Odontologė įvardijo priežastis, kodėl genda vaikų dantys

Vos vienerių metų vaikas, o priekiniai dantys jau pažeisti ėduonies, likusios tik šaknys. Dviejų metų vaiko dantys apsinešę ir pajuodę. Tai vaizdai, kuriuos savo kabinete gana dažnai išvysta Centro poliklinikos Odontologijos klinikos vedėja, gydytoja odontologė Sigita Vaitkienė.

Vos vienerių metų vaikas, o priekiniai dantys jau pažeisti ėduonies, likusios tik šaknys. Dviejų metų vaiko dantys apsinešę ir pajuodę.<br>123rf nuotr.
Vos vienerių metų vaikas, o priekiniai dantys jau pažeisti ėduonies, likusios tik šaknys. Dviejų metų vaiko dantys apsinešę ir pajuodę.<br>123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Nov 30, 2016, 3:08 PM, atnaujinta Apr 16, 2017, 6:52 PM

„Kūdikiams taip nutinka dėl vadinamojo buteliuko karieso, kuris atsiranda tuomet, kai mamos savo mažiesiems duoda gerti saldžius gėrimus prieš miegą, pavyzdžiui, arbatą, kuri pasaldinta medumi ar cukrumi. Vyresniems vaikams dantys genda dėl nuolatos geriamų sulčių, nesvarbu, ar jos naminės ar ne,“ – priežastis vardija medikė.

Būklė blogėja?

Dvidešimties metų darbo patirtį turinti gydytoja odontologė tikina, kad pastaraisiais metais daugelio vaikų dantų būklė – itin bloga, tačiau tvirtinti, kad ji blogesnė nei buvo sovietmečiu, nedrįsta, nes tuomet vaikų dantys nebūdavo tikrinami profilaktiškai, duomenys nebūdavo niekur sisteminami, todėl nežinome, kokia buvo tikroji situacija.

Visuomenėje galima išgirsti nuomonę, kad dantų būklė prastėja dėl mineralų ir vitaminų trūkumo, tačiau gydytoja S.Vaitkienė su tuo nesutinka. „Žmonės tiesiog nevalo dantų, ne blogai valo, o iš viso nevalo. Tiek suaugę, tiek vaikai.

Gana dažnai susiduriu su paaugliais, kurie atvirai prisipažįsta nevalantys dantų. Gerai, jei vaiko puiki genetika ir dantys nėra linkę gesti, tačiau tokių – mažuma. Daug dažnesni atvejai, kai ateina pas odontologą visi šeimos nariai ir visų jų dantų būklė – tragiška. Aišku, pasitaiko ir tokių, kurie blogai valo, kelias sekundes pamakaluoja burnoje dantų šepetėliu, o reikėtų valyti dvi minutes“.

Nežino, kada valytis dantis

Kai vaikas atsisėda į odontologo kėdę, gydytoja S. Vaitkienė visuomet paklausia, ar jis valo dantis ryte ir vakare. Daugiau nei 80 proc. atsako, kad valo tik ryte, nors prieš naktį dantis išvalyti – būtina, net svarbiau nei ryte. Kai kurie dvylikamečiai ir vyresni vaikai net nustemba išgirdę, kad dantis reikia valyti vakare.

„Tuomet man kyla klausimas, kodėl jie to nežino. Tikriausiai dantų nevalo ir jų tėvai, kuriuos vaikai mėgdžioja, – spėlioja gydytoja odontologė. – Tėvai vakare turėtų būtinai išvalyti vaikams dantis. Aišku, jiems sunku prisiversti, kai tuo metu per televizorių rodo įdomią laidą ar filmą“.

Pas odontologą vaikus atvedę tėvai dažnai teiraujasi, kokia dantų pasta yra geriausia, tačiau, pasak gydytojos S. Vaitkienės, ne pastoje yra esmė „Kai manęs klausia, kokia pasta reikia valyti dantis, tai atsakau, kad galite valyti ir be pastos. Svarbu mechaniškai gerai išvalyti – „iššluoti“ visą košę, kuri nuo maisto susidaro ant dantų. Dantų pasta, jei dantys bus valomi vos 30 sekundžių stebuklo nepadarys ir apnašų nenuvalys, ji tik suteiks gaivumo ir atrodys, kad dantis išsivalėme švariai“, – paaiškina medikė, kuri įsitikinusi, kad tik kokie 5 proc. žmonių dantis valo 2 minutes.

Kada eiti pas odontologą?

Ateiti pas odontologą pirmą kartą rekomenduojama, kai vaikui prasikala pirmieji dantys, tačiau Lietuvoje ne daug tėvų savo vaikus dar kūdikius atveda pas odontologą. Paprastai pirmą kartą į odontologo kėdę mažieji pacientai atsisėda, kai turi pradėti lankyti darželį, kuriam reikia pateikti pažymą apie sveikatos būklę. Pastarojoje turi būti įrašas ir iš odontologo apie vaiko dantų būklę.

„Būtų idealu, jei vaikai pas odontologus profilaktiniam patikrinimui būtų atvedami kas pusę metų. Tuomet galima laiku pastebėti dantukus, kurie jau pradėjo gesti ir juos sutaisyti. Deja, kol kas mažai tėvų du kartus per metus atveda vaikus patikrinti dantis. Paprastai vaikai ateina kartą per metus, prieš rugsėjį, kai reikia naujos sveikatos pažymos į darželį ar mokyklą. Tai, kad dabar yra privaloma ir odontologo apžiūra, norint gauti pažymą, – džiugina. Tikėtina, kad bent dalies vaikų dantys pagerės dėl reguliariai atliekamos profilaktinės patikros, bent dalis tėvų suvoks, kad jie yra atsakingi už savo vaikų dantų būklę“, – tikisi gydytoja odontologė.

Paklausta, ar reikia vaikus vesti pas burnos higienistą, S.Vaitkienė sako, kad situacija – dviprasmiška. Vyresnis vaikas dantis turi valytis pats, o vaikams iki 12 metų dantis turi valyti tėvai. Jei dantys valomi kasdien ryte ir vakare po dvi minutes, eiti pas burnos higienistą nereikės, nes dantys bus švarūs, be apnašų. Tačiau praktika rodo, kad retam vaikui dantys yra išvalomi taisyklingai, o tuomet ir prireikia burnos higienisto paslaugų.

Kiek kitokia situacija yra su gydytoju ortodontu, pastarajam vaikai turėtų parodyti savo dantukus tuomet, kai jau pradeda kristi pieniniai ir išdygsta pirmieji nuolatiniai. Gydytojas ortodontas įvertins, ar dantys dygsta teisingai, reikiamoje vietoje ar taisyklingas sąkandis, ar reikalingos kokios nors korekcijos.

Silantai padeda dantims išlikti sveikiems

Lietuvoje vaikų nuo 6 iki 14 metų krūminiai dantys dengiami silantais, už šią paslaugą apmoka teritorinės ligonių kasos. Pasak gydytojos S. Vaitkienės, silantai padeda apsaugoti krūminio danties kramtomąjį paviršių, kol dantys visiškai susiformuos. Tačiau odontologai susiduria su kita bėda – vaikai pas juos į kėdę atsisėda tuomet, kai dantys jau būna sugedę ir jų jau nebegalima dengti silantais.

„Dažnai taip nutinka dėl to, kad tėvai nesidomi, kada dygsta vaikų dantys. Jie labai džiaugiasi, kai dygsta pirmieji apatiniai dantukai, klausinėja, ar jie išsitiesins, nes pastarieji dažnai dygsta kreivi, o tada aš jiems parodau jau išdygusius krūminius dantis ir jie labai nustemba. Dažnai tėvai nežino, kad šeštasis nuolatinis dantis išdygsta už penkto pieninio danties, kai šis dar neiškritęs, o tėveliams atrodo, kad nuolatiniai dantys išdygsta tik tuomet, kai iškrenta pieniniai, tačiau tai netiesa. Efektyviausia yra tik išlindusį tą nuolatinį krūminį dantį nuvalyti ir padengti silantu, tuomet vagelės, kurios yra dar nemineralizuotos, nesusiformavusios ir kurios pirmos pradeda gesti, bus apsaugotos“, – paaiškina odontologė.

Tačiau tam, kad vaikų dantis būtų galima padengti silantais, jie turi būti sveiki, nesugedę, dėl šios priežasties juos būtina valyti po 2 minutes ryte ir vakare. Jei vaikams ir tėveliams nepavyksta gerai išvalyti dantų, tuomet rekomenduojama reguliariai apsilankyti pas burnos higienistą, kuris nuvalys apnašas, nurinks susikaupusius akmenis, o taip pat paaiškins ir pamokys, kaip reikia teisingai valyti dantis.

Pasak gydytojos odontologės, silantai yra puiki pagalbinė priemonė, kuri padeda vaikų dantims išlikti sveikiems, tačiau ji niekada neatstos reguliaraus dantų valymo ryte ir vakare, o ir silantuoti galima tik vaikų sveikus dantis. Jei vaikų krūminiai dantys bus nepataisomai išgedę, silantais jų padengti nebebus galima.

„Siekiant kuo labiau apsaugoti vaikų dantis, kad jie būtų sveikesni, kviesčiau tėvelius būti atidesniais – tik pamačius išdygusį naują krūminį dantuką iškart vaiką vesti pas gydytoją odontologą ir padengti silantu. Taip pat labai rekomenduočiau vaikui surasti nuolatinį gydytoją odontologą. Po kelių vizitų, kai mažasis pacientas pripras prie gydytojo tiek jam, tiek tėveliams bus mažiau streso, kai ateis laikas vaikui tvarkyti dantis ar profilaktiškai pasitikrinti“, – pataria Centro poliklinikos gydytoja odontologė S. Vaitkienė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.