Likimo smūgiai nepalaužė Tinos Turner dvasios

Muzikos legenda Tina Turner norėjo būti sudeginta ir palaidota tyliai, be minios žmonių, tik su artimaisiais. Tokį jos prašymą jie ir išpildė.

 Tina Turner.
 Tina Turner.
T.Turner.<br> „Scanpix“ nuotr.
T.Turner.<br> „Scanpix“ nuotr.
Ike’as ir Tina Turneriai 1966-aisiais.<br> „Scanpix“ nuotr.
Ike’as ir Tina Turneriai 1966-aisiais.<br> „Scanpix“ nuotr.
Tina su antruoju vyru Erwinu 2007-aisiais.<br> „Scanpix“ nuotr.
Tina su antruoju vyru Erwinu 2007-aisiais.<br> „Scanpix“ nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Lrytas.lt

Jun 3, 2023, 9:13 AM

Anapilin iškeliavusi 83-ejų T.Turner muzikos pasaulyje paliko ryškų pėdsaką. Tačiau ne mažesnį įspūdį darė ir muzikos legendos atviras kalbėjimas apie sunkumus, kurių per gyvenimą patyrė su kaupu.

Dainininkė turėjo daugybę sveikatos problemų – susirgo vėžiu, patyrė insultą, inkstų nepakankamumą. Bet iki paskutinės akimirkos ji buvo kovotoja.

Daugiau nei prieš metus aštuonių „Grammy“ laimėtoja T.Turner su sutuoktiniu vokiečiu Erwinu Bachu (67 m.) įsigijo „Steinfels“ dvarą prie Ciuricho (Šveicarija) ežero. Čia muzikos deivės gyvybė ir užgeso.

24 tūkst. kv. m plote, be pagrindinio namo, yra parkas su natūralių biotopų įvairove, valčių prieplauka, baseinas, iš kurio atsiveria vaizdas į ežerą, ir devyni pastatai, kurie anksčiau pirmiausia buvo naudojami žemės ūkio reikmėms.

Naujasis poros namas yra netoli jų nuomoto būsto, „Algonquin“ vilos Kiusnachto gyvenvietėje. Į pilį panašioje „Algonquin“ viloje Šveicarijos pilietybę turinti T.Turner gyveno 24 metus.

Šios pilies sode T.Turner ir E.Bachas susituokė 2013 m. liepą. Kelias minutes iš sraigtasparnio ant poros ir jų vestuvių svečių krito raudonų ir geltonų žiedlapių lietus.

Tačiau Tinos gyvenimo ir pirmosios meilės istorija tikrai ne rožių žiedlapiais klota.

Savo tikruoju vardu dar 1960-aisiais debiutavusi atlikėja įveikė begalę sunkumų: sunki vaikystė Tenesio valstijoje, smurto paženklinta santuoka.

Viena geriausių savo kartos atlikėjų gimė 1939 metų lapkričio 26 dieną mažame Tenesio valstijos mieste Natbuše. Ji vadinosi Anna Mae Bullock. Jos tėvas dirbo vietinėje fermoje. Mergaitės vaikystė buvo toli gražu ne rami ir maloni: ji anksti buvo atskirta nuo savo vyresnėlės sesers Aillene, kai tėvai išvyko dirbti į amunicijos sandėlį.

T.Turner, tuomet vadinta tiesiog Anna, turėjo persikelti gyventi su griežtai religingais seneliais. Gyvenimas nebuvo lengvas, o šeima vėl buvo kartu jau tik po Antrojo pasaulio karo. Netrukus Anna ėmė dainuoti vietinėje baptistų bažnyčioje, bet gyvenimas ir toliau nesiklostė gražiai – kai jai buvo 11 metų, jos mama išėjo iš namų.

Po dvejų metų tėvas vedė antrą kartą, o dukros buvo išsiųstos gyventi su močiute į kitą Tenesio miestą Braunsvilį.

Likimo vingių mėtoma Anna mokykloje tapo palaikymo grupės šokėja, žaidė krepšinį. Baigdama mokyklą 1958 metais ji įsidarbino Sent Luiso ligoninėje. Turėjo tapti slauge.

Bet kartą su seserimi Aillene Anna nuėjo į naktinį klubą, kur pirmą kartą išvydo vieną rokenrolo pionierių Ike’ą Turnerį (1931–2007) kartu su savo grupe „Ritmo karaliai“ („The Kings of Rhythm“).

Jis tapo jos tramplinu į šlovę, nors teko išlieti ir daug ašarų.

Tiesa, prieš pradėdama santykius su Ike’u Anna turėjo trumpą meilės romaną su grupės saksofonininku Raymondu Hillu, su kuriuo susilaukė ir sūnaus Raymondo Craigo. Pastojo ji būdama vos 18-os. Atlikėja nutarė gimdyti, nors žinojo, kad iš šių santykių nieko nebus. Su muzikantu ji išsiskyrė dar iki Craigo gimimo.

I.Turneris, išgirdęs galingą Annos balsą, pakvietė ją prisijungti prie grupės. Jis ir įkalbėjo ją pasikeisti savo vardą į Tinos. Taip atsirado tikros žvaigždės vardas.

Kartu jie įrašė ne vieną hitą ir užmezgė romantiškus santykius. Ike’as išsiskyrė su penktąja žmona. Pora susituokė 1962 metais. I.Turneris įsivaikino Craigą ir davė jam savo pavardę. Pora susilaukė ir bendro vaiko – Ronnie ir augino du Ike’o berniukus iš ankstesnių santykių.

Ike’as ir Tina Turneriai trejus metus rengė sėkmingą turą dar neturėdami galingo hito. Tina pasirodė ir itin populiariose JAV televizijos laidose, tokiose kaip „American Bandstand“ ar „Shindig“. Jos balso sužavėtas prodiuseris Philas Spectoras ją įkalbėjo atvykti į studiją ir įrašyti dainas „River Deep“ bei „Mountain High“.

Jas išgirdusi legendinė „The Rolling Stones“ grupė pasiūlė Turnerių duetui prisidėti prie jų turo Jungtinėje Karalystėje, o vėliau ir kituose Europos miestuose.

Kai „The Rolling Stones“ surengė turą JAV, Turneriai vėl sulaukė pasiūlymo prisidėti. Tokia sėkmė atnešė ir dar vieną pasiekimą – pasirodymą tuomet ypač populiariame Edo Sullivano šou.

Po dvejų metų jie jau turėjo savo didžiausią Amerikos hitą – atliko „Creedence Clearwater Revival“ grupės dainos „Proud Mary“ perdirbinį.

1973 metais Tina išvyko į Londoną. Čia ji pasirodė roko operoje „Tommy“ ir buvo įvertinta kritikų. Tais pačiais metais Ike’as ir Tina įrašė dar vieną absoliutų hitą „Nutbush City Limits“. Tai buvo paskutinis jųdviejų hitas. Vyro ir žmonos santykiai atsidūrė ties riba.

Jų gyvenimas buvo ypač įtemptas – Ike’as jau buvo stipriai priklausomas nuo alkoholio ir kokaino. Žmonos gyvenimo ir karjeros kontrolė galiausiai virto fiziniu smurtu namuose. Jis mušė Tiną, kai ji buvo nėščia, ir nudegino kava.

1976 metų liepą po vieno I.Turnerio išpuolio dainininkės kantrybė išseko – ji išėjo iš namų su šešiais centais ir benzino talonu kišenėje. Kartu jie buvo išgyvenę 16 metų. Kai I.Turneris mirė nuo narkotikų perdozavimo, dainininkė pasakė, kad yra jam atleidusi už visas padarytas skriaudas.

Galiausiai T.Turner ėmė rengti turus ir įsitvirtino kaip solo atlikėja. Ji niekada neslėpė – iš pradžių buvo labai sunku.

Du jos albumai net nepateko į klausomiausių sąrašus, bet T.Turner nenusileido – ji save atrado iš naujo, pristatė šiurkštesnio skambesio kūrinius. Tai buvo sėkmės formulė – netrukus atlikėja pasirodė su britų legenda Rodu Stewartu, surengė dar vieną turą su „Rolling Stones“.

Jos 1983-iųjų hitas „Let’s Stay Together“ virto karjeros atgimimo ženklu. Londone įrašytame albume „Private Dancer“ buvo net 7 hitai. Ypatinga sėkmė virto pasauline turnė.

T.Turner kūrė vieną hitą po kito, visi bilietai į jos turus buvo žaibiškai išparduodami.

Septynerius metus T.Turner bijojo užmegzti artimesnius santykius su vyrais. „Kas bus, jei jis bus toks pat kaip Ike’as?“ – apie kiekvieną jai simpatizuojantį vyrą su siaubu iškart pagalvodavo atlikėja.

Legendinė dainininkė nusprendė įsikurti Europoje, kur buvo populiaresnė nei Amerikoje. 1986-aisiais Londono Hitrou oro uoste T.Turner pasitiko įrašų bendrovės darbuotojas E.Bachas. Paslaugus vyras padėjo atlikėjai įsikurti jos įsigytame name Londone. Pamažu užsimezgė draugystė, o vieną dieną juodu atsidūrė lovoje.

„Bėgant metams jaunėjau, o Erwinas brendo. Pagaliau susitikome pusiaukelėje“, – atšventusi 80-metį apie santykius su 16 metų jaunesniu sutuoktiniu E.Bachu kalbėjo Tina.

Dainininkė iki šiol su jauduliu prisimena akimirką, kai pirmą kartą išvydo savo būsimą sutuoktinį.

„Pajutau, tarsi kūną nukrėtė elektros srovė. Atrodė, kad Amūro strėlė pataikė tiesiai į širdį. Iškart supratau, kad Erwinas skirtas man“, – pasakojo atlikėja savo biografams, kurie jos gyvenimą aprašė knygoje „Mano meilės istorija“.

180 mln. įrašų pardavusi žvaigždė, kurios turtas vertinamas daugiau nei 200 mln. eurų, švytėjo iš laimės ir buvo įsimylėjusi tarsi mokinukė.

Atlikėja, kurią artimieji juokaudami vadina atomine močiute, nepaliovė kartojusi, kad Erwinas yra jos jaunystės ir laimės šaltinis.

Kokia T.Turner ir E.Bacho laimingos santuokos paslaptis? „Juokas, – nė nemirktelėjusi atsakė dainininkė. – Būtina kartu juoktis ir nesiliauti kalbėtis.“

E.Bachas moteriai vėl užaugino sparnus. Ją lydėjo ne tik meilė, bet iš šlovė. Tiesa, būdama 61 metų T.Turner paskelbė, kad iš dalies baigia karjerą. Bet jos žvaigždė dar negeso. 2003 metais ji buvo šlovinama kaip feminizmo ikona, pasirodė prestižiniuose Kennedy centro apdovanojimuose, kur žengė ir tokios žvaigždės kaip Oprah Winfrey, Alas Greenas ar Beyonce. Jai pagarbą išreikšti atvyko ir prezidentas George’as Bushas.

2008 metais T.Turner sugrįžo. Ji vėl švytėjo „Grammy“ apdovanojimuose, o savo 50 metų kaip atlikėjos jubiliejų paminėjo nauju turu. Amžius T.Turner tikrai nebuvo kliūtis – jos energija atrodė nė kiek nesumenkusi, o balsas stiprus kaip visada.

2013 metais ji ant scenos pasirodė jau būdama 73-ejų. Tais pačiais metais ji tapo vyriausiu žmogumi ant „Vogue“ žurnalo viršelio.

„Aš niekada nepasiduosiu amžiui, kol nebūsiu sena. Ir aš dar nesu sena“, – kalbėjo T.Turner.

Prieš mirtį T.Turner įkvėpė sukurti miuziklą, kuriame buvo pasakojama neįtikėtina jos gyvenimo istorija.

Beveik prieš 10 metų atlikėja patyrė insultą, 2016 m. sausį jai buvo diagnozuotas storosios žarnos vėžys, po metų jai persodintas inkstas, kurį padovanojo vyras E.Bachas.

2018-aisiais būdamas 59-erių nusižudė jos sūnus Craigas. „Tik po jo mirties suvokiau, kad jis susidūrė su sunkiomis psichikos problemomis, su kuriomis vienas negalėjo susidoroti“, – savo knygoje „Laimė tampa tavimi“ („Happiness Becomes You“) rašė T.Turner.

Apie sūnaus mirtį ji sužinojo, kai Paryžiuje su vyru Erwinu šventė penktąsias savo vestuvių metines.

„Mano jaunesnysis sūnus Ronnie ir aš žinojome, kad Craigas jautėsi labai vienišas, greičiausiai jį kankino depresija. Bet jis kentėjo tyliai“, – savo knygoje rašė rokenrolo karalienė.

Tačiau ir Ronnie Tina neteko. Anapilin 62-ejų vyras iškeliavo 2022-ųjų gruodį pralaimėjęs kovą su vėžiu.

Nors likimas T.Turner negailėjo skaudžių smūgių, dainininkė nenorėtų iš savo gyvenimo išbraukti nė vienos dienos. „Viskas, kas gyvenime nutiko, mane atvedė ten, kur esu dabar. Toks buvo mano likimas“, – tikino ji.

Įveikti sunkumus T.Turner padėjo tikėjimas – močiutė ją auklėjo baptizmo dvasia. Tiesa, indėnų kraujo turinti dainininkės motina jokios bažnyčios nelankė. Pačiai T.Turner įsigilinti į save padėjo budizmas.

„Budizmas moko nebijoti mirties, – aiškino dainininkė. – Neslėpsiu, man labai įdomu sužinoti, kas bus po to, kai mano kūnas mirs. Mirtį suvokiu kaip žengimą į savotišką dar neištyrinėtą pasaulį, kuriame vėl susitiksiu su mylimais žmonėmis ir patirsiu nušvitimą. Anksčiau nemaniau, kad kada nors galėčiau būti laiminga. Tačiau dabar esu suradusi vidinę ramybę. Galiu drąsiai ištarti: gyvenimas pranoko lūkesčius.“

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.