Naujas metodas alergiškiems: rašyti žiedadulkių dienoraštį

Kadangi prasideda alergiją sukeliančių žiedadulkių sezonas, verta žinoti, kad alergiškiems žmonėms sukurta naudinga paslauga, sako Šiaulių universiteto profesorė Ingrida Šaulienė. „Tai – „žiedadulkių dienoraštis“, kurį sukūrėme kartu su kitais Europos mokslininkais. [...] Juo siekiama nemokamai padėti žmonėms: fiksuojami juntami pojūčiai ir palyginami su žiedadulkių koncentracija ore. Kiekvienam suteikiama asmeninė informacija“, – kalba ji.

Alergiškiems žmonėms sukurta naudinga paslauga.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Alergiškiems žmonėms sukurta naudinga paslauga.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Artūras Matusas, Gabija Narušytė, LRT.lt

Mar 23, 2015, 4:25 PM, atnaujinta Jan 8, 2018, 11:43 AM

Mokslininkės teigimu, dabar ore daug alksnių ir lazdynų žiedadulkių, bet kitos savaitės pabaiga jau turėtų būti ramesnė. O dar po savaitės pradės žydėti beržai, ir tada žiedadulkių bus tikrai labai daug.

– Ponia Šauliene, regis, augalai dar nežydi, tačiau medžiai jau su žirginėliais. Kokie medžiai žydi, kokie galbūt jau nužydėję?

– Priklausomai nuo vietovės, ne tokiose šiltose vietose, prie vandens telkinių, kaimuose dabar žydi alksniai ir lazdynai. O pačiame Vilniuje gal jau ir nužydėjo.

– Ar jau fiksuojate žiedadulkių koncentracijos ore padidėjimą?

– Taip, anksti žydinčių augalų žiedadulkes fiksuojame gerokai anksčiau, nei jie pražysta. Dabar yra alksnių ir lazdynų žydėjimo pikas ir ta tendencija pradeda mažėti. Po savaitės kitos atsiras beržo žiedadulkių – ir dabar viena kita aptinkama ore.

– Koks žiedadulkių kalendorius dabar aktualiausias alergiškiems žmonėms?

– Šiuo metu ore daug alksnių ir lazdynų žiedadulkių. Iki pat savaitgalio orai palankūs ne tik kietosioms dalelėms – ramus vėjelis lengvai išnešios ir augalų žiedadulkes, taigi jų dar turėsime. Bet kitą savaitę alksnių ir lazdynų žiedadulkių turėtų mažėti, savaitės pabaiga turėtų būti ramesnė. O dar po savaitės pradės žydėti beržai, ir tada žiedadulkių bus tikrai labai daug. Nors ne tiek daug, kaip praėjusiais metais, nes beržai intensyviau žydi kas antrus metus, bet vis tiek tai didelis krūvis alergiškiems žmonėms.

– Minėjote, kad vėjas palankus žiedadulkėms plisti. O jei sulauktume lietaus, kad ir nedidelio, ar tai kaip nors veiktų?

Žiedadulkės kartu su lietumi kristų žemyn. Bet labai svarbu nepamiršti, kad, krisdamos žemyn, jos prikimba prie medžių žievės, kitų objektų, esančių šalia medžių, ir pradeda džiūti. Kadangi pavasario dienos yra saulėtos, viskas džiūsta greitai, todėl ir žiedadulkių aplink medžius dar padaugėja.

– Šiaulių universitete stebite ir fiksuojate žiedadulkių kiekį ore ir šią medžiagą publikuojate viešai. Kur skelbiama tokia informacija?

– Norėčiau pasiūlyti du šaltinius. Vienas jų yra ekomokslas.lt. Jis tikrai nesudėtingas, ten prognozės atnaujinamos kas savaitę. Antras šaltinis – ne prognozė, bet labai naudinga paslauga visiems alergiškiems žmonėms ar tėveliams, kurių vaikai alergiški. Tai – „žiedadulkių dienoraštis“, kurį sukūrėme kartu su kitais Europos mokslininkais. Pats produktas yra integruotas Vienos medicinos universitete, todėl galite būti tikri, kad tai rimtai nusiteikusių mokslininkų darbas. Juo siekiama nemokamai padėti žmonėms: fiksuojami juntami pojūčiai ir palyginami su žiedadulkių koncentracija ore. Kiekvienam suteikiama asmeninė informacija.

– Kokiu adresu ieškoti šitos informacijos?

– Adresas yra angliškas, bet galima „Google“ paieškos sistemoje suvesti „žiedadulkių dienoraštis“ ir tikrai rasite.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.