Pirmasis „Vytauto“ pirčių maratonas Vilniuje, prie Baltojo tilto, suviliojo didelį būrį ne tik dalyvių, bet ir smalsuolių. Kol svečiai ir renginio stebėtojai pagrindinėje maratono erdvėje sostinės centre turėjo galimybę išbandyti įvairias veiklas ir lankėsi net trijose čia įrengtose pirtyje, dalyvių komandos savo išmonę rodė pirtyse visame Vilniuje – Minsko plente, Kalvarijų ir Olimpiečių gatvėse, Žirmūnų ir Valakampių 2-ajame paplūdimiuose, prie Balžio, Balsio ir Salotės ežerų, Lukiškių kalėjime ir Vingio parke.
Daugiau nei 40-ies komandų čia laukė pirties malonumai ir įvairios užduotys – ledo vonios, maudynės eketėje, ėjimas per stiklo šukes ir kitokios, o susirinkusiuosius prie Baltojo tilto linksmino renginio vedėjas Andrius Tapinas ir grupė „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“.
Privalėjo pasinaudoti proga
„Vytauto“ pirčių maratonui komandą „Tiesiog ateik“, kurios net nebuvo subūrusi, užregistravo Indrė Čivilytė – pamačiusi kvietimą dalyvauti tokiame renginyje moteris nė minutės negalvodama užsiregistravo interneto svetainėje, o jau paskui svarstė, su kuo galėtų čia dalyvauti.
„Tas mūsų dalyvavimas buvo toks netyčiukas – kai nieko negalvodama užregistravau komandą, tarp pažįstamų pirties mėgėjų pradėjau ieškoti šio maratono entuziastų. Galiausiai komandą subūrėme iš žmonių, kurie visi norėjo čia dalyvauti, bet nespėjo užsiregistruoti.
Pamenu, prieš kelerius metus buvau užsidegusi su draugais vykti į tokį pirčių maratoną Estijoje, bet galiausiai jame nedalyvavome – sustabdė šaltas oras ir ilgas kelias. Tačiau kai toks renginys pirmą kartą organizuojamas savame kieme, būtų buvusi nuodėmė jame nedalyvauti – privalėjau pasinaudoti tokia proga“, – sakė I.Čivilytė, į pirtį su bendraminčiais traukianti kiekvieną savaitę.
Atsitiktinai suburta pirties mėgėjų komanda lūkesčius pateisino su kaupu – visi buvo be galo užsidegę laimėti. Indrė įsitikinusi, kad toks nusiteikimas ir atnešė jiems pergalę – „Tiesiog ateik“ maratone įveikė daugiau nei 40 čia dalyvavusių kitų komandų.
„Susibūrėme atsitiktinai ir tam kartui – kelis draugus pakvietė Indrė, kelis – aš, susipažinome ir išėjo puikus kolektyvas, – šypsojosi komandos narys Karolis Kieras. – Visi buvome panašiai išprotėję, visi azartiški ir siekiantys maksimalių tikslų, vieningi ir draugiški, manau, tai ir atvedė mus į pergalę.“
Aplankė net 10 pirčių
Ir Karolis, ir Indrė – ne tik pirtyje, bet ir kasdien geriantys mineralinį vandenį „Vytautas“ – patikino, kad pirtyje su prakaitu išgarintus mineralus šis vanduo puikiausiai atkuria, dėl to džiaugėsi, kad šio vandens per maratoną netrūko. Negana to, komanda džiaugėsi ir visu europadėklu šio vandens, kuris jiems buvo įteiktas kaip vienas pirmosios vietos laimėjimo prizų.
Komandos „Tiesiog ateik“ narys Karolis pirčių maratone savo jėgas išbandyti nutarė neatsitiktinai – į pirtį jis keliauja kiekvieną savaitę.
Pirmąją vietą laimėjusi komanda džiaugėsi ne tik puikiais prizais, bet ir smagia kompanija, užplūdusiu adrenalinu, o svarbiausia – pirties malonumais ir įveiktais iššūkiais atliekant įdomias organizatorių užduotis.
Maratono tikslas buvo su komanda – penkiese – kuo greičiau aplankyti visas 10 pirčių, atlikti visas užduotis.
„Mums pasisekė, nes mūsų komandos palydovas visą dieną buvo milžiniškas azartas – ir pirtyse, ir automobilyje, ir susidorojant su užduotimis, ir lenktyniaujant su kita komanda. Priešininkus vis bandėme aplenkti, bet vis nepavykdavo, nes jie į pirtį atvažiuodavo anksčiau, ją užimdavo ir mes prarasdavome penkias gyvybiškai svarbias minutes. Turėjome pranašumą – visą laiką buvome viena pirtimi priekyje, bet turėjome tikslą to ir nepamesti“, – „Lietuvos rytui“ sakė K.Kieras.
Maratoną laimėjusi komanda užduotims atlikti ir pirtinimuisi 10-yje pirčių sostinėje užtruko 4 valandas. Rezultatų dalyviai laukė šildydamiesi kubile ir kaitindamiesi pirtyje.
Pakerėjo draugiški pirtininkai
„Nors toks renginys buvo pirmasis, norėčiau organizatoriams nuoširdžiai padėkoti. Tai buvo įspūdingo lygio nemokamas renginys: prizų gausa, tobulas organizavimas, puiki atmosfera. O labiausiai džiaugėmės puikia galimybe per tokį trumpą laiką išmėginti tiek skirtingų pirčių, susipažinti su jų pirtininkais.
Nors pirtyse užtrukdavome vos po 5 minutes, stebėjomės pirtininkų ramybe, sugebėjimu perteikti tą pirties aurą, žavesį. Per tokį trumpą laiką jie sugebėjo padaryti taip, kad jau norime pas juos grįžti dar kartą ir pirtimi pasimėgauti kur kas ilgiau nei tos 5 maratono minutės. Jau dabar turime tikslą aplankyti dvi pirtininkes.
Tie skirtingi pirtininkai mums buvo lyg vyšnia ant torto, kad norėtųsi tokią patirtį pakartoti ir kitais metais, jei toks renginys būtų“, – tvirtino komandos „Tiesiog ateik“ narys Karolis.
Užduotis įveikė susitelkę
Vienas didžiausių iššūkių komandos laimėtojos penketukui buvo organizatorių pateiktos užduotys.
Jos privertė nugalėti savo baimes ir išmėginti tai, ko anksčiau nebuvo patyrę, – spaudžiant šaltukui reikėjo šokti į eketę, stovėti ant vinių, basomis eiti per stiklus.
„Kai kurios užduotys tikrai kėlė baimę, šiek tiek gąsdino – tokias emocijas matėme ir kitų komandų narių akyse. Mes pasiskirstėme – kas gerai kabo ant skersinio, tas ir kabėjo, kas nebijojo stiklų – ėjo per juos, kas namuose turi lenteles su įkaltomis vinimis ir moka ant jų stovėti – tas vykdė tokią užduotį ir per maratoną“, – pasakojo K.Kieras, o Indrė čia pat pridūrė, kad stovėjimą ant vinių galiausiai vedami smalsumo išbandė visi komandos nariai.
Pirties mėgėja atviravo, kad bene didžiausiu iššūkiu jai tapo ne užduotys, o važinėjimas ir bėgiojimas būnant šlapiai.
Ką jau kalbėti apie tai, kad atvykus prie kai kurių pirčių tekdavo ir palaukti, – štai prie Salotės ežero prieš juos eilėje laukė dar trys komandos.
„Šį pirčių maratoną aš vadinu poros dienų euforija – tikiu, kad taip jaučiausi ne tik aš, bet ir visa komanda. Pirmą dieną mums viskas atrodė kaip sapnas – stovime ant laimėtojų pakylos, visi žiūrime vienas į kitą ir negalime patikėti, kad tikrai esame pirmi!
Taip, mes ėjome laimėti, visi buvome taip nusiteikę iš pat pradžių, bet kai tikrai pavyko tai pasiekti, apėmė begalinis džiaugsmas, pasididžiavimas vienų kitais, visa komanda!
Kas mums padėjo? Didelis noras ir susitelkimas, užduočių pasiskirstymas, bebaimiai komandos nariai buvo mūsų raktas į sėkmę“, – džiaugėsi I.Čivilytė.
Nepakartojamos patirties pasisėmusi I.Čivilytė tikino, kad jei toks renginys vyks kitąmet, būtinai jame dalyvaus ir rekomenduoja tai daryti visiems pirčių mėgėjams – nuostabios emocijos ir įspūdžiai čia liejasi per kraštus.
„Bendruomenė čia puiki, kiekvienas pirtininkas draugiškas ir globėjiškas, organizavimas be priekaištų. Mums visiems renginys labai patiko!“ – pabrėžė Indrė.
Mineralinis vanduo – ir pirtyje, ir po jos
- Moksliniai tyrimai rodo, kad lankymasis pirtyje yra naudingas sveikatai, – malšina stresą, atpalaiduoja raumenis, mažina raumenų ir sąnarių skausmus, padeda atitolinti įvairias ligas, tarp jų – širdies ir kraujagyslių, suteikia daug kitokios naudos organizmui.
- „Norisi skatinti ir kurti pirties kultūrą kartu su sveikatai taip pat naudingu mineraliniu vandeniu „Vytautas“. Lietuvoje yra labai daug renginių, kuriuose viskas sukasi aplink kokį nors alkoholinį gėrimą, o sveiką gyvenseną skatinančių renginių, kuriuose viską vienytų vanduo, nėra“, – kalbėdama apie renginio idėją sakė bendrovės „Birštono mineraliniai vandenys“ vadovė Aistė Miliūtė, viena pirčių maratono Lietuvoje iniciatorių.
- Pirtyje stipriai prakaituojama, atsikratoma toksinų, tačiau kartu organizmas netenka ir gausybės jam reikalingų mineralų. Kadangi „Vytautas“ yra daugiausia mineralų turintis natūralus mineralinis vanduo Lietuvoje, jis yra puikus gėrimas ir kaitinantis pirtyje, ir po jos.
- „Vytautas“ – pasaulyje analogų neturintis vanduo. Jame yra ištirpusių visų mineralų, kurių reikia žmogaus organizmui, – kalcio, natrio, kalio, magnio ir kitų. Viename litre vandens yra 7309 miligramai mineralų – tai atitinka jų dienos poreikį.
- Seniausią Lietuvoje išgaunamą natūralų mineralinį vandenį „Vytautas“ verta rinktis ne tik po pirties ar stipriai išprakaitavus karštą dieną. Jo atsigerti naudinga ir po skrydžio, mat būnant dideliame aukštyje taip pat greičiau netenkama skysčių, o su jais – ir mineralų.
- Įmonė „Birštono mineraliniai vandenys“ naudoja „ultra clean“ išpilstymo technologiją, dėl kurios vanduo vartotoją pasiekia toks pat natūralus ir gyvas, koks trykšta iš žemės gelmių.
Pirties nauda – ir sveikatai, ir emocijoms
Pirtis pasaulyje gyvuoja jau daugiau nei 10 tūkst. metų. Kodėl ji vis dar tokia reikalinga? Šiaurės šalyse, kur pirtys labai populiarios, vis dar tikima, kad pirtis – ir fizinės, ir emocinės sveikatos šaltinis.
Jungtinėje Karalystėje ir Airijoje atrandama ankstyvųjų pirčių, kurios pastatytos dar bronzos amžiuje. Saunos ir pirtys taip pat buvo paplitusios senovės islamo pasaulyje, Meksikos ir Šiaurės Amerikos vietinių gyventojų kultūrose.
Harvardo universiteto atlikto tyrimo duomenimis, Amerikos indėnų prakaito ložės tradicija apėmė apeigas ir ritualus, įskaitant pasiruošimo, maldos ir apsivalymo apeigas. Japonijoje kaip prakaito vonios buvo naudojamos natūralios olos, o vėliau jos virto pirtimis šventyklose ir prie vienuolynų.
Pirtis Suomijoje buvo svarbi liaudies gydymo dalis. Ji buvo sterili, šilta ir privati, o žmonės tikėjo, kad ji tarsi įkrauta protėvių ir dievybių galia. Pirtis buvo ne tik pastatas, tai buvo slenkstis tarp šio ir kito pasaulio.
Dėl vėl išpopuliarėjusių saunų ir maudymosi šaltame vandenyje saunų turizmas Suomijoje tapo svarbiausia atrakcija. 2016-aisiais atidaryta Helsinkio „Loyly“ pirtis kasmet pritraukia daugiau kaip 200 tūkst. lankytojų.