EUROLYGA 2023

Atletai iš Rusijos bėga į visas keturias puses: rado prieglobstį net Lenkijoje

Karas Ukrainoje ir griežtos sankcijos Rusijai tarptautinio sporto fronte privertė nemažai šalies agresorės sportininkų mąstyti apie pilietybės keitimą – tik tokiu būdu rusų atletai gali sau garantuoti karjeros galimybes.

Atletai iš Rusijos bėga į visas keturias puses: pasklido po Europą ir pasaulį.<br> Scanpix/Lrytas.lt montažas.
Atletai iš Rusijos bėga į visas keturias puses: pasklido po Europą ir pasaulį.<br> Scanpix/Lrytas.lt montažas.
 V.Garačiova.<br> DPA/Scanpix nuotr.
 V.Garačiova.<br> DPA/Scanpix nuotr.
 A. Kosteniuk.<br> Imago/Scanpix nuotr.
 A. Kosteniuk.<br> Imago/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Jul 10, 2023, 11:56 AM

Nors rusams visada buvo ir yra lengviau gauti naują pilietybę Nepriklausomų valstybių sandraugos šalyse, vis dėlto jie labiau dairosi į Kremliaus propagandininkų nekenčiamą Europą.

Ukrainos portalas oboz.ua apibendrino garsiausius pastarųjų metų Rusijos sportininkų perbėgimus į kitas valstybes ir jų sprendimus daugiau niekada neatstovauti agresorių šalies rinktinėms.

Tarp lyderių, kur bėgo rusų atletai, yra Prancūzija, kuri rengs 2024 metų vasaros olimpiadą.

Jei tektų vertinti pagal sporto šakas, pastebimas ryškus protų nutekėjimas – po 2022 m. vasario 24-ąją prasidėjusios Rusijos invazijos į Ukrainą net keli garsūs šachmatininkai iškart persikėlė į kitas šalis arba visiškai nutraukė santykius su karą sukėlusia tėvyne.

Prancūzija

Dar 2022-ųjų kovą vienas pirmųjų Rusijos rinktinę paliko ir daugiau su ja nieko bendro nenori turėti dviratininkas Pavelas Sivakovas. Jis neslėpė, kad sportinę pilietybę pakeitė dėl Rusijos sukelto karo prieš Ukrainą.

Tiesa, 25 metų Pavelas niekada negyveno Rusijoje ir daugiau nei prieš penkerius metus gavo prancūzišką pasą, tačiau pastaruoju metu atstovavo tarptautinėje arenoje Rusijos dviračių komandoms.

„Gimiau Italijoje ir būdamas vienų metų persikėliau į Prancūziją.

Tai vieta, kurioje augau ir įgijau išsilavinimą, pamėgau dviračių sportą, dėl kurio ir pradėjau dviratininko karjerą. Norėjau tapti Prancūzijos piliečiu ir kreipiausi į UCI su prašymu perregistruoti mano sportinę pilietybę. Nenoriu turėti nieko bendro su karą pradėjusia Rusija“, – sakė P.Sivakovas.

Prancūzijos pilietybė suteikta ir triskart Europos čempionei trumpajame baseine plaukikei Anastasijai Kirpičnikovai, kuri buvo laikoma viena perspektyviausių Rusijos šios sporto šakos atstovių.

23 metų A.Kirpičnikova taip pat pasižymėjo pasaulio čempionate, kur trumpajame baseine iškovojo sidabro medalį ir tapo pirmąja Rusijos sportininke, laimėjusia apdovanojimus tiek baseine, tiek atvirajame vandenyje.

Anastasija daugiau nei ketverius metus gyvena ir treniruojasi Prancūzijoje ir susitikinėja su vietiniu plaukiku, o sankcijos rusams plaukimo srityje ją tik pastūmėjo žengti paskutinį žingsnį.

Jau liepą buvusi Rusijos atstovė turėtų atstovauti savo naujajai tėvynei pasaulio plaukimo čempionate atvirajame vandenyje ir siekti medalių 5 ir 10 km distancijose.

22 metų tenisininkė Varvara Gračiova, kurią neseniai Strasbūre vykusiame turnyre įveikė ukrainietė Elina Svitolina, šįmet kovo mėnesį irgi kreipėsi dėl Prancūzijos pilietybės į migracijos tarnybą. 43-ioji pasaulio raketė kaip pagrindinį argumentą pateikė tai, kad Prancūzijoje treniruojasi nuo 2016-ųjų ir jau išlaikė kalbos testą. V.Gračiova nežaidė Rusijos rinktinėje, tad gali žaisti ir olimpinėse žaidynėse.

Birželio 5 dieną V.Gračiova gavo Prancūzijos pilietybę ir praėjusią savaitę Bad Homburgo turnyre jau dalyvavo kaip šios šalies atstovė.

Vengrija

Dėl sankcijų Rusijai šios šalies dailiojo čiuožimo meistrai taip pat po truputį skirstosi po pasaulį. Nemažas būrelis rusų nusprendė pasirinkti Vengrijos rinktinę.

Polina Džumanijazova iš Maskvos, olimpinio čempiono Jevgenijaus Pliuščenkos akademijoje studijavę Aleksejus ir Aleksandras Vlasenkos iš Tiumenės, dailiojo čiuožimo pora Markas Šapiro ir Maja Benkevič.

Toks nemenkas desantas nusileido į Vengrijos nacionalinę dailiojo čiuožimo rinktinę, tad nenuostabu, kad vietiniai vengrų sportininkai jau pradėjo maištauti prieš tokius „atėjūnus“.

Šveicarija

Rusijos šachmatų žvaigždė Aleksandra Kosteniuk oficialiai atstovauja Šveicarijai nuo 2023 metų kovo 3 dienos.

12-oji pasaulio moterų čempionė pilietybę gavo daugiau nei prieš 10 metų susituokusi su šveicaru, bet žaidė Rusijos rinktinėje, o po paskelbtų sankcijų startavo su FIDE vėliava kaip neutrali šachmatininkė.

2023 metų gegužę A.Kosteniuk prisipažino, kad ją šokiravo Rusijos karas prieš Ukrainą. Kaip aiškino 38 metų didmeistrė, ji netikėjo, kad įmanoma Rusijos invazija, ir dabar supranta, kokia svarbi yra laisvė.

Vokietija

2022-ųjų pabaigoje dukart pasaulio jaunimo ritminės gimnastikos čempionė Anastasija Simakova atsisakė atstovauti Rusijai.

Iš Omsko miesto kilusi 18-metė pagal repatriacijos programą su tėvais persikėlė į Niurnbergą, o dabar talentinga sportininkė bandys įsitvirtinti Vokietijos rinktinėje.

Lenkija

Buvusios Rusijos šachmatininkės Alina Kašlinskaja ir Aleksandra Malcevskaja dabar gina Lenkijos garbę. Su savo reitingu 29 metų A.Kašlinskaja iškart tapo geriausia Lenkijos šachmatininke.

Rusijoje Alina buvo trečia, atsilikdama nuo Aleksandros Goriačkinos ir buvusios ukrainietės, į agresoriaus šalį persikėlusios Katerynos Lahno.

Atstovaudama Rusijos komandai A.Kašlinskaja tapo Europos čempione ir pasaulio komandų čempionato nugalėtoja. 2015 metais rusė ištekėjo už didmeistrio iš Lenkijos Radoslawo Wojtaszekos ir jau kelerius metus gyvena Varšuvoje.

Tačiau keisti pilietybę maskvietė nutarė tik dabar ir savo socialinius tinklus pildo tik lenkų kalba.

Australija

Su Australija savo ateitį siejantis 25-erių plaukikas Markas Nikolajevas jau pradėjo sportinės pilietybės keitimo procedūrą.

Rusijos sportininkas pastaruoju metu gyvena ir treniruojasi Australijoje ir jau laimėjo šalies čempionato auksą 25 metrų baseine.

Izraelis

Dviratininkas Michailas Jakovlevas nutarė, kad Rusijos rinktinei daugiau neatstovaus.

21 metų atletas, 2021 metų rudenį iškovojęs pirmąjį Rusijos medalį keirino rungtyje pasaulio treko čempionate, tapo Izraelio piliečiu ir jau sėkmingai mina pedalus garsindamas naująją savo tėvynę.

„Praradome labai talentingą lenktynininką ir galime tik apgailestauti, kad nesugebėjome jo sustabdyti“, – sakė Rusijos dviračių sporto federacijos prezidentas Viačeslavas Jekimovas.

2022 metų gegužę Maskvos „Grand Prix“ varžybose M.Jakovlevas pasiekė pasaulio rekordą 200 m lenktynių iš vietos rungtyje.

Izraelio sportas taip pat pasipildė Rusijos dailiojo čiuožimo atstovais. Būdama vos 14 metų Marija Dmitrijeva jau atlieka trigubą akselį, o 13-metė Sofija Šifrina buvo J.Pliuščenkos akademijos narė. Dabar merginos atstovauja Izraelio komandai.

Danija

Keturiskart pasaulio greitojo čiuožimo trumpajame treke čempionatų medalininkė ir penkis kartus Europos čempionė Sofija Prosvirnova nusprendė, kad reikia nutraukti visus ryšius su Rusija ir atstovauti Danijai.

Sportininkė teigė, kad tokį sprendimą ji priėmė dėl noro būti šalia savo vyro – Danijos čiuožėjo Viktoro Thorupo.

25 metų rusė jau spėjo dalyvauti trijose olimpiadose.

Graikija

Graikijos rinktinei nuo šiol atstovaus laisvųjų imtynių Rusijos čempionas svorio kategorijoje iki 86 kg Daurenas Kuruglijevas.

30-metis dagestanietis 2017 metais laimėjo Europos čempionatą, o 2019 metais – Europos žaidynes.

Imtynininko treneris Gaidaras Gaidarovas sakė, kad jo globotinio svajonė yra patekti į 2024 metų olimpines žaidynes Paryžiuje, todėl jis nusprendė nutraukti santykius su Rusija. Jis supratęs, kad taikomos sankcijos jam neleis prasimušti į žaidynes.

Kipras

Rusijos ritminės gimnastikos čempionė Vera Tugolukova pakeitė pilietybę, kad nereikėtų atstovauti buvusiai savo šaliai.

Vos 14-metė buvusi Maskvos srities sportininkė dabar tapo Kipro sportininke.

V.Tugolukova 2022 metų vasarį laimėjo Rusijos jaunių čempionatą daugiakovės rungtyje ir buvo laikoma labai perspektyvia gimnaste.

Serbija

2023 metų Europos šachmatų čempionas Aleksejus Sarana balandžio mėnesį pagaliau sugebėjo pasikeisti pilietybę ir dabar atstovauja Serbijos rinktinei tarptautiniuose turnyruose.

Nuo 2022 metų vasario talentingas 23 metų šachmatininkas Rusijoje negyvena. Didmeistris pasmerkė Rusijos invaziją į Ukrainą ir išvyko į Serbiją.

Šiaurės Makedonija

Dukart pasaulio jaunimo biatlono čempionatų prizininkas Viktoras Plicevas vilkės Šiaurės Makedonijos rinktinės aprangą.

27 metų buvęs Udmurtijos regiono gyventojas naują savo tėvynę tarptautinėje arenoje garsins nuo artėjančio sezono.

Rusijos sporto funkcionieriai iškart pasišaipė, kad tai „ne rinktinės lygio žmogus“, todėl Viktoras jiems nerūpi ir jo rinktinė nepasiges.

Uzbekistanas

2021 m. Europos čempionė ir 2020 metų Tokijo olimpinių žaidynių sidabro medalio irklavimo vienviečių rungtyje laimėtoja Ana Prakacen prisijungė prie Uzbekistano rinktinės.

31 metų Ana jau antrą kartą pasikeitė pasą. Europos čempionė ir olimpiados vicečempionė gimė Minske, kur užaugo kaip sportininkė ir iki 2016-ųjų atstovavo Baltarusijos rinktinei.

Dabar irkluotoja paliko Rusiją ir atstovaus Uzbekistanui. Su naujos tėvynės rinktine ji birželį buvo atvykusi treniruotis į Trakus ir sukėlė nemenką skandalą.

Vis dėlto uzbekus treniruotis priėmusi Lietuvos irklavimo federacija patikino, kad A.Prakacen nepalaiko Rusijos ir pasirašė tai patvirtinančią deklaraciją.

Tituluotai sportininkei grįžti į pirmąją tėvynę nebuvo prasmės – Baltarusijai taip pat taikomos sankcijos dėl karo.

Rusijoje A.Prakacen pasitraukimas buvo pavadintas dideliu nuostoliu, tad sporto funkcionieriai atsisakė derėtis dėl atletės perėjimo ir nedavė leidimo startuoti varžybose. Šis klausimas bus sprendžiamas tiesiogiai su Tarptautine irklavimo federacija.

Armėnija

Buvęs Rusijos bokso sunkaus svorio kategorijos čempionas Muratas Gasijevas gavo Armėnijos pilietybę.

2018 metais pasaulio superserijos bokso finale 29-erių vladikaukazietis nusileido ukrainiečiui Oleksandrui Usykui.

Kai jau buvo kalbama apie Rusijos pilietybės atsisakymą, rusų propagandininkai aiškino, kad jų tautietis neketina atsisakyti Rusijos paso, o tiesiog nori apeiti bokso organizacijų sankcijas.

Kirgizija

Liepą geriausia Rusijos maratonininkė Sardana Trofimova paskelbė apie persikėlimą į Kirgiziją.

Šio sprendimo priežastimi ji pavadino negalėjimą startuoti tarptautiniuose turnyruose, dviejų iš eilės olimpiadų praleidimą ir miglotas perspektyvas gimtojoje šalyje.

Jakutijoje gimusiai sportininkei jau 35 metai ir ji labai nori dalyvauti 2024 m. žaidynėse Paryžiuje.

2023 metų balandį S.Trofimova jau kaip Kirgizijos maratonininkė užėmė antrąją vietą 36-ajame Belgrado maratone. (LR)

Rusijos fechtuotojai persikėlė į JAV

Šią savaitę Rusijoje kilo skandalas, kai paaiškėjo, kad vieni geriausių šalies fechtuotojų išvyko į JAV, kur gavo galimybę dalyvauti šios šalies čempionate.

Rusijos rinktinės treneris Aleksandras Glazunovas turėjo palikti postą paaiškėjus, kad olimpinis vicečempionas 30-metis Sergejus Bida (nuotr.) ir jo žmona 29-erių Violeta Chrapina-Bida persikėlė į JAV. Rusams dvigubai apmaudu, kad sportininkai padarė tai būdami kariškiais – Rusijos gvardijos nariais.

Anksčiau JAV apsigyveno kiti Rusijos fechtuotojai Konstantinas Lochanovas ir Olegas Kynšas, kuriems irgi buvo suteikta teisė dalyvauti JAV čempionate.

K.Lochanovas po varžybų JAV pozavo ant pakylos laikydamas Ukrainos vėliavą kartu su ukrainiečiu Darijumi Lukašenka.

Įdomu, kad K.Lochanovas yra buvęs olimpinės čempionės Sofijos Pozdniakovos, kuri yra Rusijos olimpinio komiteto prezidento Stanislavo Pozdniakovo dukra, vyras.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.