Skausmo tyrimo rezultatai pribloškia: lietuviai kai ką daro dažniau nei estai ir latviai

Tyrimas atskleidė, kad jaunuoliai kenčia labiau negu tėvai Lietuvoje jaunus žmones vargina stipresnis skausmas negu jų tėvus, atskleidė tyrimas, kurį „Eurovaistinės“ užsakymu Baltijos šalyse atliko bendrovių „Synopticum AD Research“ ir „Be&Do“ analitikai.

Lietuviai dažniau skundžiasi dėl skausmo.<br>M.Patašiaus nuotr.
Lietuviai dažniau skundžiasi dėl skausmo.<br>M.Patašiaus nuotr.
Tyrimo duomenys.
Tyrimo duomenys.
Tyrimo duomenys.
Tyrimo duomenys.
Tyrimo duomenys.
Tyrimo duomenys.
Tyrimo duomenys.
Tyrimo duomenys.
Daugiau nuotraukų (5)

Lrytas.lt

Jun 6, 2017, 12:56 PM

Tyrėjai nagrinėjo, kaip dažnai su skausmu susiduria skirtingų amžiaus grupių atstovai, koks skausmas juos dažniausiai vargina, kaip gyventojai atpažįsta skausmo požymius ir suvokia priežastis.  Tyrimo autorius labiausiai nustebino išvada, kad jauniems žmonėms skauda labiau – jų pojūčiai aštresni, jie menkiau toleruoja skausmą.

Palyginus 18–29 metų grupę su jų tėvų amžiaus grupe (40–49 metų), jauni žmonės dažniau susiduria tiek su lengvu, tiek su vidutiniu, tiek su stipriu skausmu.   „Šiuo tyrimu siekėme išsiaiškinti, kaip gyventojai vertina savijautą, ar jie stebi sveikatos pokyčius, ar patys sugeba nustatyti skausmo priežastis. Pagal gautus rezultatus palyginome skirtingo amžiaus grupes, vyrus ir moteris, žmones gyvenančius Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje“, – teigia bendrovės „Eurovaistinė“ valdybos pirmininkė Ingrida Damulienė.  

Tyrimas atkleidė, kad Lietuvoje savo sveikata yra labiausiai patenkinti ir geriausiai jaučiasi 30–39 metų amžiaus žmonės. Ši amžiaus grupė savo savijautą vertina vidutiniškai 7,9 balo iš dešimties. Šios kartos žmonės jaučiasi geriau negu jaunesni 18–29 metų tyrimo dalyviai, kurių savijautos vidurkis buvo 7,6 balo. Tyrėjams bendraujant su 40–49 ir 50–60 metų amžiaus gyventojais išryškėjo tendencija, kad artėjant senatvei skausmas žmones vargina vis labiau.  Antakalnio poliklinikos šeimos gydytoja Daiva Makarevičienė pritaria, kad dažniausiai gyventojus kamuoja nugaros skausmai.

„Šie negalavimai – mano darbo kasdienybė. Nugaros raumenų, stuburo skausmai labai dažnai atsiranda tada, kai žmonės nesirūpina savo darbo ir poilsio aplinka – įpranta netaisyklingai sėdėti, mažai juda, daug laiko praleidžia įsmeigę žvilgsnį į išmaniojo telefono ekraną“, – teigia gydytoja D.Makarevičienė.

Pasak medikės, dėl netaisyklingos laikysenos pacientams gali sutrikti kraujotaka, atsiranda galvos skausmas, tirpsta galūnės. Nugaros skausmą Lietuvoje yra patyrę 96 procentai darbingo amžiaus žmonių. Kiek rečiau apklausos dalyviai Lietuvoje skundėsi galvos ir kojų skausmais. Latvijoje ir Estijoje gyventojus galvos skausmas kamavo labiau negu nugaros.  

Lygindami trijų Baltijos valstybių duomenis, tyrimo autoriai pažymėjo, kad Latvijos gyventojai nurodė, jog skausmą jaučia dažniau negu lietuviai ir estai. Lietuvoje žmonės dažniau negu Latvijoje ir Estijoje girdi artimųjų ir giminių skundus dėl skausmo.  

Gydytoja D.Makarevičienė pažymi, kad labai svarbu laiku atkreipti dėmesį į skausmą, kaip apie sveikatos būklę įspėjantį signalą. „Net ir silpno skausmo ignoruoti negalima, nes bet koks delsimas vėliau gali turėti liūdnų pasekmių“, – perspėja D.Makarevičienė.

Medikė akcentuoja, kad būtent vyrų savijautos rodikliai bėgant metams ryškiai suprastėja, tačiau jie vengia vizitų pas gydytoją, nes dažnai įsikibę laikosi nuostatos, jog „skųstis – nevyriška“, todėl per vėlai kreipiasi pagalbos.

Be to, vyrai prasčiau negu moterys atpažįsta veiksnius, kurie daro įtaką prastai savijautai. Tyrimas atskleidė, kad moterys dažniau patiria stresą, kenčia nuo poilsio ir miego trūkumo ir jaučia fizinio neaktyvumo bei prastos mitybos įtaką sveikatai.

Užtat vyrai išsiskiria dažniau patiriamu alkoholio poveikiu.  Visose trijose Baltijos šalyse apklausos dalyviai pripažino, kad kasdien patiria nemažai streso, sunkiai dirba siekdami rezultatų ir skundžiasi poilsio stoka. Tyrimo duomenis nagrinėję bendrovės priėjo prie išvados, kad intensyvus darbas ir pastangos gyventojams padeda siekti aukštesnio socialinio statuso, tačiau tampa pagrindiniu skausmo kaltininku.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.