Biatlono varžybose – karaliaujantis norvegas J.Th. Bo ir televizoriaus ekranuose šmėžuojantis V. Strolia

Biatlono pasaulio taurės sezonas pasiekė tarpinį finišą. Po sekmadienį Anterselvoje pasibaigusio etapo pasaulio taurės varžybose prasidėjo pusantro mėnesio truksianti pertrauka. Per ją biatlonininkai varžysis pasaulio pirmenybėse.

V. Strolia<br>Ch.Manzoni/IBU nuotr.
Vytautas Strolia.<br>Ch.Manzoni/IBU nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Jan 23, 2023, 5:44 PM

Liko trys etapai

Biatlono pasaulio taurės varžybose įvyko šeši iš devynių etapų. Geriausi pasaulio biatlonininkai šią žiemą jau varžėsi Kontiolahtyje (Šiaurės Karelija, Suomija), Hochfilcene (Tirolis, Austrija), Anesi (Aukštutinė Savoja, Prancūzija), Pokliukole (Slovėnija), Rūpoldinge (Bavarija, Vokietija) ir Anterselvoje (Pietų Tirolis, Italija).

Per šiuos etapus įvyko po 14 vyrų ir moterų asmeninių rungčių lenktynių, po ketverias vyrų ir moterų estafečių lenktynes bei dvejos mišrių estafečių lenktynės.

Tvarkaraštyje dar liko Nove Miesto (Čekija), Estersundo (Jemtlandas, Švedija) ir Holmenkoleno (Oslas, Norvegija) etapai. Jie bus surengti kovo mėnesį.

Tarp dviejų pasaulio taurės sezono dalių įsiterpia pasaulio pirmenybės. Jos šiais metais vyks vasario 8–19 dienomis Tiuringijos miestelyje Oberhofe.

Praėjusiais metais pasaulio biatlono pirmenybių rezultatai būdavo įtraukiami ir į pasaulio taurės įskaitą. Tačiau pernai Tarptautinė biatlono sąjunga (IBU) nusprendė pakeisti taisykles. Nuo šiol biatlonininkai per pasaulio pirmenybes dėl pasaulio taurės taškų nebekovos.

Taškus renka nuolat

Antrą žiemą iš eilės per svarbiausias pasaulio biatlono varžybas televizorių ekranuose dažnai šmėžuoja Vytautas Strolia. 30-metis anykštėnas tapo aiškiu Lietuvos biatlono lyderiu, o jo pavardė finišo protokoluose dažnai atsiduria greta ryškiausių pasaulio biatlono žvaigždžių.

V.Strolia šį sezoną iškovojo taškus 13 iš 14 lenktynių. Jis tuščiomis liko tik per Hochfilceno etapo persekiojimo lenktynes, kuriose nenušliuožė iki finišo.

Pasaulio taurės taškai skiriami sportininkams, kurie užima nuo pirmosios iki 40-osios vietos.

Du kartus V.Strolia pateko į pirmąjį dešimtuką. Jis užėmė aštuntąją vietą asmeninėse lenktynėse Kontiolahtyje ir šeštąją vietą bendro starto lenktynėse Rūpoldinge.

Stabiliai lenktyniaujantis Lietuvos rinktinės lyderis pasaulio taurės bendrojoje įskaitoje užima 22-ąją vietą.

Geriausius karjeros rezultatus V.Strolia pasiekė praėjusį sezoną, kai Rūpoldingo etape užėmė ketvirtąją vietą sprinto lenktynėse ir penktąją vietą persekiojimo lenktynėse. Praėjusio sezono galutinėje įskaitoje V.Strolia buvo 25-as.

Geriausiai šliuožia kalnuose

Praėjusį sezoną V.Strolia buvo vienintelis pasaulio taurės taškus iškovojęs Lietuvos biatlonininkas. Šią žiemą nedidele pažanga nudžiugino 31 metų Karolis Dombrovskis, taškus iškovojęs ketveriose lenktynėse.

K.Dombrovskis labiausiai pasižymėjo abiejuose aukščiausiai virš jūros lygio įrengtuose biatlono stadionuose Pokliukoje ir Anterselvoje.

Šiuose dviejuose etapuose jis pateko tarp 40 geriausiųjų ir sprinto, ir persekiojimo lenktynėse. Geriausias jo sezono rezultatas – 27-oji vieta sprinto lenktynėse Anterselvoje.

Beje, karjeros rekordą K.Dombrovskis taip pat pasiekė aukštikalnėse. Jis 2019 metų pradžioje užėmė 25-ąją vietą Pokliukoje vykusiose asmeninėse lenktynėse.

Šį sezoną K.Dombrovskis pasaulio taurės bendrojoje įskaitoje užima 61-ąją vietą. Iš viso šią žiemą taškus iškovojo 80 sportininkų.

Taikliausias šaulys – lietuvis

Pasaulio taurės etapuose šį sezoną dalyvavo dar trys lietuviai. Geriausias Tomo Kaukėno rezultatas – 49-oji vieta asmeninėse lenktynėse Rūpoldinge, Maksimo Fomino – 54-oji vieta sprinto lenktynėse Hochfilcene. Nikita Romanovas startavo tik vieneriose asmeninėse lenktynėse Rūpoldinge ir užėmė 55-ąją vietą.

Nors 23 metų N.Romanovas pasaulio taurės taškų dar neiškovojo, jo pavardė atsidūrė vieno lyderių sąrašo viršūnėje. N.Romanovas šį sezoną yra taikliausias pasaulio taurės šaulys. Jis pataikė į 92,9 proc. taikinių (39 iš 42).

Antrąją ir trečiąją vietas pagal taiklumą užima šveicarai: Sebastianas Stadleris pataikė 91,2 proc., Niklasas Hartwegas – 89,7 proc. šūvių.

Taikliai šaudo ir V.Strolia. Jis pagal šį rodiklį užima 12-ąją vietą (87,6 proc.).

Taip aukštai dar nebuvo

Sudėjus visų mūsų šaliai atstovavusių biatlonininkų rezultatus, vyrų Tautų taurės įskaitoje Lietuva užima 13-ąją vietą. Šioje įskaitoje klasifikuotos 29 šalys, o paskutinę 29-ąją vietą užima Ispanija.

Galutinėje Tautų taurės įskaitoje Lietuva dar niekada nebuvo užėmusi tokios aukštos vietos. Geriausias mūsiškių rezultatas buvo 16-oji vieta, užimta tris iš eilės praėjusius sezonus.

Šią žiemą Lietuvos vyrų rinktinę lenkia dvylika šalių: Norvegija, Prancūzija, Vokietija, Švedija, Šveicarija, Čekija, Austrija, Suomija, Italija, Slovėnija, Ukraina ir JAV.

Kitos Baltijos šalys atsiliko. Estija užima 16-ąją vietą, Latvija – 19-ąją. Lenkija užima 17-ąją vietą.

Tautų taurės taškai skaičiuojami kitokia sistema. Jie skiriami geriausiems visų šalių biatlonininkams, bet tik per asmenines, sprinto ir estafetės lenktynes.

Vyrų estafetės įskaitoje Lietuva užima 16-ąją vietą. Lietuvos ketveriukė geriausiai pasirodė pirmojoje sezono estafetėje Kontiolahtyje, kur užėmė aštuntąją vietą. Tačiau po to rezultatai vis blogėjo. Hochfilcene lietuviai užėmė 15-ąją vietą, Rūpoldinge – 16-ąją, Anterselvoje – 19-ąją.

Nepavejamas norvegas

Vyrų biatlono varžybose šią žiemą karaliauja norvegas Johannesas Thingnesas Bo. Jis laimėjo net 11 iš 14 asmeninių rungčių lenktynių, prisidėjo prie visų keturių Norvegijos rinktinės pergalių estafetėse ir užtikrintai užima pirmąją vietą pasaulio taurės bendrojoje įskaitoje (1139 taškai). Nors šį sezoną liko trečdalis lenktynių, praėjusiais metais triskart (2019, 2020 ir 2021 m.) pasaulio taurę iškovojusio J.Th.Bo ketvirtoji pergalė, ko gero, neišvengiama.

Jei prieš Naujuosius metus J.Th.Bo dar neatrodė neįveikiamas, tai sausio mėnesį Pokliukoje, Rūpoldinge ir Anterselvoje vykusiuose etapuose jis laimėjo visas šešerias lenktynes.

Lapkričio ir gruodžio mėnesiais po vieną pergalę iškovojo švedas Martinas Ponsiluoma bei kiti du norvegai Sturla Holmas Lagreidas ir Johannesas Dale.

Bendrosios įskaitos dešimtuke mirga ir kitos norvegiškos pavardės: antrąją vietą užima S.H.Lagreidas (920), trečiąją – Vetle Sjastadas Christiansenas (588), šeštąją – J.Dale (460), aštuntąją – sezono lyderio vyresnysis brolis Tarjei Bo (448). Šį sezoną net ketveriose lenktynėse visas tris prizines vietas užėmė Norvegijos sportininkai.

Norvegai privertė atsitraukti praėjusių metų pasaulio taurės laimėtoją prancūzą Quentiną Filloną Maillet. Jis šį sezoną bendrojoje įskaitoje užima ketvirtąją vietą (483).

Prieš trejus metus biatlono pasaulio taurės varžybose pradėta skaičiuoti geriausio jauno (iki 25 m.) sportininko įskaita. Joje šį sezoną pirmauja šveicaras Niklasas Hartwegas (393). Bendrojoje įskaitoje geriausias jaunas sezono biatlonininkas užima dvyliktąją vietą.

Moterų lenktynėse – intriga

Jei vyrų varžybose šeimininkauja J.Th.Bo, o jo užnugaryje yra keli kiti norvegai, tai moterų lenktynės būna sunkiai nuspėjamos.

Šią žiemą pergales šventė net aštuonios sportininkės iš penkių šalių: po tris – prancūzė Julia Simon ir švedė Elvira Oberg, po dvi – vokietė Denise Herrmann ir austrė Lisa Theresa Hauser, po vieną – italės Dorothea Wierer ir Lisa Vitozzi bei švedės Hanna Oberg ir Anna Magnusson.

Vis dėlto pasaulio taurės moterų lentelės viršutinėje dalyje didelės spūsties taip pat nėra. Neblogus galutinės pergalės pamatus pasiklojo J.Simon (811), kuri šliuožia stabiliausiai ir net tada, kai netampa nugalėtoja, užima aukštas vietas.

Antrąją vietą taip pat tvirtai užima E.Oberg (735), už jos rikiuojasi L.Vitozzi (635), D.Wierer (603), D.Herrmann (588) ir L.Th.Hauser (506).

Moterų estafetės varžybose dvi pergales pasiekė prancūzės, po vieną – švedės ir norvegės.

Nors norvegėms pavyko laimėti vieną estafetę, asmeninėse rungtyse jos savo sirgalių nedžiugina. O pernai pasaulio taurę iškovojusi Marte Olsbu Roiseland šį sezoną bendrojoje įskaitoje užima vos 25-ąją vietą.

Lietuvės taškų neiškovojo

Lietuvos moterų rezultatai pasaulio taurės varžybose – daug blogesni negu mūsų šalies vyrų. Šią žiemą lietuvės taškų dar neiškovojo, o geriausią rezultatą pasiekė Natalija Kočergina. Ji praėjusią savaitę Anterselvoje vykusiame etape užėmė 45-ąją vietą sprinto lenktynėse.

Geriausias Gabrielės Leščinskaitės rezultatas – 59-oji vieta asmeninėse lenktynėse Rūpoldinge.

Moterų Tautų taurės įskaitoje Lietuva užima 22-ąją vietą tarp 28 klasifikuotų šalių. Paskutinę 28-ąją vietą užima Australija.

Asmeninės įskaitos taškus šią žiemą iškovojo 78 sportininkės.

Praėjusį sezoną taškus iškovojo tik G.Leščinskaitė, kuri galutinėje įskaitoje užėmė 81-ąją vietą, o užpraėjusį sezoną lietuvės taškų neiškovojo.