EUROLYGA

Olimpinėje dienoje Panevėžyje – galimybė įgyti pirmosios pagalbos įgūdžių

Birželio 3 dieną Panevėžyje vyksianti sporto šventė „Olimpinė diena 2023“ skatins žmones gyventi aktyviai, atrasti savo mėgstamą sporto šaką ar išbandyti jėgas įvairiausiose rungtyse. Visgi sporte, kaip ir gyvenime, bet kam ir bet kada gali prireikti pagalbos nelaimės atveju.

Sporte, kaip ir gyvenime, bet kam ir bet kada gali prireikti pagalbos nelaimės atveju.<br>LTOK nuotr.
Sporte, kaip ir gyvenime, bet kam ir bet kada gali prireikti pagalbos nelaimės atveju.<br>LTOK nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

May 25, 2023, 12:16 PM

Todėl labai svarbu kiekvienam iš mūsų gebėti suteikti pirmąją pagalbą, kuri gali išgelbėti gyvybę. Lietuvos Raudonasis Kryžius (LRK) Panevėžyje kvies visus susipažinti su pirmosios pagalbos suteikimo svarba bei principais ir sudalyvauti specialiose rungtyse.

„Praėjusią vasarą atlikta apklausa atskleidė nemalonią tiesą – pusė Lietuvos gyventojų nemokėtų suteikti pirmosios pagalbos jei to prireiktų. Ir tik 20 proc. gyventojų yra baigę praktinius pirmosios pagalbos mokymus. Vien tai jau rodo, jog dėmesio mokymams yra skiriama mažai“, – sakė LRK pirmosios pagalbos instruktorė Agnė Jankauskienė.

Europos registro duomenys rodo, kad jeigu širdis sustoja už ligoninės ribų, išgyvenamumas siekia vos 8 proc., o štai panaudojus defibriliatorių, tikimybė išgyventi gali padidėti net iki 74 proc.

„Tačiau kaip juo pasinaudoti ir padėti nukentėjusiajam, jei kursų metu gavome tik parašą, o ne praktiką ir žinias? Lygiai tokia pati situacija su turniketu ir jo panaudojimu. LRK jau ne vieną dešimtmetį organizuoja profesionalius praktinius pirmosios pagalbos mokymus, taip pat turime atskirus mokymus tėveliams apie vaikų ir kūdikių pradinį gaivinimą. Galimybių sudalyvauti kokybiškuose ir praktikos didelę dalį turinčiuose mokymuose yra, tiesiog reikia registruotis arba susisiekti asmeniškai su Lietuvos Raudonuoju Kryžiumi, nesvarbu ar esate darbdavys, bendruomenė, draugų kompanija, šeima ar individualus asmuo“, – pabrėžė A. Jankauskienė.

Specialistė pasigenda žmonių motyvacijos mokytis pirmosios pagalbos, nes žmonės į mokymus dažniausiai ateina tuomet, kai jau būna susidūrę su situacija, kai reikėjo teikti pirmąją pagalbą arba įvykus kokiai nelaimei šeimoje, artimų draugų rate.

„Jei nelaukdami nelaimių žmonės mokytųsi pirmosios pagalbos, tai visi jaustumėmės saugiau ir drąsiau“, – sakė ji.

Olimpinė diena yra renginys, į kurį susirenka tūkstančiai žmonių nuo pačių mažiausiųjų iki senjorų. Todėl tai puiki proga priminti ir parodyti žmonėms pirmosios pagalbos principus.

„Olimpinėje dienoje turime puikią progą pasiekti įvairaus amžiaus žmones, juos pakalbinti, pademonstruoti pirmosios pagalbos įgūdžius, pakviesti išbandyti savo jėgas atliekant širdies masažą ir, žinoma, paskatinti ateiti mokytis pirmosios pagalbos. Taip pat renginio metu pristatysime visą Lietuvos Raudojo Kryžiaus judėjimą, kviesime savanoriauti ir gerus darbus daryti kiekvieną dieną“, – vardino A. Jankauskienė.

Panevėžyje kiekvienas galės išbandyti savo jėgas ir žinias dalyvaudami specialiose LRK rungtyse. Dalyviams bus suteiktos visos reikiamos priemonės, o užduotys susijusios su pirmąja pagalba kitam žmogui nusideginus, prasidėjus smarkiam kraujavimui, užspringus, apalpus, prasidėjus traukuliams. Taip pat bus užduotys atlikti insulto patikrinimo testą bei susikrauti išvykimo krepšį.

„Rungtis atrinkome pagal tai, kokių pirmosios pagalbos įgūdžių moko mūsų bendruomenių savanoriai. Šiuos pagrindinius įgūdžius privalo žinoti ir mokėti tinkamai atlikti kiekvienas žmogus, nes įvykus nelaimei, svarbi tampa kiekviena minutė. Kai žinome, ką daryti, tada pasimetimo mažiau, tuomet ir adrenalinas ne taip stipriai gali paveikti žmogų. Laiku suteikta pirmoji pagalba gali išgelbėti gyvybes, nesvarbu, ar tai įvyko po avarijos, ar nenumatytos sveikatos problemos“, – pabrėžė A. Jankauskienė.

Olimpinėje dienoje šiose rungtyse dalyvauti kviečiami visi norintys ir tam tikrai nereikia jokio pasiruošimo. Renginio metu bus savanoriai, kurie parodys kaip veiksmus atlikti taisyklingai ir tinkamai, nes tai labai svarbu. Jei tarp dalyvių bus tų žmonių, kurie jau baigę pirmosios pagalbos praktinius mokymus – tai jie turės pranašumą, nes jau daug ką žinos, bus girdėję ir reikės tik prisiminti.

LRK taip pat nori atkreipti dėmesį, kad žinias ir įgūdžius reikia nuolat atnaujinti, jei ne kas metus, tai bent kas kelis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.