Tikroji tiesa apie elektroninių cigarečių poveikį: ar tikrai jos nekaltesnės už įprastas?

Remiantis Lietuvos statistikos departamento duomenimis, matomos aiškios cigarečių importo, legalaus tabako gaminių suvartojimo ir sergamumo kai kuriomis su rūkymu susijusiomis ligomis (kraujotakos ir kvėpavimo sistemų) augimo tendencijos.

Nėra visiškai nežalingo rūkymo būdo, todėl pakeitus įprastas tabako cigaretes cigaru, pypke, kaljanu ar elektronine cigarete, neišvengsime su rūkymu susijusios rizikos sveikatai.<br>123rf nuotr.
Nėra visiškai nežalingo rūkymo būdo, todėl pakeitus įprastas tabako cigaretes cigaru, pypke, kaljanu ar elektronine cigarete, neišvengsime su rūkymu susijusios rizikos sveikatai.<br>123rf nuotr.
 Elektroninės cigaretės sandara.<br>Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos nuotr.
 Elektroninės cigaretės sandara.<br>Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos nuotr.
Elektroninių cigarečių iškvėpto aerozolio sudėtis.<br>Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos nuotr.
Elektroninių cigarečių iškvėpto aerozolio sudėtis.<br>Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos inf.

Aug 4, 2019, 10:36 AM

Tačiau žmonių supratimas apie tabako gaminių žalą vis didėja, tad nuolat stengiamasi ieškoti alternatyvų konvenciniams tabako gaminiams. Viena iš jų – elektroninės cigaretės. Šios kuriamos kuo panašesnės į įprastas cigaretes, kad jas atstotų ir imituotų įprastinio rūkymo metu patiriamus pojūčius.

E-cigaretės apima įvairių formų prietaisus, kurių pagalba vartotojas įkvepia garų aerozolį iš įkaitinto e-cigarečių skysčio, kuris dažniausiai susideda iš nikotino (Lietuvos Respublikos Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių įstatymas nurodo, kad pateikiamų rinkai elektroninių cigarečių pildyklėse nikotino turinčiame skystyje nikotino turi būti ne daugiau kaip 20 miligramų viename mililitre skysčio), propilenglikolio, glicerolio, skonį (saldaus, sūraus, kartaus, rūgštaus ir pan.) ir kvapą suteikiančių medžiagų (šiuo metu prekyboje galima rasti daugiau kaip 7000 aromatų) ir kitų priedų.

Tipinės elektroninės cigaretės susidaro iš LED indikatoriaus, kuris šviečia cigaretės garinimo ar įtraukimo metu, baterijos, mikroprocesoriaus, kuris valdo kaitinimo elementą ir LED indikatorių, jutiklio, kuris nustato, kada rūkantysis įtraukia, kaitinimo elemento, kuris išgarina elektroninį skystį su nikotinu bei talpyklos. Pirmame paveikslėlyje pavaizduota tipinės elektroninės cigaretės sandara ir slypintys pavojai, kurie nebūtinai susiję su elektroninių skysčių chemine sudėtimi.

Vis dar nėra atlikta pakankamai tyrimų, kurie įrodytų, jog elektroninės cigaretės yra nekenksmingos, todėl manoma, kad jų įtaka žmogaus sveikatai yra panaši kaip klasikinių cigarečių.

Nėra visiškai nežalingo rūkymo būdo, todėl pakeitus įprastas tabako cigaretes cigaru, pypke, kaljanu ar elektronine cigarete, neišvengsime su rūkymu susijusios rizikos sveikatai.

Tabako dūmuose randama per 4000 cheminių junginių, iš kurių net keli šimtai laikomi kenksmingais sveikatai, o apie 40 iš jų yra patvirtinti kancerogenais, kurie sukelia vėžį ar skatina jo vystymąsi.

O kas slypi elektroninių cigarečių iškvėpiamame aerozolyje? Paprastai tai nikotinas, įvairūs lakūs organiniai junginiai, kietosios dalelės, sunkieji metalai, įvairūs skonio ir kvapo stiprikliai bei įvairios kancerogeninės medžiagos. Nereikia būti chemiku, kad, panagrinėjus aerozolio sudėtį, suprastum, jog elektroninės cigaretės visgi nėra toks jau nekaltas konvencinių cigarečių pakaitalas.

Rūkyti ar ne – kiekvieno žmogaus asmeninis pasirinkimas. Visgi vertėtų nepamiršti ir aplinkinių, kurie supa rūkančiuosius, nes didele problema išlieka pasyvus rūkymas.

Viena valanda prirūkytoje patalpoje yra prilygsta vienai surūkytai cigaretei. Tabako dūmams ypač jautrūs vaikai. Jie dažniau serga astma, kvėpavimo takų infekcinėmis ligomis, vidurinės ausies uždegimu. Staigios kūdikių mirties sindromas taip pat yra susijęs su pasyviu rūkymu.

Siekiant sumažinti galimų toksinių medžiagų, kietųjų dalelių ir metalų (Ni, Cd, Pb, Cr) dulkių kiekį iš elektroninių cigarečių, Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) specialistai pataria:

nekaitinti elektroninės cigaretės be skysčio ir neperkaitinti elemento;

reguliariai keisti kaitinimo elementus naujais;

įsigyti elektronines cigaretes ir jų pildyklių skysčius tik iš patikimų tiekėjų.

Pagal Sveikatos apsaugos ministerijos įsakymą NVSPL yra tiriamas elektroninių cigarečių skystis. Šio tyrimo tikslas – nustatyti nikotino kiekį, kad jis neviršytų nustatytų normų. Taip pat laboratorijoje atliekamas nikotino, propilenglikolio ir glicerolio kiekio nustatymas dujų chromatografijos metodu elektroninėse cigaretėse.

Literatūros šaltiniai:

https://www.cdc.gov/tobacco/basic_information/e-cigarettes/about-e-cigarettes.html

https://osp.stat.gov.lt/alkoholio-tabako-vartojimas-ir-padariniai

Informaciją parengė: Cheminių tyrimų skyriaus Instrumentinių tyrimų poskyrio vedėja Toma Petrulionienė

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
„Nauja diena“: kaltinimai policijai – ką tai reiškia valstybei?