10 dalykų, kuriuos krūtys pasako apie jūsų sveikatą

Krūtys – moters kūno dalis, apie kurią, atrodo, kiekvieną iš mūsų žino viską. Šiame sąraše pateikiami 10 faktų apie krūtis ir jų pokyčius. Ir nors vieni jų yra nepiktybinai, kiti gali įspėti apie rimtą ligą.

Nors DNR numato būsimą krūtų formą, su laiku ji keičiasi.<br>123rf nuotr.
Nors DNR numato būsimą krūtų formą, su laiku ji keičiasi.<br>123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Mar 19, 2016, 5:30 PM, atnaujinta Jun 1, 2017, 6:23 AM

1. Krūtų padidėjimas

Krūtų dydis smarkiai priklauso nuo moters svorio. Jeigu pastaruoju metu jo priaugote, greičiausiai padidės ir krūtinės apimtis. Taip vyksta dėl krūties sandaros, kurios pagrindas – riebalinės ląstelės.

Kita dažna tokio padidėjimo priežastis – nėštumas, kontraceptikų vartojimas ir hormonų svyravimai, nes krūtys labai jautrios estrogeno ir progesterono pokyčiams organizme. Tokiu atveju rūpintis derėtų nebent naujos liemenėlės pirkimu, nes krūtų padidėjimas nėra rimtos ligos simptomas.

2. Sumažėjusi krūtinė

Dažniausios mažėjančių krūtų priežastys yra sumažėjęs svoris, kontraceptinių tablečių vartojimo nutraukimas, menopauzė ar sumažėjęs moteriško hormono estrogeno kiekis kraujyje. Jeigu kartais nei viena iš šių priežasčių netiko ir pastebėjote, kad ėmė slinkti plaukai, padaugėjo spuogų ir plaukelių veido srityje, gali būti, kad kenčiate nuo policistinių kiaušidžių sindromo. Jam būdingas vyriškų hormonų padidėjimas.

Dar viena priežastis, skatinanti krūtų mažėjimą – dažnas kavos vartojimas. Didžiosios Britanijos žurnale British Journal of Cancer buvo aprašytas tyrimas, kurio metu paaiškėjo, kad moterys, geriančios tris puodelius kavos per dieną, skundėsi mažėjančiomis krūtimis. Padidinus kofeino dozę rezultatai buvo dar labiau pastebimi.

3. Didelės krūtys

Už tai, kad esate gausiai apdovanotos turėtumėte dėkoti (arba prakeikti) tik savo DNR. Nors egzistuoja tyrimų, teigiančių, kad didelės krūtys padidina krūties vėžio riziką, nėra surinkta pakankamai duomenų šiai hipotezei patvirtinti.

Tam, kad būtų galima teigti, jog krūtų dydis kaip nors susijęs su vėžiu, reikia atlikti daug ir išsamių tyrimų.

4. Kintanti forma

Nors DNR numato būsimą krūtų formą, su laiku ji keičiasi. Ryškiausiai tai matoma po gimdymo ir kūdikio maitinimo. Taip pat, bėgant metams krūtyse esantys raiščiai silpnėja, retėja jungiamieji audiniai. Tokiu būdu praradusios stangrumą jos kiek nusileidžia, tampa lašo formos. Vienas iš prevencijos būdų – geros kokybės liemenėlė.

Derėtų vengti ir „jo-jo“ efektą sukeliančių dietų, nes staigiai besikeičiantis svoris ištampo odą. Taip pat stiprinant krūtinės raumenis galima ją sustangrinti ir šiek tiek pakelti.

5. Įvairūs sukietėjimai ir guzeliai

Menstruacinio ciklo metu svyruoja išskiriamų hormonų kiekis kraujyje. Dėl šios priežasties susiformuoja gerybinės cistos, todėl nereikia imti panikuoti krūtyje užčiuopus kietą darinį. Jei šis atradimas netikėtas, svarbu kurį laiką stebėti, ar toliau nevyksta pakitimai.

Taip pat derėtų atkreipti dėmesį į formą – jeigu guzelis yra simetriškas ir glotnus, jaudintis dažniausiai nėra priežasties. Užčiuopus, kad darinys asimetriškas – derėtų nedelsiant kreiptis į gydytojus.

6. Krūtų audinio tankumas

Suskaičiuota, kad maždaug pusės moterų krūtų audinys yra tankus, t. y. turi daugiau pluoštinio ir liaukinio audinio. Tai gali sutrukdyti pastebėti naujus darinius mamogramos metu. Pagrindinė to priežastis – rentgeno nuotraukose tiek tankus krūties audinys, tiek vėžys yra fiksuojamas balta spalva.

JAV netgi 22 valstijose įvestas įstatymas, kad moterys, kurių krūtų audinys tankus, privalo būti įspėtos savo gydytojų, kadangi tai yra siejama su padidėjusia vėžio rizika.

7. Skausmas

Skausmas krūtyse dažniausiai yra nepiktybinės kilmės. Dažniausi jo sukelėjai – hormoniniai svyravimai ir per didelis kofeino vartojimas. Kitos dažnos priežastys: PMS sukelti pokyčiai, prastos kokybės liemenėlė, trauma krūtinės ląstos srityje. Tai taip pat gali būti didelio intensyvumo treniruotės ar sunkios rankinės nešiojimo ant vieno peties pasekmė.

Skydliaukės hormonus reguliuojančios geležies trūkumas taip pat gali sukelti nemalonius pojūčius. 2004 metais atlikto eksperimento metu, moterys savo racioną praturtino 6 mg jodo per dieną. Taip veiksmingai buvo sumažintas pasikartojantis krūtų skausmas.

Svarbu pabrėžti, kad skausmas, jaučiamas tik vienoje krūtyje, gali įspėti ir apie vėžį. Vis dėlto nepiktybinių skausmą sukeliančių priežasčių egzistuoja kur kas daugiau.

8. Įtraukti speneliai

Jeigu speneliai visuomet buvo tokios formos, jaudintis tikrai nereikia. Derėtų sunerimti, jei forma kinta. Vieną rytą pastebėjus, kad speneliai tapo įtraukti, kreipkitės į gydytoją, nes toks staigus pasikeitimas yra vienas pagrindinių krūties vėžio simptomų.

9. Išskyros

Spenelių išskyros yra visiškai normalus reiškinys. Dažniausios priežastys – nėštumas, seksualinis susijaudinimas ar hormoniniai pokyčiai. Pastaroji dažniausiai priskiriama atvejams, kai išskyros pastebimos abiejose krūtyse.

Dažniausiai tai ženklas, kad padidėjo hormono prolaktino išskyrimas, sutriko skydliaukės veikla ar įvyko pieno liaukų susitraukimas menopauzės metu. Vis dėlto tai gali reikšti ir piktybinio auglio atsiradimą. Reikėtų ypač susirūpinti pamačius, kad išskyros yra su krauju, išsiskiria tik iš vienos krūties. Ypatingai jeigu jos forma ar spalva pakito. Tokiu atveju derėtų kreiptis į medikus nedelsiant.

10. Spalvos pasikeitimas

Nors dauguma vėlyvos stadijos vėžio formų gali pakeisti krūties odos spalvą, dažniausia pokyčių priežastis – nėštumas. Jo metu speneliai ir aureolės (tamsesnė krūties dalis, supanti spenelį) gali patamsėti ir padidėti. Vyresnio amžiaus moterys pastebi, kad speneliai gali patamsėti ar nežymiai pakeisti formą ir bėgant metams.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.