Lietuva jau turi medalį Tokijo paralimpiadoje – plaukikas E. Matakas pasidabino bronza

Lietuvos paralimpinės rinktinės kraityje – pirmasis apdovanojimas. Įspūdingai 50 metrų laisvuoju stiliumi visiškai nematančių S11 klasės atrankoje plaukęs 22 metų Edgaras Matakas pratęsė savo sėkmingą pasirodymą ir finale: tarp aštuonių svarbiausiame šios rungties plaukime kovojęs lietuvis distanciją įveikė per 26,38 sek. ir iškovojo bronzą.

Edgaras Matakas<br> D.Ožalpo/LPAK nuotr.
Daugiau nuotraukų (17)

Aug 27, 2021, 12:01 PM, atnaujinta Aug 27, 2021, 5:30 PM

Tai pirmasis apdovanojimas mūsų rinktinėje, kurioje iš viso yra 11 narių.

Europos čempionas E.Matakas finale kiek pavėlavo su startu ir vijosi kinų atletus. Viską lėmė paskutinieji distancijos metrai, tačiau sėkmė nenusisuko nuo Lietuvos paralimpiečio

Lietuvio varžovais buvo du brazilai, du kinai, lenkas, ukrainietis ir portugalas.

Čempionu tapo brazilas Belarmino Pereira, kuris distanciją nuplaukė per 26.03 sek., sidabrą iškovojo kinas D.Hua – 26.18 sek.

Iš viso 50 metrų laisvuoju stiliumi atrankoje kovojo 15 sportininkų.

„Sunkiausia yra būti favoritu, kai turi pateisinti lūkesčius. Aš labai tikėjausi greičiau plaukti, o kai pasakė rezultatą… labiausiai dėl to gaila buvo. Manau, kad reikia džiaugtis, nes ne kiekvieną dieną iškovojamas paralimpinis medalis. Plaukime išvis seniai tai buvo pavykę, todėl smagu, jog iškovojau aš.

Jaudulio kaip tik gal nebuvo. Jaučiausi palyginus ramiai. Sunku pagauti tą sportinę formą ir tuos pačius aukštus rezultatus demonstruoti visą sezoną.

Vis dėlto mes kalbame apie 50 metrų sprintą, kuriame kiekviena klaidelė, kiekvienas ne taip atliktas grybšnis lemia labai daug. Treneris pasakė, kad niekas neprarasta ir dar laukia 2024 m. Paryžiaus paralimpinės žaidynės“, – sakė E. Matakas.

E. Matakas – antras plaukikas iš Lietuvos, kuriam pavyko tapti paralimpiniu prizininku. Vienintelį medalį šioje sporto šakoje mūsų šaliai buvo iškovojęs Kęstutis Skučas, kuris 2004 m. Atėnuose pelnė sidabrą.

E.Matakas sėkmingai pradėjo pasirodymą Tokijo paralimpinėse žaidynėse. Visiškai nematančių plaukikų S11 klasėje besivaržantis kaunietis penktadienio rytą 50 metrų laisvu stiliumi atrankos varžybose pademonstravo geriausią laiką ir pirmu numeriu pateko į finalą.

Tokijo olimpinio baseino ketvirtame takelyje startavęs Ramūno Leono auklėtinis distanciją įveikė per 26,16 sek. ir laimėjo antrą atrankos plaukimą.

Bendroje įskaitoje lietuvis buvo beveik puse sekundės greitesnis nei antrą laiką pademonstravęs pirmo atrankos plaukimo nugalėtojas brazilas Wendellis Belarmino Pereira (26,47 sek.). Trečias atrankoje buvo kinas Dongdongas Hua (26,55 sek.).

E. Matako treneris R. Leonas buvo įsitikinęs, kad jo auklėtinis finale plauks greitai.

„Padarėme viską gerai, viskas praėjo sklandžiai. Pagrindinis tikslas ir buvo gerai praeiti atranką. To aš ir norėjau, kad jis išeitų pirmu numeriu, kad jam pačiam būtų lengviau psichologiškai. Edgaras nori išlipti iš 26 sekundžių, tai toks ir būtų tikslas“, – sakė treneris.

Pasak trenerio, jo auklėtiniui pergalė atrankos varžybose svarbi psichologiškai, suteikia pasitikėjimo.

„Edgaras yra iš tų žmonių kuriems to reikia. Reikia jį padrąsinti ir pasakyti, kad jis yra formoje, kad jis yra greitas. Tada jis pats jaučia, kad plaukia greitai ir žino, kad rezultatas bus geras. Jis psichologiškai tada pats jaučiasi daug stipriau“, – atskleidė R. Leonas.

E. Matakas šių metų gegužę Portugalijoje vykusiame Europos žmonių su negalia plaukimo čempionate 50 metrų laisvu stiliumi įveikė per 25.86 sek., pasiekė asmeninį rekordą ir iškovojo auksą.

Dar du auksinius medalius kaunietis nuskynė plaukdamas 100 metrų laisvu stiliumi ir 100 metrų krūtine.

2017 m. pasaulio čempionate Meksikoje E. Matakas pelnė auksą 50 metrų laisvu stiliumi rungtyje , o 100 metrų laisvu stiliumi rungtyje pasipuošė bronzos apdovanojimu.

Tokijo paralimpinėse žaidynėse E. Matako dar laukia pasirodymas 100 metrų plaukimo krūtine rungtyje.