Dukart pagerintas olimpinis rekordas, netikėtai saldžiausią Lietuvos pasaką apkartinęs Jamaikos atstovas Roje Stonas ir nuo pjedestalo tiesiog lengva ranka nustumti patyrę šio amato vilkai – sausakimšas per žaidynes apie 75 tūkstančius sirgalių talpinantis „Stade de France“ stadionas tiesiog kurtino gausimu.
Dramą tokios žvaigždės kaip švedas Danielis Stahlis, slovėnas Kristjanas Čehas ar Andrius Gudžius vadino beprotybe ir kosmosu.
Žodį „beprotiška“ pasirenka ir M.Jusis.
„Du kartus lūžo olimpinis rekordas, kuris priklausė lietuviui. Kai sūnus pagerino tėčiui priklausantį rekordą, visas stadionas ploja ir nuoširdžiai džiaugiasi. Buvo daug lietuvių, tad jautėme didelį palaikymą. Norėčiau padėkoti Lietuvos žmonėms, kad atvažiavo, palaikė Mykolą, kad visoje Lietuvoje jį palaikė. Mums tai – labai svarbu“, – sirgaliams nusilenkė jis.
30 metų specialistas varžybas pagal taisykles stebi iš tribūnos. M.Alekna visada gali prie jo prieiti, pasitarti.
Kaip įkalta į mūsų istorijos metraščius M.Alekna antruoju bandymu diską metė 69,97 m ir taip pagerino 20 metų gyvavusį tėčio Virgilijaus Aleknos rekordą.
Disko metikas visą Lietuvą pakylėjo ligi dangaus ir aukščiau. Bet po 20 minučių R.Stonas tiesiog pribloškė – diską metė 70 metrų ir netrukus iškovojo auksą.
M.Aleknai atiteko sidabras. 21-erių olimpinių žaidynių debiutantui tai – fantastiškas pasiekimas, o ateityje dar pamatysime, ar R.Stonas išsilaikys viršūnėje, jeigu pasirinks šią šaką. M.Jusis čia akcentuoja stabilumą.
„Nėra paprasta kiekvienose varžybose mesti diską medaliui, kaip tai Mykolas daro nuo 2022 metų tiek pasaulio, Europos čempionatuose. Jis kiekvienose varžybose laimi medalius, – lrytas.lt pabrėžė M.Jusis, o pokalbio pabaigoje vėl dėkodamas sirgaliams pridėjo. – Tai suteikia motyvacijos dar pakentėti 4 metus ir pasiimti tai, kas mums ir priklauso.“
Portalas lrytas.lt po svaiginančio Paryžiaus olimpinių žaidynių vakaro, kuris atnešė Lietuvai jau trečiąjį medalį – sąskaitoje yra 2 bronzos ir 1 sidabras, su M.Jusiu kalbėjosi apie senąją gvardiją, Andrių Gudžių, Mykolo metimus, iš disko metimo dingstančius vardus ir pokalbius su sportininku, kurie dažnai ir lieka tarp eilučių.
– M.Aleknos pirmasis metimas – 68,55 m, o antruoju meta 69,97 ir pagerina V.Aleknos rekordą. Kas dėjosi galvoje, kai visa tai stebėjote iš tribūnų?
– Labai didžiuojuosi ir esu laimingas, kad Mykolui pavyko susitvarkyti ir pirmasis metimas buvo virš 68 metrų. Tas metimas mums garantavo kitus geresnius metimus.
Jeigu pirmasis būtų nesėkmingas, tada liktų du metimai ir taptų sunku psichologiškai. Psichologija per varžybas gali išderinti metimo techniką, tad po pirmojo metimo matėme geras Mykolo emocijas, jis buvo laimingas.
Nuo antrojo jis galėjo mesti pilna jėga.
Spaudimą mes jautėme – tai ir tėčio rekordas, Lietuva jau kabino medalį, tad buvo nelengva su tuo susitvarkyti.
O po antrojo džiaugiausi, bet žinojau, kad varžybos nelaimėtos.
Apie tai kalbėjome ir su Mykolu, kad jeigu numestų ir 70 metų, vis tiek nesustotų ir neatsipalaiduotų ir dirbtų su kiekvienu metimu, nes buvo pasiruošusių mesti ir virš 70 metrų.
Bet taip nutiko, kad jamaikietis numetė. Tikrai to nesitikėjome.
– Paminėjote Roje Stona – ar olimpinis čempionas savo metimu parodė, kad bus nuolatinė grėsmė disko sektoriuje, nebent pasirinks kitą sporto šaką?
– Ryte peržiūrėjau vaizdo įrašą, nes iš tribūnų, toli, nelabai ten kas matosi.
Jis atliko greitą, techniką metimą. Gerai pataikė į diską, geras išmetimo kampas. Jis – super atletas, labai gerai sudėtas, tad ateityje gali būti labai pavojingas.
Tačiau nėra paprasta kiekvienose varžybose mesti diską medaliui, kaip tai Mykolas daro nuo 2022 metų tiek pasaulio, Europos čempionatuose. Jis kiekvienose varžybose laimi medalius. Mes matome, kad tie metikai keičiasi, o Mykolas išlieka tarp medalininkų.
– Ar be geros technikos, būtent stabili psichologija ir yra vienas pagrindinių M.Aleknos ginklų?
– Tikrai taip. Po olimpinių žaidynių Mykolas bus dar labiau paaugęs psichologiškai. Jis visiškai kitaip ateis į varžybas. Dabar šiek tiek perskuba, pritrūksta kantrybės metime. Tačiau tai suprantama – jaunuolis yra 21 metų, o jau pagerinęs olimpinį, pasaulio rekordą, o tai prideda spaudimo.
Žinoma, spaudimo prideda ne tiek kiti, kiek pats, kai pradedi galvoti, kad būtinai reikia laimėti.
– Stebėjau, kaip Mykolas juda aplink sektorių – po dviejų metimų vaikšto atsipalaidavęs, nusišypso į kameras, papokštauja su kitais sportininkas. Ar dažnai tenka su M.Alekna kalbėtis būtent apie psichologiją, o ne techniką?
– Po Europos čempionato nemažai apie viską pakalbėjome. Romoje jis buvo labai susikaustęs, nervingas ir tai labai matėsi. Stengiamės, kad olimpinės žaidynės būtų tikra švente ne tik Lietuvai, bet ir jam pačiam, kad galėtų mėgautis.
Daug kalbėjome, kaip elgtis, kas bus, jeigu nepasiseks. Buvome dirbama ties tuo, diskutuojama.
Tai, ką jis daro dabar – išėjo savaime.
– Praėjo olimpinis ciklas. Mykolas susigriebė du Europos (2022 metai, Miunchenas – auksas, 2024 metai, Roma – bronza), du pasaulio (2022 metai, Judžinas – sidabras, 2023 metai, Budapeštas – bronza) čempionatų medalius. Pagerinti, olimpiniai rekordai. Koks dabar laukia pokalbis? Ar pamatysime M.Aleknos 2.0 versiją?
– Trečiadienį, kol laukėme dopingo kontrolės, pakalbėjome, kad nieko per daug keisti nereikia. Pasiruošimas buvo sėkmingas. Nėra didesnės klaidos, kai sportininkai pradeda galvoti, kad dar daugiau padirbės ir bus geriau, bet būna, kad perdega ir dingsta.
Slovėnas Kristjanas Čehas buvo absoliutus lyderis ir kažkur technikoje prapuolė. Kažkur prapuolė.
Mums reikia laikytis tų rėmų, kurie yra sėkmingi ir neša medalius. Sulig metais Mykolas bus brandesnis, geriau tvarkysis psichologiškai, bus fiziškai stipresnis, patobulins kai kurias technines detales. Ir tada galės išpildyti tai, ką jis gali.
– Po finalo buvo tokia keista akimirka: R.Stona laimi auksą, M.Alekna – sidabrą, bet atsiranda tarsi toks liūdesys. Tarsi prireikė laiko suprasti – 21 metų olimpinių žaidynių debiutantas laimėjo sidabrą. Juk tai – fantastika.
– Aš irgi po varžybų pagalvojau: „Trys centimetrai...“ Bet tai – sportas. Disko metimo renginys buvo puikus. Nesikuklinsiu – vakarui disko metimas tapo geriausiu renginiu. Fantastika.
– Po finalo K.Čehas, D.Stahlis kalbėjo, kad tai, kas vyko finale – visiškai neįtkėtina. Andrius Gudžius kalbėjo apie pamatytą istoriją. Jau kalbos krypsta, kad ateina nauja disko metimo era. Ar keičiasi laikai, kai nebeužteks mesti 68 metrų?
– Kam? (juokiasi).
Nežinau, rezultatai buvo fantastiški.
Andrius atliko fantastišką darbą. Visą sezoną vargsta su nugaros trauma. Kaip pasakė – stengsis taip, kad neštuvais išneš, tai taip ir padarė.
Dukart metė virš 66 metrų, tai tikrai milžinišką darbą nuveikė, žinant jo situaciją. Įspūdinga. Fantastiškas renginys, fantastiškoje vietoje, istorinė vieta.
Manau, kad ir jam buvo smagu matyti, kaip naujoji, jaunuoliai rodo tokius rezultatus.
Matėme, kad D.Stahlis metė beveik 67 metrus ir kėlė ranką į viršų. Kai dabar pagalvoji, 67,54 m austrui (Lukas Weisshaidingeris, – red.) lėmė tik 5 vietą. Kosmosas.
– Virgilijus Alekna interviu lrytas.lt sakė, kad rezultatus lėmė ir tai, kad estafetę perima būtent jaunimas. Ar braukiam brūkšnį ir Europos, pasaulio čempionatuose medaliams nuo šio reikės gerokai daugiau? Štai Tokijo olimpiadoje D.Stahlis auksą iškovojo su 68,90 m. Toks rezultatas Paryžiuje net nelemtų bronzos. – Paryžius ir Tokijas labai skiriasi. Skiriasi sąlygos – oras, karštis. Trečiadienio vakarą buvo labai palankios sąlygos geriems rezultatams.
Stadionas uždaras, bet nors ir nedidelis, šiek tiek traukė vėjas. Tai irgi prasidėjo.
O su rezultatais taip yra – jeigu tavo konkurentas gerina pasaulio rekordą, tai tu neturi, kur dingti, ir privalai tobulėti.
Ta rungtis auga.
Kai būdavo Virgilijus, rezultatai irgi buvo aukšti. Kai V.Alekna išėjo, kurį laiką 70 metrų niekas ir nemėtė.
Vėliau vėl viskas persijungė. Atėjo D.Stahlis – vėl buvo aukšti rezultatai.
Tada atėjo Mykolas, Kristjanas ir disko metimas kyla.
Panašu, kad įvyko toks dalykas: 2023 metų pasaulio čempionate aukso medalį K.Čehas laimėjo jau mesdamas 71,13 m.
Ateina nauji rezultatai, naujas jaunimas ir daliai reikės atsinešti daugiau į tokias varžybas.
– Lietuvos sirgaliai šio momento laukė ilgai – kad disko metikas grįžtu į olimpinę viršūnę. Kur ši sporto šaka dabar yra Lietuvoje? Portalui lrt.lt sakėte, kad dabar jau ne krepšinis sporto šaka – numeris 1.
– Tai pasakiau, nes manęs paklausė, ar galiu pasakyti kažką didingo Lietuvai. Kaip tik tuo metu visi kalbėjo, kad gaila, kad kažko trūksta.
Žinoma, krepšinį visada žiūrės daugiau žmonių, tačiau mes turime, kuo didžiuotis.
1996 metais V.Alekna – ketvirtas, 2000-aisiais – pirmas, 2004 – pirmas, 2008-aisiais – trečias, 2012 – ketvirtas. Andrius visada – finaluose, o dabar dar ir vėl olimpinis sidabras.
Nuo Lietuvos nepriklausomybės laikų disko metimas – turi daugiausia olimpinių žaidynių medalių.
Labai norėčiau, kad Vilniaus miesto savivaldybė atsižvelgtų į tai ir kad pagaliau turėtume metimų bazę, nes reikia, kur treniruotis.
Filosofuojame, bet tokie dalykai...
Tik noriu padėkoti Lietuvos žmonėms – laikėme didelį palaikymą, matėme vėliavas, sulaukėme daug žinučių, kurių net visų perskaityti nespėjome. Jie atvyko palaikyti Mykolo, palaikyti Lietuvos.
Tai prideda motyvacijos dar pakentėti 4 metus ir pasiimti tai, kas mums ir priklauso.
*
M.Jusis taip pat yra ir Martyno Aleknos treneris. 23 metų disko metikas debiutavo Paryžiuje, bet geriausiu metimu pasiekęs 58,66 m atrankos neįveikė.
A.Gudžius, kurį treniruoja Vaclovas Kidykas, geriausiu metimu diską numetė 66,55 m ir užėmė 8 vietą.
Nugalėtojų pakyla. Roje Stona (70 m), Mykolas Alekna (69,97), Matthew Denny (69,31).
Disko metimo moterų varžybose Lietuvai atstovavo Ieva Gumbs. Atrankoje ji diską numetė 60,37 m ir į finalą nepateko.