Keisti garsai plaučiuose? Į kapus – per dvejus metus

Idiopatinė plaučių fibrozė žmogų į kapus gali nuvaryti vos per dvejus trejus metus. Mokslininkams iki šiol paslaptis, iš kur atsiranda ir kodėl progresuoja ši liga, nors ji kamuoja beveik 5 mln. pasaulio žmonių.

Asociatyvi nuotr.<br>123rf nuotr.
Asociatyvi nuotr.<br>123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jul 26, 2016, 12:38 PM, atnaujinta May 17, 2017, 6:26 PM

Deja, daugelis žmonių nėra girdėję net šios ligos pavadinimo. Nors liga paslaptinga ir labai sunki, vis dėlto kovoti su ja įmanoma.

Idiopatine plaučių fibroze sergantys pacientai nuo šių metų birželio vidurio Lietuvoje jau gali būti gydomi inovatyviais vaistais.

Paciento būklę stabilizuojantis ir ligos progresavimą lėtinantis vaistas pirfenidonas yra kompensuojamas 100 proc.

Liga sunkiai atpažįstama

Idiopatinė plaučių fibrozė – tai negrįžtamus pakitimus plaučiuose sukelianti liga. Šie pakitimai lemia tai, kad ligos pradžioje sergančiajam tampa sunku kvėpuoti įprasto fizinio krūvio metu, o ligai progresuojant dusulys pradeda kankinti netgi ramybės būsenoje. Idiopatinė plaučių fibrozė dažniausiai pasireiškia vyresniems kaip 45 metų žmonėms ir dažniau vyrams.

Nesibaigiantis kosulys, oro trūkumas lengvo fizinio aktyvumo metu, išklausant plaučius girdimas tarsi atsegamos lipnios „varnalėšos“ juostelės garsas – tai ankstyvi idiopatinės plaučių fibrozės simptomai. Ligai progresuojant simptomai sunkėja – oro trūkumas arba kosulys juntami netgi būnant ramybės būsenoje.

Deja, dėl ankstyvų ligos simptomų panašumo į kitų plaučių bei širdies ligų simptomus, idiopatinės plaučių fibrozės diagnozė dažnai nustatoma jau ligai įsisenėjus/pažengus. Todėl labai svarbu, kad ankstyvuosius simptomus pajutę žmonės vizito pas gydytoją metu informuotų mediką, jeigu šeimoje yra buvę šios ligos atvejų.

Šią mirtiną plaučių ligą taip pat gali sukelti rūkymas, darbas užterštoje aplinkoje, virusinės infekcijos, gastroezofaginio refliukso liga. Todėl gydytojo informavimas apie visus galimus rizikos veiksnius gali padėti nustatant tikslią ligos diagnozę.

Spendimą dėl gydymo priima tik multidisciplininė gydytojų komanda

Diagnozuojant ligą atliekami tokie tyrimai kaip krūtinės ląstos rentgenograma, kvėpavimo funkcijos tyrimas, kompiuterinė tomografija, plaučių biopsija ar bronchoskopija. Įtarus ligą gydytojas gali paskirti vieną arba kelis iš šių tyrimų.

Tai labai sudėtinga liga, todėl ją nustato ir gydymą naujai kompensuojamu vaistu pirfenidonu paskiria ne vienas gydytojas, o multidisciplininis gydytojų konsiliumas specializuotuose gydymo centruose – Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose arba Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikose.

Kaip ir daugelio kitų ligų, taip ir idiopatinės plaučių fibrozės atveju vėlyva jos diagnozė lemia prastesnes ligos gydymo prognozes. Todėl labai svarbu, kad pajutus pirmuosius simptomus pirmiausia būtų kreipiamasi į šeimos gydytoją. Ankstyva ligos diagnozė ir kaip galima anksčiau pradėtas jos gydymas sulėtina ligos progresavimą ir grąžina į įprastą gyvenimo ritmą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.