Po ginekologinės operacijos tą pačią dieną – atgal prie darbų

„Nors moterims rekomenduojama bent kartą ar du per metus apsilankyti ginekologo kabinete, deja, jos ateina tik vejamos rimtų ir varginančių simptomų: kraujavimo, skausmo ir kitų problemų, – atsiduso Medicinos diagnostikos ir gydymo centro Akušerijos ir ginekologijos centro specialistė Renata Valiūnienė. – Pasitaiko ir atvejų, kai medikamentinis gydymas pacientėms nėra veiksmingas, tuomet tenka imtis chirurginių intervencijų.“ Visa laimė – centre siūlomos minimaliai invazinės operacijos, po kurių prie įprasto gyvenimo ritmo galima grįžti kur kas greičiau.

Moterys po operacijos jau tą pačią dieną gali grįžti prie įprastos veiklos.<br>123rf nuotr.
Moterys po operacijos jau tą pačią dieną gali grįžti prie įprastos veiklos.<br>123rf nuotr.
Medicinos diagnostikos ir gydymo centro Akušerijos ir ginekologijos centro specialistė Renata Valiūnienė.<br>M.Kulbio nuotr.
Medicinos diagnostikos ir gydymo centro Akušerijos ir ginekologijos centro specialistė Renata Valiūnienė.<br>M.Kulbio nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

lrytas.lt

Jun 9, 2015, 11:52 AM, atnaujinta Nov 23, 2017, 2:34 PM

Nepagrįsta baimė prarasti moteriškumą

Gydytoja akušerė ginekologė R.Valiūnienė per daugiau ne dvidešimtmetį trunkančią savo darbo praktiką pastebi, kad pacientėms reprodukciniai organai – vis dar moteriškumo atspindys. Todėl dažnai atsiranda nepagrįstų baimų dėl apsilankymo gydytojo ginekologo kabinete. „Nors šiuo metu galima pasinaudoti ne viena prevencine programa, moterys vis tiek nėra linkusios skirti pakankamai dėmesio savo lytinei reprodukcinei sveikatai, tuomet užleista liga sunkiau ir ilgiau gydoma. Tiesa, norėčiau akcentuoti, kad apsilankymas gydytojo ginekologo kabinete nereiškia, kad susirgimų bus galima visiškai išvengti, bet leis juos pastebėti laiku. Tuomet pavyks išvengti pačių sudėtingiausių atvejų. Tai itin svarbu, kai kalbame apie tolimesnius gydymo metodus“, – pabrėžė medikė.

Anot jos, kartais pakanka tik medikamentų, tačiau kraštutiniais atvejais tenka imtis chirurginės intervencijos. „Operacija – tai ne tik moters pasirinkimas. Tai priemonė, kurios medikai imasi tik tuomet, kai visos kitos priemonės yra išbandytos. Tačiau kai pacientės jau kreipiasi kamuojamos simptomų, su pažengusia liga, tenka labai ilgai aiškinti, kad bet kokia chirurginė intervencija jau yra būtina ir tai neatims moteriškumo, o padės jį išgelbėti“,– sakė R.Valiūnienė.

Saugios ir ekonomiškos

„Kalbant apie operacijas, kai jų jau prireikia, šios skirstomos į gimdos, gimdos priklausinių: gimdos priedų ir kiaušintakių, makšties ir gimdos kaklelio operacijas. Atviros intervencijos būtinos, kai tokios ligos kaip miomos, onkologiniai susirgimai jau yra toli pažengusios. Tačiau šiuo laiku, kai tik įmanoma, vis dažniau taikomos minimaliai invazinės operacijos: video laparoskopija ir histeroskopija“,– atkreipė dėmesį R.Valiūnienė.

Pirmuoju būdu organai apžiūrimi iš pilvo pusės, o histeroskopija pasitelkiama, kai gimdą reikia apžiūrėti ar operuoti iš apačios be pjūvio. „Video laparoskopija taikoma, kai moteris skundžiasi neaiškios kilmės pilvo skausmais, pavyzdžiui, įtariant ginekologinį uždegimą, taip pat esant negimdiniam nėštumui, endometriozei, tiek piktybiniams, tiek gerybiniams kiaušidžių navikams, gimdos priedų apsisukimams, nevaisingumui, kad būtų galima įvertinti kiaušintakių būklę, gimdos miomoms. Nustačius ligą, tokiu būdu galima atlikti ir pačią video laparaskopinę operaciją. Histeroskopija gali būti atliekama dėl gimdos gleivinės polipų ar pogleivio miomų, gimdos gleivinės hiperplazijos (išvešėjimo – aut. past.), gausaus ir užsitęsusio, taip pat nereguliaraus kraujavimo iš gimdos“, – minimaliai invazinių operacijų priežastis vardijo specialistė.

Ji akcentavo, kad tokios tausojančiosios ginekologinės intervencijos nuo įprastų skiriasi kaip diena ir naktis. „Jos yra saugios ir nekenksmingos, po jų greičiau sveikstama, sutrumpėja gulėjimo stacionare laikas, sumažėja gydymo išlaidos, nes reikia mažiau vaistų, nuskausminamųjų. Gaunamas geresnis kosmetinis rezultatas. Galima greičiau grįžti prie aktyvaus gyvenimo būdo, į darbą. Iš ligoninės išeinama tą pačią ar kitą dieną. Be to, infekcijos pavojus visiškai minimalus. Tik tris keturias dienas rekomenduojame vengti sunkios fizinės veiklos, nesportuoti ir apie dvi savaites susilaikyti nuo lytinių santykių“, – apie pooperacinį laikotarpį pasakojo Medicinos diagnostikos ir gydymo centro ginekologė R.Valiūnienė.

Minimali rizika

Specialistai sako, kad visos operacijos yra tam tikra rizika. Tačiau tausojančiųjų ginekologinių intervencijų metu komplikacijų pasitaiko tik apie 1 ar 2 procentus. Todėl specialistai jas laiko itin saugiomis.

Prieš operaciją reikia gerti daug skysčių, nuo pietų iki vakaro nebevalgyti. Ryte nebent galima su nedideliu kiekiu vandens išgerti būtinus kardiologinius vaistus ar paskirtus medikamentus nuo diabeto.

„Operacinėje moteris užmigdoma, operuojamas plotas steriliai paruošiamas. Ties bamba yra įvedama speciali adata, per kurią į vidų pripučiama nekenksmingų anglies dvideginio dujų, jos padeda pakelti priekinę pilvo sieną. Tuomet ten pat įvedamas optinis aparatas, o iš šonų, atsižvelgiant į patologiją, – reikalingi instrumentai. Nepatekdamas į pilvo ertmę, chirurgas manipuliuoja instrumentais ir per video optiką mato operacijos eigą monitoriaus ekrane. Viską atlikus, ištraukiami instrumentai ir išleidžiamos dujos“, – trumpai eigą nupasakojo R.Valiūnienė.

Ji taip pat perspėjo, kad kartais po operacijos gal būti nemalonių pojūčių visame pilve ir net raktikaulio srityje giliai kvėpuojant. Tačiau taip nutinka dėl viduje likusio nedidelio kiekio anglies dvideginio. Tad nedidelis diskomofortas išnyksta po vienos ar dviejų parų, kai dujos rezorbuojasi.

Anot specialistės R.Valiūnienės, medicina sparčiai žengia į priekį tad daugelis ginekologinių ligų visiškai išgydomos. Moterys po operacijos jau tą pačią dieną gali grįžti prie įprastos veiklos. Tačiau medikė akcentuoja, kad pas ginekologą lankytis reikią vieną ar du kartus per metus. Tuomet minimaliomis pastangomis bus galima išvengti didelės ligos.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.