Dirbtinis intelektas sukūrė Indrės Kavaliauskaitės atvaizdą: „Esu ir labai sužavėta, ir bijau“

2023 m. birželio 4 d. 13:52
Laidų ir renginių vedėja Indrė Kavaliauskaitė (33 m.) išvydo save atvaizduotą ne dailininko ar fotografo, o... dirbtinio intelekto (DI).
Daugiau nuotraukų (16)
Atrodo, vis dar sunku įsivaizduoti, kad galima sukurti vaizdo įrašą ar nuotrauką ne tik neateinant į filmavimą ar fotosesiją, bet net neišsitraukiant kameros. DI mokosi kurti žmogų pagal jo nuotraukas, jau darytus vaizdo įrašus.
„Nuotraukos jau baugiai arti tikrovės. Esu ir labai sužavėta, ir bijau. Suformuoji užduotį DI ir į eterį paleidi dirbtinio intelekto sukurtus vedėjus laidose, kurios niekada neįvyko, su pašnekovais, kurie niekada neatėjo“, – sakė I.Kavaliauskaitė.
Nuotraukas, piešinius ir vaizdo įrašus pasitelkęs DI jai sukūrė Karolis Makrickas (39 m.), kurio kurtas DI vaizdo įrašas su Lietuvos politikais neseniai buvo pasklidęs internete.
Anot jo, kalbant apie dirbtinį intelektą išties reikia kalbėti ne apie konkrečią programą, bet apie mašininio mokymosi modelius, tai yra tam tikrą didelį duomenų rinkinį, kuris gali kurti aukštos kokybės skaitmeninius vaizdus pagal natūralios kalbos teksto aprašymą. Vienas tokių modelių yra „Stable Diffusion“, kurį panaudojusi 5 milijardus viešai internete prieinamų vaizdų sukūrė bendrovė „Stability AI“.
„Taigi kad sukurtum paveiksliuką, reikia turėti modelį (praktikoje tai tiesiog didelės apimties failas), o parašyti, ką jis turi padaryti, galima su visa krūva skirtingų programėlių ar tiesiog naršyklės lange.
Aš naudoju „DiffussionBee“ ir „DrawThings“ kaip programėles, įdiegtas kompiuteryje, bet kartu naudoju ir „Google Colab“ paslaugą – nuotolinį kompiuterį, kad norimus vaizdus būtų galima generuoti greičiau, nes jiems generuoti reikia išties galingo kompiuterio“, – apie kūrybos procesą pasakojo jis.
Be visų savo veiklų, Karolis yra ir technologijų žurnalistas, tad dirbtinio intelekto galimybėmis domisi ir apie tai rašo pastaruosius 5 metus. Kiek laiko užtruko įvaldyti DI, jam atsakyti sunku, nes ir čia tobulėjimui ribų nėra.
„Liepti kompiuteriui nupiešti gražią varną su sūriu snape nėra sunku, kiekvienas gali tai padaryti. Visas sunkumas prasideda tada, kai nori turėti iliustraciją su konkrečiu asmeniu, pavyzdžiui, Indre, valgančia sūrį. JAV gyventojams šiek tiek paprasčiau, nes dauguma modelių, tas pats „Stable Diffusion“, jau apmokyti piešti žymių žmonių, filmų veikėjų ir pan. veidus, tad galima eksperimentuoti ir greitai gauti norimą vaizdą.
O kad nupieštum Indrę, reikia dirbtinį intelektą apmokyti atpažinti Indrę rodant jam Indrės nuotraukas. Kuo daugiau nuotraukų, kuo jos įvairesnės, tuo bus geresnis rezultatas. Parinkus 20 nuotraukų iš Indrės instagramo, apmokius modelį galima gauti tokius vaizdus, kokius matote“, – „Stiliui“ pasakojo K.Makrickas.
Karolis ramina – dirbtinis intelektas tikrovėje nėra tas, kokį matome filmuose, ir dar ilgai nebus. Tai labai siauros paskirties, vieną konkretų darbą (piešti pagal tekstinę užklausą) neblogai daryti mokantis algoritmas. Tačiau ir piešti jam reikia nemažai pastangų.
„Kiekvienam gražiam vaizdui gausi 20 negražių su deformuotais veidais, per daug galūnių ir panašiai. Tad kai sakai intelektui, ką nori pamatyti, atskira eilute rašai, ir ko nenori pamatyti: per daug galūnių, deformuotų kūnų, žvairų akių, neryškaus, nespalvoto vaizdo“, – pasakojo kūrėjas.
Gražiai nupiešti veidą su DI išties sunku, tad kurdamas vaizdus su Indre ant podiumo Karolis pirmiausia sugeneruodavo vaizdus parinkęs panašių bruožų moterį ant podiumo. Tuomet tą nuotrauką redaguodavo liepdamas pakeisti veidą Indrės veidu. Šis procesas vadinasi „Inpainting“ (sugadintos, sugedusios arba trūkstamos meno kūrinio dalys užpildomos, kad būtų pateiktas visas vaizdas).
„Galiu ne tik liepti perpiešti veidą ar, tarkim, auskarus, akių spalvą, bet ir išplėsti vaizdą piešiant dar daugiau detalių.
Pavyzdžiui, turite draugo asmenukę, kur nematyti kojų. Jokių problemų – dirbtinis intelektas padės nupiešti. Ir taip 5x5 cm asmenukė gali virsti 200x100 cm dydžio paveikslu, kur bus daugybė veidų, kūnų, objektų ir viską jungs vientisas stilius“, – sakė jis.
Visiems susidomėjusiems Karolis siūlo pabandyti piešti patiems. Pats paprasčiausias būdas – atsisiųsti „Microsoft Edge“ naršyklę, užsiregistruoti adresu www.bing.com/create ir paeksperimentuoti. Vaizdams generuoti reikia galingo kompiuterio, tad daug jų greičiausiai nesukursite, bet paeksperimentuoti tikrai pavyks.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.