EUROLYGA 2023

Vilniuje dirbantys teniso treneriai iš Rumunijos ir Serbijos – apie Velykų papročius gimtuosiuose kraštuose

Vilniaus teniso akademijoje (VTA) dirbantys treneriai iš užsienio – rumunė Diana Enache ir serbas Vladimiras Živkovičius – prisipažįsta, kad jiems Velykų šventė yra labai svarbi. Nors jie yra stačiatikiai, o ne katalikai, jų tradicijos yra ne mažiau įdomios nei Lietuvoje.

 V.Živkovičius ir D.Enache.<br> VTA nuotr.
 V.Živkovičius ir D.Enache.<br> VTA nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

VTA

2021-04-03 13:06, atnaujinta 2021-04-03 13:10

Šiemet stačiatikiai Velykas švęs mėnesiu vėliau nei lietuviai – pirmąjį gegužės sekmadienį.

Vilniuje dirbanti buvusi profesionali tenisininkė, tarptautinių turnyrų nugalėtoja D. Enache apgailestavo, kad šiais metais ji dėl pandemijos vėl negalės sugrįžti į gimtinę ir paminėti šventės su artimaisiais, tačiau tikisi, kad jau greitu metu situacija pagerės ir gyvenimas grįš į normalias vėžes. Trenerė atskleidė, kad Velykų vakarienė Rumunijoje būna ypatinga.

„Velykos Rumunijoje turi didelę reikšmę. Jos turi gilią istoriją, apipintą mitais ir legendomis, spalvomis ir džiaugsmais žmonių, kurie visą laiką išsaugoja senovinius papročius ir tradicijas. Dėl skanios avienos mėsos ir kiaušinių daužymo Velykų vakarienė tampa nepamirštamu įvykiu, kurio metu švenčia visa šeima“, – pasakojo D. Enache.

V. Živkovičius pabrėžė, kad Serbijoje Velykų ceremonijos įprastai būna panašios kaip ir Lietuvoje. Paskutinį savaitgalį prieš Velykas žmonės su verbomis eina į bažnyčią, o prieš mišias jas suguldo ant grindų, kad kunigas palaimintų. Vėliau gėles ir verbas žmonės nešasi namo ir pasipuošia savo buitį.

D. Enache ir V. Živkovičius sutartinai pabrėžė, kad vaikystėje kiaušinių dažymas jiems buvo neatsiejama Velykų dalis.

„Vaikai Rumunijoje tiesiog dievina marginti kiaušinius. Mes turime ypatingas tradicijas, ypač šiaurinėje Rumunijos dalyje. Žmonės čia mėgsta dekoruoti kiaušinius sudėtingais motyvais. Viena gražiausių mūsų tradicijų, kurias man perteikė mano seneliai, yra Šventoji Šviesa, – kalbėjo D. Enache. – Ji reiškia, kad Velykų naktį rumunai eina į savo vietinę bažnyčią uždegti žvakę ir tai būna pirmas kartas kai mes sudaužiame kiaušinius“.

Kalbėdama apie savo gimtojo krašto kiaušinių dažymo ypatybes, VTA trenerė atskleidė keletą svarbiausių simbolių. Vertikali linija ant kiaušinių reiškia gyvenimą, horizontali – mirtį, dviguba linija – amžinybę, linija su stačiakampiais simboliais reiškia žinias, išlenkta linija – vandenį, spiralė – laiką, amžinybę, o dviguba spiralė – ryšį tarp gyvenimo ir mirties.

Kalbėdamas apie Serbijos papročius, V. Živkovičius teigė, jog jo gimtinėje populiarus yra kiaušinių dažymas dekupažo technika. Taip kiaušiniais nusispalvina gražiais paveikslais. Dažniausiai juose vaizduojamos gėlės.

„Vaikystėje labai patikdavo dažyti kiaušinius. Tik dabar jau pasitenkinu kiaušinių sumušimu su vaikais bei artimaisiais“, – teigė treneris.

Serbijoje yra laikomasi tam tikrų įdomių tradicijų. Yra laikoma, kad per Velykas reikia keltis anksti ir neiti miegoti iki vidurnakčio. Jeigu žmogus užmiega anksčiau, tai manoma, jog jis bus mieguistas ir tingus iki pat kitų Velykų.

Pirmas raudonai nudažytas kiaušinis Serbijoje vadinamas „čuvarkuča“, kas reiškia namų globėją. Jis taip pat yra padedamas ir užkasamas laukuose, kad apsaugotų pasėlius. Tik reikia būti atsargiems, nes netinkamas elgesys savo lauke gali prišaukti nelaimę.

Antrą Velykų dieną tiek Rumunijoje, tiek Serbijoje žmonės leidžia su artimaisiais, žaidžia įvairius žaidimus.

Gyvenimu Lietuvoje besidžiaugianti D. Enache visiems palinkėjo gražių švenčių.

„Linkiu žmonėms visame pasaulyje gražių Velykų. Esu labai laiminga, kad galiu gyventi tokioje gražioje šalyje, būti apsupta tiek daug nuostabių žmonių. Svarbiausia – likite sveiki“, – linkėjo ji.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.