Priaugti svorio – kur kas sunkiau, nei numesti

Televizijos laidos, laikraščiai, internetinės svetainės, gydytojai – visi tik ir šneka apie tai, kaip numesti svorio. Mitybos specialistai kuria vis naujesnes dietas, treneriai rengia naujas treniruočių programas, padėsiančias žmonėms numesti svorio. Šeimos gydytojai ieško sveikatos sutrikimų, galėjusių sukelti netikėtą svorio augimo priežastį ir prašo išsitirti skydliaukę, kraują bei kitų organų veiklą. Televizijoje matome daug laidų, kurios skirtos būtent tiems, kas nori atsikratyti papildomų kilogramų.

Norint, kad svoris padidėtų, nereikia valgyti visko iš eilės ir didelėmis porcijomis.<br>123rf nuotr.
Norint, kad svoris padidėtų, nereikia valgyti visko iš eilės ir didelėmis porcijomis.<br>123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Sabina Adamovič

Mar 6, 2015, 6:58 AM, atnaujinta Jan 11, 2018, 11:25 AM

Tačiau kiek laiko skiriame tiems, kurie negali priaugti svorio? Tikrai kur kas mažiau. O priaugti yra kur kas sunkiau nei numesti, aiškino gydytoja dietologė Jūratė Dobrovolskienė.

Per mažo svorio priežastys

Gydytoja įvardijo priežastis, dėl ko žmonių svoris būna per mažas.

1. Skydliaukės problemos. Tai yra hormonų sutrikimas, kurį būtina gydyti. Šio organo veiklos ištyrimui užtenka 2 tyrimų: kraujo, būtent hormonų nustatymui, tyrimas bei skydliaukės echoskopija.

2. Vėžiniai susirgimai. Neretai atėję pas šeimos gydytoją, kuriam išvardinam rimtus simptomus, mes girdime klausima, ar nepradėjo kristi svoris.

3. Stresas, depresija. Neretai būna, kad streso metu žmonės kaip tik priauga svorio, nes valgo viską iš eilės. Tačiau pasitaiko ir tokių atvejų, kai žmogus beveik nieko nevalgo – tokiu būdu svoris tikrai mažėja.

4. Fiziologinis liesumas. Tiesiog paveldimas dalykas, kurį koreguoti nėra labai lengva, bet – įmanoma. Tai tokia kaulų struktūra – aukštas žmogus, ilgi kaulai, ilgas kaklas. O prie tokių kaulų yra atitinkamas ir raumenynas. Medžiagų apykaita tokiu atveju yra labai greita, o sulietėja bėgant metams.

Gali sukelti nevaisingumą

Reikėtų pastebėti, kad ypač liekniems žmonėms dažnai būna šalta, sunku atlikti fizinius darbus. Jei svoris yra kritiškai mažas – moterims gali dingti menstruacijos. Tačiau net ir jų buvimas dar nereiškia, kad moteris gali pastoti.

Neretai moterys, kurių svoris yra per mažas, sunkiai pastoja – tai įvyksta dėl per mažo riebalų kiekio organizme, nes riebalinis audinys dalyvauja lytinių hormonų apykaitoje, pastebėjo J.Dobrovolskienė.

Valgyti spurgas ir didžkukulius?

„Svorio priaugimas nėra lengvas dalykas – juk nevalgysi vien cukraus, užgerdamas aliejumi“, – su šypsena pažymėjo J.Dobrovolskienė.

Norint, kad svoris padidėtų, nereikia valgyti visko iš eilės ir didelėmis porcijomis. Kai kurie galvoja, jog valgydami tortus, vartodami daug riebalų labai greitai priaugs svorio. Tai yra klaidinga nuomonė. Visu pirma, žmogus turi atsakingai žiūrėti į savo organizmą bei mitybą. Negalima apkrauti savęs riebiu bei sočiu maistu arba kimšti per prievartą. Todėl verta pasikonsultuoti su dietologu, kuris apskaičiuos KMI (kūno masės indeksas) ir nustatys, kiek svorio jums reikėtų priaugti. Tačiau prieš tai būtina nustatyti svorio kritimo priežastį, nes nuo to priklausys tolimesnis gydymas.

Didinti porcijas – būtina. Jeigu žmogus pripratęs valgyti ypatingai mažai, porcijos būtinai turi būti didinamos, o mityba subalansuota. Svarbiausia – skaičiuoti. Žmogus, tvirtai pasiryžęs priaugti svorio, turi tiesiog skaičiuoti, kiek kalorijų suvartoja. Virta mėsa – sveika, tačiau reikėtų pagalvoti apie tai, kaip tą mėsytę pagardinti. Jeigu mėsą apkepsime, pagardinsime grietinėle, o dar ir sūrio su majonezu – kalorijų bus kur kas daugiau. Tačiau reikia stebėti savo organizmą: jeigu yra sutrikusi kepenų ar skrandžio, žarnyno veikla – maistas turi būti pasirenkamas dar atsargiau. Tai matematika, be kurios svorio priaugti neįmanoma. Vieniems normalu suvalgyti mažą porciją per visą dieną, o kiti valgo visą dieną tiek, kiek kitas nepajėgtų įveikti per savaitę. Čia saviveiklos neturėtų būti, tačiau ribos – privalomos.

Papildai (pvz., „Nutri Drink“) taip pat gali būti pagalbinė priemonė, jeigu labai sunku prisiversti suvalgyti tiek, kiek reikia. Įvairūs mišiniai neretai skiriami žmonės, kuriems atliekama chemoterapija, o vėliau žmogus negali valgyti arba visiškai neturi apetito. Bet nereikėtų manyti, jog šie papildai skirti ne tik sergantiems. Mažame buteliuke yra sutankinta baltymų koncentracija. Galima pasirinkti savo mėgstamą skonį bei gerti kaip norite – maišyti su kitais jogurtais, produktai, užpilti dribsnius.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.