Po diskvalifikuotos pasaulio čempionės pasiteisinimų – griežta Lietuvos antidopingo agentūros pozicija

Lietuvos sporto pasaulį pirmadienį supurtė žinia, kad pasaulio čempionė Ieva Adomavičiūtė yra diskvalifikuota dvejiems metams dėl dopingo, rasto jos kraujyje. Irkluotoja ėmė teisintis, kad tai klaida, tačiau Lietuvos antidopingo agentūra (LAA) antradienį pateikė griežtą vertinimą.

 I.Adomavičiūtė.<br>M.Stankevičiaus nuotr.
 I.Adomavičiūtė.<br>M.Stankevičiaus nuotr.
Po diskvalifikuotos pasaulės čempionės pasiteisinimų – griežta Lietuvos antidopingo agentūros pozicija.<br> LIF nuotr.
Po diskvalifikuotos pasaulės čempionės pasiteisinimų – griežta Lietuvos antidopingo agentūros pozicija.<br> LIF nuotr.
Ieva Adomavičiūtė ir Milda Valčiūkaitė<br>V.Leknicko nuotr.
Ieva Adomavičiūtė ir Milda Valčiūkaitė<br>V.Leknicko nuotr.
Ieva Adomavičiūtė ir Milda Valčiukaitė tapo Lietuvos čempionėmis.<br>Facebook nuotr.
Ieva Adomavičiūtė ir Milda Valčiukaitė tapo Lietuvos čempionėmis.<br>Facebook nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Lrytas.lt

Feb 9, 2021, 9:37 AM, atnaujinta Feb 9, 2021, 9:43 AM

„LAA, reaguodama į viešai pasirodžiusius diskvalifikuotos sportininkės Ievos Adomavičiūtės ir jos atstovų komentarus dėl maisto produktų įtakos teigiamam dopingo kontrolės testui, nori informuoti, kad tai yra tik nepagrįstos ir neįrodytos sportininkės gynybos versijos.

Maisto produktuose, kuriuos sportininkė teigia valgiusi, nebuvo nustatyta jokių draudžiamųjų medžiagų. Sportininkės nurodomas laukinis imbieras, kuriame galima rasti draudžiamųjų medžiagų, yra visai kitas augalas, nei tas, kurį dauguma vartojame kasdien, ir jis Lietuvoje net nėra naudojamas. O daugumos mėgstamoje imbierų ar žalioje arbatoje nėra nustatyta jokių draudžiamųjų medžiagų.

Nepaisant to, mes visada raginame sportininkus būti atsargiems naudojant įvairius žolelių preparatus ar papildus iš Rytų šalių ir geriausia jų vengti, nes sportininkas atsako už tai, kas patenka į jo organizmą.

Sportininkės mėginyje rastas higenaminas dažniausiai randamas prieštreniruotiniuose ir svorio metimui skirtuose papilduose.

Be to, prieš kelis metus Pasaulinė antidopingo agentūra net nustatė higenamino ribą, nuo kurios radimo mėginyje laboratorijos praneša apie teigiamą dopingo kontrolės testą, taip padėdama sportininkams sumažinti riziką naudojant kai kuriuos produktus per atsitiktinumą gauti teigiamą dopingo kontrolės testą“, – rašoma LAA pranešime.

Sportininkė – šokiruota

„Negalėjau patikėti, buvau šokiruota“, – akimirką, kai sulaukė žinios, kad pažeidė antidopingo taisykles, prisiminė irkluotoja Ieva Adomavičiūtė. – Maniau, jog bus įsivėlusi klaida ir patikrinus B mėginį sulauksiu neigiamo rezultato. Deja“.

VšĮ „Lietuvos antidopingo agentūra“ (LAA) apie sportininkės 2020 m. rugpjūčio 19 d. – ne varžybų metu – surinktame mėginyje rastą medžiagą higenaminą pranešė rugsėjo 15 d. Nuo 2017 m. sausio 1 d. higenaminas buvo įtrauktas į WADA (Pasaulio antidopingo agentūros) draudžiamų medžiagų sąrašą kaip S3 grupės beta-2 agonistas. Ši medžiaga yra draudžiama tiek varžybų, tiek ne varžybų metu. Pasak irklavimo komandos gydytojo Mantvydo Šilkūno, higenaminas yra natūrali augaluose randama medžiaga. Tai natūrali stimuliuojanti medžiaga, kuri būna arba stimuliuojančiuose papilduose arba papilduose mesti svorį.

Paprastai kalbant, higenaminas gali pakelti širdies ritmą ir taip stimuliuoti kraujotaką. Higenaminas organizme gali išbūti labai trumpai, jo skilimo pusperiodis yra kelios valandos. M.Šilkūno teigimu, higenamino poveikis irklavimo sporte yra labai ribotas, nes jis tik papildo kitas medžiagas ir vienas kaip stimuliantas nevartotinas.

„Irklavimo sporte reikalingas tiek aerobinis, tiek anaerobinis krūviai, todėl trumpalaikis higenamino poveikis irkluotojams nesuteikia jokio pranašumo, – komentavo M.Šilkūnas. – Higenamino patekimo į organizmą kelias galimas per maistą, nes yra tyrimų su kava, vaisiumi, kuriame higenamino dozė nėra didelė, kaip ir sportininkės organizme, kuri yra minimali“.

„Žinojau, kad sportininkas, išgėręs vaistų nuo peršalimo gali sulaukti teigiamo dopingo testo rezultato, todėl visada labai atsargiai rinkdavausi vaistus, pirkdavau tik pasikonsultavusi su gydytoju, – pasakojo I.Adomavičiūtė. – Tik sulaukusi žinios apie taisyklių pažeidimą pradėjau tikrinti visų vartotų papildų sudėtis. Tačiau tos medžiagos neradome“.

2020 m. lapkričio 30 d. LAA pateikė raštą dėl įtarimo sportininkei pagrindimo. Reaguodama į šį laišką I.Adomavičiūtė pabrėžė, kad pagrindinė higenamino kilmė yra skirtingi augalai: medžiaga yra plačiai paplitusi augaluose ir net kai kuriuose maisto medžiagose bei vaistuose, ypač tradicinėje kinų medicinoje bei maisto kultūroje. Ši medžiaga randama ir saldžiajame obuolyje (Anono vaisiuje).

Anono vaisiai taip pat parduodami Lietuvoje, vaisius netgi patariama valgyti kasdien, internete galima rasti nemažai receptų, kaip anono vaisius yra ruošiamas bei vartojamas kasdieninėje maisto gamyboje.

„Reaguojant į LAA argumentą, kad I.Adomavičiūtė yra aukšto meistriškumo sportininkė, išklausiusi specializuotus mokymus, galima kontraargumentuoti, jog sportininkai privalo stebėti naudojamų medikamentų ar maisto papildų sudėtines dalis, tačiau apie įtartinus egzotinius vaisius, prieskonius, šaknis ir kitokį maistą nėra jokio švietimo.

Ši aplinkybė liudija, kad subjektyvusis kaltės elementas sportininkės elgesyje aiškintinas sportininkės naudai – turėtų būti jai taikytinas santykinai lengvas kaltės laipsnis“, – teigė sportininkės advokatė Salomėja Zaksaitė.

Higenaminas slepiasi po įvairiais pavadinimais, įskaitant ir lotoso šaknį ar laukinį imbierą, plačiai vartojamą Azijos virtuvėje – valgant azijietišką maistą iš esmės įmanoma be jokios reikšmingos tyčios ar aplaidumo suvartoti ir šios draudžiamos medžiagos. Sportininkė neslepia, kad yra atostogavusi Tailande, nevengia pirkti įvairių azijietiškų pusgaminių, kad mėgsta gaminti tailandietišką sriubą pagal įvairius, tarp kurios ingridientų yra laukinis imbieras.

Pažymima, kad sportininkė rugpjūčio 14 d. vakare vakarieniavo kinų maisto smuklėje, po poros dienų gėrė žaliosios arbatos su imbieru, o dar vėliau valgė tailandietišką pastą. Kitos dienos rytą ją patikrino dėl dopingo. „Atitinkamai yra nemaža tikimybė, jog medžiaga galėjo patekti į jos organizmą dėl valgyto maisto. Suprantama, po teigiamo dopingo testo pomėgio Azijos virtuvei sportininkė atsisakė“, – sakė S.Zaksaitė.

Advokatė atkreipė dėmesį, kad higenaminas gali pasitaikyti tarp maisto papildų, nenurodant etiketėje šios konkrečios medžiagos. Dauguma tokių papildų buvo parduodami kaip svorio metimui skirti papildai arba energijos papildai.

„5 mėnesiai nežinomybės, – laikotarpį nuo rugsėjo iki LAA sprendimo paskelbimo įvardijo I.Adomavičiūtė. – Ilgą laiką išgyvenau, prabusdavau naktimis ir puldavau internete ieškoti įvairios informacijos apie higenaminą. Visa tai man atrodė tarsi baisus sapnas, iš kurio negaliu pabusti. Iki šiol sunku patikėti, kad taip nutiko, bet mano sąžinė švari, nes tikrai specialiai nepirkau kažkokio papildo, kuriame būtų draudžiama medžiaga“.

„Galima teigti, kad I.Adomavičiūtė atlikdama išsamią mokslinės ir kitokios literatūros analizę suteikė svarios informacijos, padėsiančios sustabdyti kitus antidopingo taisyklių pažeidimus, – neabejoja S.Zaksaitė. – Manytina, jog I.Adomavičiūtės precedentas pasitarnaus kaip pamoka daugumai sportininkų, ypač tiems, kas mėgsta azijietišką virtuvę, rytų produkciją ar egzotinius vaisius. Sportininkės atvejis turėtų paskatinti ir maisto papildų gamintojus rūpestingiau žiūrėti į etiketes ir visada nurodyti, kad vadinamoji natūrali medžiaga higenaminas gali sąlygoti teigiamą dopingo testą“.

Vasario 8 d. I.Adomavičiūtė išgirdo Antidopingo taisyklių pažeidimo bylų nagrinėjimo komisijos sprendimą – 2 (dvejų) metų trukmės diskvalifikacija. Jos laikotarpis pradedamas skaičiuoti nuo 2020 m. rugsėjo 15 d. ir baigiasi 2022 m. rugsėjo 15 d. Šis sprendimas panaikino visus sportininkės varžybų rezultatus nuo mėginio paėmimo (2020 m. rugpjūčio 19 d.) iki laikinojo sportininkės suspendavimo (2020 m. rugsėjo 15 d.).

Lietuvos irklavimo federacijos (LIF) prezidentas Dainius Pavilionis teigė, kad tai neeilinis įvykis Lietuvos irklavimo istorijoje, nes irkluotojai visą laiką laikosi antidopingo reikalavimų. Pasak LIF prezidento, I.Adomavičiūtė yra ne eilinė, 5 kartus tapusi Pasaulio čempione įvairiose amžiaus grupėse, 2019 metais įvykdžiusi normatyvą į olimpines žaidynes.

Federacijos prezidentas mano, kad sportininkei nebuvo tikslo pažeisti antidopingo taisykles, juo labiau, kad ji jau yra patekus į Lietuvos olimpinę rinktinę, yra praėjusi sudėtingą kelią iki savo pasiekimų.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.