Moksliniame žurnale „Nature Aging“ publikuoto straipsnio išvados remiasi klinikiniu tyrimu, kuris įtraukė daugiau nei 700 senjorų nuo 70 metų amžiaus ir vyresnių.
Žinoma, tai ne pirmas tyrimas, ieškantis būdų, kaip sulėtinti žmogaus senėjimą. Pavyzdžiui, anksčiau pastebėta, kad padėti gali mažesnis kalorijų suvartojimas.
Su gyvūnais atlikti bandymai taip pat parodė, kad vitaminas D ir omega-3 riebalų rūgštys pasižymi daug žadančiu poveikiu. Tačiau nebuvo aišku, ar tai veikia ir žmonėms.
Ši problema sužadino dviejų mokslininkų – Heike Bischoff-Ferrari ir Steve'o Horvatho – smalsumą. Jie naudojo molekulinės biologijos priemones, taip vadinamus epigenetinius laikrodžius ir pabandė apskaičiuoti, kaip omega-3 maisto papildai paveikė vieno Šveicarijoje atlikto klinikinio tyrimo dalyvių organizmo senėjimo tempą.
Analizuodami kraujo mėginius, H.Bischoff-Ferrari su kolegomis nustatė, kad omega-3 maisto papildų vartojimas vidutiniškai 4 mėnesiais sulėtino biologinį senėjimą keliuose epigenetiniuose laikrodžiuose.
Šiai išvadai įtakos neturėjo nei žmogaus lytis, nei amžius, nei kūno masės indeksas. Be to, nustatyta, kad omega-3, vitamino D ir fizinių pratimų derinys turėjo dar geresnį poveikį.
Jei to maža, tyrėjai nustatė, kad ši trijulė vartojama drauge turėjo didžiausią poveikį mažinant vėžio riziką ir užkertant kelią organizmo trapumui. Autorių teigimu, kiekviena intervencija veikia skirtingais, bet susijusiais mechanizmais, o jas derinant, šios sustiprina viena kitą ir sukuria didesnį suminį poveikį.
Tyrėjai pripažino ir savo darbo trūkumus. Pavyzdžiui, tai, kad nėra standartizuoto biologinio senėjimo rodiklio, todėl jie pasirinko testus, kurių nustatytas patikimumas buvo didžiausias. Taip pat jie pripažįsta, kad į tyrimo akiratį patekę šveicarai neatspindi to paties amžiaus bendros pasaulio populiacijos.
Parengta pagal MedicalXpress inf.