​Šiaulių medikai kaukolę atkūrė itin moderniu metodu

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje atlikta itin retai pasitaikanti plati galvos kaulinio defekto kranioplastika. Pirmą kartą ligoninės istorijoje pacientui gydyti panaudotas individualus kranialinis implantas, pagamintas iš medicininio titano lydinio, o jam sukurti ir pagaminti buvo pasitelktos pažangiausios 3D technologijos.

Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytojui neurochirurgui P.Dženkaičiui buvo naudinga laikyti rankose anatominį kaukolės modelį bei implanto kopijas.<br>lrytas.lt montažas.
Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytojui neurochirurgui P.Dženkaičiui buvo naudinga laikyti rankose anatominį kaukolės modelį bei implanto kopijas.<br>lrytas.lt montažas.
Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytojui neurochirurgui P.Dženkaičiui buvo naudinga laikyti rankose anatominį kaukolės modelį bei implanto kopijas.<br>Z.Katkienės nuotr.
Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytojui neurochirurgui P.Dženkaičiui buvo naudinga laikyti rankose anatominį kaukolės modelį bei implanto kopijas.<br>Z.Katkienės nuotr.
Su 3D priešoperacinio planavimo programa MICE išmatuojamas kaulo storis implanto tvirtinimo vietose.
Su 3D priešoperacinio planavimo programa MICE išmatuojamas kaulo storis implanto tvirtinimo vietose.
3D spausdinimas naudojant tiesioginio metalo sulydymo lazeriu technologiją.
3D spausdinimas naudojant tiesioginio metalo sulydymo lazeriu technologiją.
Daugiau nuotraukų (4)

Zita Katkienė

Oct 25, 2021, 8:00 AM, atnaujinta Oct 25, 2021, 8:00 AM

Tuo, kad gyvenimas per akimirką gali apsiversti aukštyn kojomis, įsitikino kuršėniškis Aleksandras Sysinas. Tuo metu jis dirbo ir gyveno Vokietijoje. Prieš metus 48 metų vyrą, besiruošiantį važiuoti iš darbo, iš nugaros užpuolė plėšikai. Trenkę sunkiu daiktu per galvą sunkiai sužalojo kaukolę, nurengė, pasiėmė visus daiktus, pinigus ir paliko mirti.

Pro šalį einantis žmogus iškvietė greitąją medicinos pagalbą ir Aleksandras buvo nuvežtas į ligoninę.

Du mėnesius vyras buvo komos būklės, jam atliktos kelios galvos operacijos.

Vokietijos neurochirurgams pavyko išgelbėti Aleksandrui gyvybę, tačiau grįžti į įprastą gyvenimą dar nepavyksta – reikia daugiau laiko ir pastangų, nes liko paralyžiuota kairė ranka ir koja, kaukolės dešinė pusė įdubusi, nes buvo pašalinta plati kaulinė kaukolės dalis.

Vokietijos chirurgai mėgino sugrąžinti sutrupintą kaulą, bet jis supūliavo.

Gydytojai darė viską, kad būtų išgelbėta gyvybė, ir už tai ne tik Aleksandras, bet ir jo mama Janina Sysina labai jiems dėkingi. Dėkingi kuršėniškiai ir Respublikinės Šiaulių ligoninės neurochirurgų komandai.

„Dabar Aleksandras atrodo visiškai kitaip nei tada, kai sugrįžo iš Vokietijos“, – pasakojo Janina ir džiaugėsi, kad sūnui jau atsigavo paralyžiuota dešinė ranka, nors valdo ją dar sunkiai.

Ypač džiugina neseniai atlikta galvos operacija – jos metu implantuota individualiai Aleksandrui pagaminta kaukolės plokštelė, dėl jos atkurta galvos forma, pasikeitė estetinis vaizdas ir vyras gali jaustis saugiau, labiau pasitikėti savimi.

Vokietijoje gelbėjant Aleksandro gyvybę atlikta didelio masto dekompresinė kraniotomija. Neurochirurgijos skyriaus gydytojas neurochirurgas Petras Dženkaitis paaiškino, kad kolegoms Vokietijoje nebuvo kitos išeities, nes teko pašalinti didelę kraujosruvą.

Esant tokiai traumai smegenys tinsta ir tenka nuimti dalį kaukolės kaulo, kad būtų vietos smegenims plėstis. Tik po metų, kai tinimas praeina, galima atkurti kaukolės paviršių.

Rugpjūčio pradžioje A.Sysinas kreipėsi į Respublikinę Šiaulių ligoninę, jį apžiūrėjusiam neurochirurgui P.Dženkaičiui tapo aišku, kad įprastu būdu kaukolės kaulo atkurti nepavyks.

„Įprastai pašalintas kaukolės kaulas atkuriamas rankiniu būdu iš cemento formuojant kaukolės lopą, – sakė gydytojas P.Dženkaitis, – tačiau tokio dydžio kaukolės paviršiaus suformuoti rankomis iš cemento neįmanoma.“

Anksčiau tokiais atvejais žmonės pagalbos vykdavo į Čekiją arba Lenkiją, kur jau seniai gaminami ir implantuojami individualūs kranialiniai implantai. Šia galimybe pasinaudodavo labai mažai pacientų, nes operacija kainuodavo labai daug.

Galime pasidžiaugti, kad jau kurį laiką Lietuvoje veikianti įmonė „Ortho Baltic“ gamina individualius implantus pacientams, todėl vykti svetur nebereikia. Pateikus gydytojų konsiliumo išvadas dėl šios retos klinikinės būklės gautas finansavimas iš Valstybinės ligonių kasos.

„Nebūtume pajėgę mokėti už implantą mums tokios didelės sumos“, – sakė Aleksandro mama, tikinti, kad viskas jos sūnui bus gerai.

Populiarėjant 3D spausdinimo technologijoms pasaulyje jos pradėtos plačiai taikyti medicinoje chirurgijos srityje. Gydytojai chirurgai spręsdami sudėtingus ir retus klinikinius atvejus vis dažniau pasitelkia esamas 3D spausdinimo technologijų galimybes.

Pasiekta pažanga medicininių vaizdų apdorojimo srityje leidžia dvimačius vaizdus paversti trimačiais (3D) virtualiais modeliais, kurie detaliai atkartoja sudėtingą paciento kaulų anatomiją. Todėl galima analizuoti patologijas, įvertinti traumų padarinius, atlikti priešoperacinį planavimą, kurti individualius chirurginius instrumentus, pagaminti anatominius modelius bei individualius implantus.

Chirurgai šia apdorota skaitmenine informacija aktyviai naudojasi, kad retus ir sudėtingus klinikinius atvejus gydytų suplanuotais chirurginiais veiksmais operacinėje ir taip pasiektų gerų klinikinių rezultatų.

Pagal užsakymą pagamintas individualus kranialinis implantas skirtas kaukolės defektui užpildyti, estetiniam ir apsauginiam kaukolės kaulų struktūros vientisumui atkurti ir paciento gyvenimo kokybei pagerinti.

Individualus kranialinis implantas projektuojamas ir gaminamas atsižvelgiant į paciento kaukolės defekto dydį, sužalojimo sritį ir pobūdį. Yra daugybė mokslinių publikacijų apie individualių kranialinių implantų panaudojimą neurochirurgijoje.

Tyrimai rodo, jog, palyginti su standartiniais metodais, panaudojant individualų kranialinį implantą sutrumpinama operacijos trukmė (mažesnė invazija, pacientas praranda mažiau kraujo, nereikia skirti laiko implantui formuoti), defektas individualiu implantu užpildomas preciziškai, sumažinama operacinių ir pooperacinių komplikacijų rizika.

Taip pat atkurta kaukolės formos simetrija ir estetinis vaizdas padeda pacientui greičiau atgauti pasitikėjimą savimi ir susigrąžinti gyvenimo kokybę.

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje pacientui, turinčiam retai pasitaikantį galvos kaukolės defektą, gydyti pasitelktos pažangiausios 3D planavimo priemonės. Neurochirurgijos skyriaus gydytojas neurochirurgas P.Dženkaitis džiaugėsi turėdamas galimybę pacientą gydyti šiuolaikinėmis 3D technologijomis.

„Turėdamas 3D anatominį paciento kaukolės modelį galėjau operaciją planuoti pažangia 3D priešoperacinio planavimo programa MICE, – sakė neurochirurgas. – Prieš tai iš kompiuterinės tomografijos tyrimo vaizdų kompanijos „Ortho Baltic“ inžinieriai atliko kaukolės 3D rekonstrukciją.

Prieš akis turėdamas modelius, iš įvairių pusių matydamas 3D aplinkoje kaulinį defektą galėjau planuoti chirurginius veiksmus programoje, turėjau galimybę tiksliai įvertinti ir išmatuoti kaulo storį implanto fiksavimo vietose. Tai leido parinkti tinkamo ilgio sraigtus implantui tvirtinti, taip pat turėjau galimybę matyti, koks kaulinio audinio sąlytis su implanto paviršiumi.

Tai tik dalis funkcijų, kurios leido objektyviai įvertinti esamą klinikinį atvejį. Manau, kad šis planavimo procesas kompleksiškai padėjo greitai, saugiai ir preciziškai įvertinti ir rekonstruoti anatominę paciento sandarą“, – pasakojo gydytojas.

MICE programa suteikia galimybę užsakyti pagaminti priešoperacinio planavimo metu ekrane matomus 3D modelius.

Pasak gydytojo P.Dženkaičio, laikyti rankose anatominį kaukolės modelį ir implanto kopijas yra ne tik unikalu, bet ir naudinga: „Operacijos planavimo procesui artėjant prie implanto dizaino suderinimo ir patvirtinimo turėjau galimybę šio individualaus implanto kopiją kartu su anatominiu kaukolės modeliu laikyti rankose. „Ortho Baltic“ komanda reikalingus modelius iš plastiko išspausdino 3D spausdintuvu. Matydamas ir liesdamas modelius galėjau implantą pamatuoti, o prireikus atlikti papildomas korekcijas ir įsitikinti, kad planavimas yra sėkmingas“, – kalbėjo neurochirurgas P.Dženkaitis. 

Modernus gydymo būdas vadinamas auksiniu

  • Respublikinės Šiaulių ligoninės pacientui gydyti individualus kranialinis implantas buvo pagamintas 3D spausdintuvu naudojant vieną iš adityvios gamybos technologijų – metalo miltelių tiesioginio sukepinimo lazeriu technologiją (DMLS) iš medicininio titano lydinio Ti6Al4V.
  • Ši technologija tinka ypač sudėtingos geometrijos implantams gaminti, suteikia neribotą modelio geometrinio sudėtingumo laisvę. Pritaikius šias 3D spausdinimo galimybes A.Sysinui išspausdintas individualus kranialinis implantas.
  • Manoma, jog 3D priešoperacinis planavimas turėtų tapti auksiniu standartu chirurgijos srityje siekiant geresnių chirurginio gydymo rezultatų. Neurochirurgijos skyriaus gydytojai džiaugiasi 3D technologijų galimybes pritaikę pacientui gydyti ir panaudoję pirmąjį Šiaulių ligoninėje individualų kranialinį implantą.
  • „Kas atrodė dar ranka nepasiekiama – dabar jau mūsų operacinėje. Tikiuosi, kad tai bus puiki pradžia Respublikinėje Šiaulių ligoninėje vis dažniau pereiti prie personalizuotų sprendimų gydant pacientus“, – apie 3D technologijų pažangą, taikomą chirurgijoje, kalbėjo Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytojas neurochirurgas P.Dženkaitis.
Spauskite mygtuką „VISI KOMENTARAI“ ir reikškite savo nuomonę.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2021 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.