Vaistininkas įspėja apie svorio metimo klaidas: gali nusilpti imunitetas, slinkti plaukai

2023 m. gegužės 8 d. 18:12
Visai neseniai, gegužės 6 d. minima buvo diena be dietų. Nors apie sveiką gyvenimo būdą ir meilę savo kūnui kalbama vis daugiau, įvairių dietų populiarumas neblėsta. Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkas Rimvydas Blynas sako, kad slenkantys plaukai ir lūžinėjantys nagai dažnai yra tik pirmieji simptomai, kurių nepastebėjus galima sulaukti ir dar skaudesnių sveikatai padarinių.
Daugiau nuotraukų (2)
Viduržemio jūros, keto, protarpinis badavimas, paleo mityba – tai tik keletas iš populiarių dietų ir mitybos principų, kuriais eksperimentuoja visas pasaulis. Pasak vaistininko R. Blyno, dieta pati savaime nėra neigiama, jeigu ji paruošta mitybos specialisto dietologo, atsižvelgiant į sveikatos problemas ar specifinius poreikius. Vis dėlto artimųjų rekomenduoti ar internete rasti patarimai dažniausiai ilgalaikėje perspektyvoje nepadeda nei patobulinti figūros, nei teigiamai atsiliepia savijautai.
„Kai ribojame tam tikras medžiagas ar apskritai jų atsisakome, gali kilti įvairių nepageidaujamų simptomų. Bene dažniausi jų – nuovargis, virškinimo sutrikimai, galvos skausmas, mieguistumas, vidurių užkietėjimas. Dėl badavimo galima apskritai sulėtinti savo medžiagų apykaitą, organizmas ima gaminti mažiau leptino hormono, kuris padeda sumažinti apetitą ir suvalgomo maisto kiekį, ir daugiau grelino, kuris skatina apetitą, – tai gali paskatinti atvirkštinę reakciją ir galiausiai suvalgysime dar daugiau maisto nei turėtume, ims kauptis riebalai“, – paaiškina vaistininkas.
Dėl nepakankamos mitybos gali slinkti plaukai, sumažėti raumenų masė, susilpnėti organizmo atsparumas. Dažna problema ir psichologiniai sunkumai – dirglumas, nerimas ar net depresija. Neretas ima kaltinti save, kad net dieta nepadeda pasiekti norimų rezultatų, tuomet visa tai veda į stresą, tampa sunku išlaikyti svorį ir laikytis mitybos plano.
Kodėl svarbu įvairus maistas?
Įvairios dietos neretai apriboja mitybos racioną ir jame kritiškai sumažėja arba apskritai pašalinami tam tikri produktai ar ištisos jų grupės. Visa tai, kaip pastebi vaistininkas, neigiamai atsiliepia žarnyno mikroflorai.
„Mūsų organizmai yra prisitaikę prie įvairaus maisto, todėl neužtikrindami visavertės mitybos jį išbalansuojame. Labai svarbu, kad valgomas maistas, o jeigu tai nepavyksta – vartojami preparatai, padėtų užtikrinti kuo įvairesnes gerąsias bakterijas“, – atkreipia dėmesį R. Blynas.
Apie sutrikusią žarnyno mikroflorą dažnai išduoda ne tik virškinimo sutrikimai, bet ir tokie simptomai kaip blogas burnos kvapas, suprastėjusi odos būklė ar užkietėję viduriai.
Racionalūs tikslai
Visgi nusprendus koreguoti savo mitybą, vaistininkas pataria konsultuotis su ekspertais ir stebėti savijautą. „Susidarę mitybos planą, stenkitės, kad bent pora savaičių maistas nesikartotų, būtų šviežias ir svarbiausia skanus jums. Organizmas turi nesijausti badaujantis, kad nekauptų maisto atsargų. Reguliariai valgant, organizmas žinos, kad jam nėra reikalo tai daryti“, – akcentuoja vaistininkas.
Anot jo, pradėjus mesti svorį ar koreguoti gyvenimo būdą, labai svarbu išsikelti realius tikslus ir prisiminti, kad su amžiumi keičiasi kūnas, medžiagų apykaita, tad nereikėtų tikėtis, kad vyresniame amžiuje viskas vyks taip, kaip prieš kelis dešimtmečius. Be to, nereikėtų nuleisti rankų susidūrus su sunkumais, natūralu, kad sunormalizavus mitybą, svoris kris greičiau, o vėliau teks įdėti papildomų pastangų ir procesas taps lėtesnis.
Laikantis specialios dietos, naudinga pasirūpinti, kad organizmui netrūktų būtinų vitaminų ir mineralų, skysčių, todėl rekomenduojama sekti šiuos rodiklius ir prireikus vartoti papildomai.
Nepasitikėkite skaičiais
Pasitaiko atveju, kai žūtbūt norima pasiekti tam tikrą svorį ar kūno masės indeksą (KMI). Vaistininkas sako, kad skaičiais aklai pasitikėti nereikėtų, nes žmonių sudėjimai yra skirtingi ir tai ne visada atsispindi svorio ar KMI rodikliuose.
Vis dėlto, jeigu pastebite, kad svoris staiga pasikeitė, nereikėtų į tai numoti ranka. Vaistininkas sako, kad laikantis dietų apie peržengtas ribas dažniausiai įspėja kilusios psichologinės problemos.
„Jeigu žmogus žvelgia į save ir nemato realaus vaizdo, vadovaujasi iškreiptais idealais ar tiesiog jo jokie rezultatai nebedžiugina, tai ženklas, kad problema jau yra rimta. Nesustojus laiku, tokie eksperimentai tampa sveikatos sutrikimų priežastimi. Savo kūne kiekvienas turėtume jaustis gerai ir jeigu dėl tam tikrų įpročių kankina prasta savijauta, kenčiate patys ar aplinka, tai ženklas, kad verta pasikonsultuoti su specialistais“, – rekomenduoja vaistininkas.
Svorio metimasCameliaSveika mityba
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.