikas finišavo treti.<br>J.Vaščenkovo nuotr.
H.Žustaustas iškovojo bronzą.<br>J.Vaščenkovo nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Aug 29, 2018, 8:02 AM, atnaujinta Aug 29, 2018, 3:23 PM

Lietuvos baidarių ir kanojų irkluotojai visada turėjo galingų atletų, tačiau pastaraisiais metais vis nesisekė laimėti medalio planetos pirmenybėse. Portugalijoje medaliais tiesiog nulijo.

200 m sprinto finale baidarininkas Artūras Seja iškovojo sidabro medalį, o kanojininkas Henrikas Žustautas – bronzos.

Dviviečių baidarių finale 500 m nuotolyje Ričardas Nekriošius ir Andrejus Olijnikas taip pat iškovojo bronzą.

Nuolat keičiantis baidarių ir kanojų irklavimo olimpinei programai 2020 metų Tokijo žaidynėse iš šių rungčių bus tik baidarių 200 m sprintas, tad A.Seja turi puikių olimpinių perspektyvų.

Svarbiausias apdovanojimas

Visaginietis A.Seja finale tik 0,107 sek. pralaimėjo čempionu tapusiam ispanui Carlosui Garrote, kuris trasoje užtruko 35,259 sek. Trečiąją poziciją užėmė rusas Jevgenijus Lukancovas, atsilikęs nuo čempiono 0,253 sek.

Finale varžėsi devyni baidarininkai.

22-ejų A.Seja po starto kiek atsiliko nuo lyderių, bet įsibėgėjęs sugebėjo juos pasivyti ir pakovoti dėl aukščiausios vietos.

„Esu labai laimingas. Man tai svarbiausias medalis karjeroje, – po finišo kalbėjo A.Seja. – Tikiuosi, kad ateityje pavyks jį iškeisti į aukso.

Finale man labai nedaug trūko iki pasaulio čempiono titulo. Pirmąją vietą kainavo smulki klaidelė. Nepavyko startuoti taip, kaip galiu, todėl pusę distancijos teko vytis varžovus.

Tačiau man užteko jėgų kovoti iki galo. Prisivijau varžovus, pavyko galingai finišuoti ir patekau tarp prizininkų.

Neaplenkiau tik ispano C.Garrote, kuris triumfavo ir šių metų Europos čempionate“, – kalbėjo A.Seja.

Pasaulio ir Europos čempionu šiemet tapęs ispanas penkeriais metais vyresnis už lietuvį.

Įspūdingi visaginiečio metai

A.Seja šiemet skynė medalius įvairiose varžybose tarsi plaukikė Rūta Meilutytė prieš keletą metų.

Iki sidabro apdovanojimo Portugalijoje buvo iškovoti dar trys medaliai.

Iš pradžių A.Seja savo mėgstamoje 200 m rungtyje tapo Europos suaugusiųjų vicečempionu, paskui truputį nusivylęs liko antras ir Europos jaunimo (iki 23 metų) pirmenybėse, tačiau liepos pabaigoje pagaliau pelnė auksą pasaulio jaunimo čempionate.

Jaunas baidarininkas šiemet su trenksmu įsiveržė į pasaulio elitą, tačiau prieš tai jam teko atlaikyti milžinišką konkurenciją Lietuvoje.

Pasaulio ir Europos čempionatuose vienoje distancijoje valstybei gali atstovauti tik vienas baidarininkas, todėl jam teko kautis su 2015 metų Europos čempionato prizininku ir Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių dalyviu Ignu Navakausku.

„Lietuvoje mes turime labai pajėgių sprinterių – ne veltui mūsų rinktinė laikoma viena stipriausių pasaulyje.

Todėl Lietuvoje tenka atlaikyti didžiulę konkurenciją kovojant dėl kelialapių į pasaulio ar Europos čempionatus.

Jeigu laimi konkurencinę kovą Lietuvoje, Europos ir pasaulio čempionatuose tikrai esi pajėgus patekti į finalą ir kovoti dėl medalių“, – sakė A.Seja.

Visaginietis jau pernai pradėjo startuoti suaugusiųjų varžybose – debiutuodamas Europos pirmenybėse jis užėmė 6-ąją vietą, planetos čempionate – 10-ąją, o pasaulio jaunimo čempionate pelnė sidabrą.

Tobulėti ėmė Vilniuje

A.Seja jau trečius metus gyvena Vilniuje ir treniruojasi Lietuvos olimpiniame sporto centre prižiūrimas buvusio žinomo baidarininko Romualdo Petrukaneco, kuris yra ir Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo federacijos generalinis sekretorius.

Artūrą į irklavimą atvedė aštuoneriais metais vyresnis brolis Vitalijus, kuris anksčiau irklavo dvivietę baidarę su I.Navakausku, tačiau baigė karjerą, nes sportuodamas negalėjo išlaikyti šeimos.

A.Seja buvo smulkaus sudėjimo ir priaugo svorio tiktai būdamas šešiolikos, bet per tą laiką spėjo išsiugdyti kovotojo charakterį.

A.Petrukanecas pastebėjo atkaklų jaunuolį prieš dešimt metų ir globojo jį kartu su tuomečiu treneriu Aleksejumi Reinu.

Baigęs Visagino „Verdenės“ gimnaziją A.Seja įstojo į Lietuvos edukologijos universitetą. Sporto ir sveikatos fakultete jis ėmė studijuoti kūno kultūrą ir kitais metais turėtų gauti diplomą.

A.Seja gyvena Lietuvos olimpinio sporto centro bendrabutyje, tačiau taupo pinigus ir norėtų įsigyti butą.

Tapus Europos ir pasaulio čempionu ši svajonė taps realybe.

Draugauja su ukrainiete

Jaunas sportininkas jau turi ir širdies draugę – taip pat aukšto meistriškumo irkluotoją. Tai pasaulio jaunimo čempionė Liudmila Luzan.

Sportininkai susipažino prieš trejus metus per varžybas ir bendrauja iki šiol, nors gyvena skirtingose šalyse.

„Pusę metų praleidžiu treniruočių stovyklose, tai su drauge nesimatau. Kai grįžtu namo, Liuda atskrenda pas mane į svečius arba aš susirengiu į Ivano Frankivską, kur ji gyvena“, – sportas.info pasakojo Artūras.

Du bronziniai finišai

Sekmadienį Portugalijoje lietuviai taip pat džiaugėsi bronzos medaliais, iškovotais neolimpinėse rungtyse.

Vienviečių kanojų 200 m distancijos finale 24-erių olimpietis H.Žustautas finišavo trečias ir čempionu tapusiam baltarusiui Arciomui Kozyriui pralaimėjo 0,233 sek.

Dviviečių baidarių 500 m distancijos finale kiti olimpiečiai: 31 metų R.Nekriošius ir 30-metis A.Olijnikas – nuo aukso apdovanojimus iškovojusių rusų atsiliko 0,783 sek.

Bendrojoje pasaulio čempionato įskaitoje Lietuva su 1 sidabro ir 2 bronzos medaliais užėmė 15-ąją vietą. (LR)