Nekokybiška ir pavėluota diagnostika vaikų traumas gali paversti rimtomis bėdomis

Birželio 1-ąją minint Tarptautinę vaikų gynimo dieną medikai siekia atkreipti tėvų dėmesį į vasaros sezonu pasitaikančias vaikų traumas. Neatsargus elgesys lauke, aktyvus sportas bei žaidimai dažnai baigiasi įvairiais sužalojimais.

 Vaikų traumų vasarą gerokai sumažėtų, jei jie dėvėtų rekomenduojamas galūnių bei galvos apsaugas.<br> „123rf.com“ nuotr.
 Vaikų traumų vasarą gerokai sumažėtų, jei jie dėvėtų rekomenduojamas galūnių bei galvos apsaugas.<br> „123rf.com“ nuotr.
 I.Adomaitienė įsitikinusi, kad diagnostiniam tikslumui visuomet reikšmės turi ir radiologas, kuris vertina atliktus tyrimus.
 I.Adomaitienė įsitikinusi, kad diagnostiniam tikslumui visuomet reikšmės turi ir radiologas, kuris vertina atliktus tyrimus.
 Kaip pažymi G.Kušleika, dažniausios vaikų traumos – galūnių ilgųjų kaulų lūžiai, žaizdos, raiščių patempimas ar plyšimai bei sausgyslių sužalojimai.
 Kaip pažymi G.Kušleika, dažniausios vaikų traumos – galūnių ilgųjų kaulų lūžiai, žaizdos, raiščių patempimas ar plyšimai bei sausgyslių sužalojimai.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Jun 4, 2018, 8:00 AM

Kaip sako ortopedas-traumatologas Gintaras Kušleika, laiku suteikta pagalba ir kokybiška diagnostika itin svarbi norint tiksliai atlikti tyrimus ir paskirti geriausią gydymą.

Šylant orams vaikai lauke atranda vis daugiau veiklos: važinėja dviračiais, paspirtukais bei riedžiais, šokinėja ant batutų, karstosi ant laipyklių vaikų žaidimo aikštelėse ir medžiais. Kaip pažymi AB „Ortopedijos technika“ Vaikų ortopedijos centro gydytojas ortopedas-traumatologas G.Kušleika, dažniausios vaikų traumos – galūnių ilgųjų kaulų lūžiai, žaizdos, raiščių patempimas ar plyšimai bei sausgyslių sužalojimai. Rečiau pasitaiko dubens ar stuburo traumos, kurias vaikai patiria per eismo nelaimes ar krisdami iš didelio aukščio.

„Vaikų traumų vasarą gerokai sumažėtų, jei jie dėvėtų rekomenduojamas galūnių bei galvos apsaugas, o suaugusieji dažniau atkreiptų dėmesį į jų žaidimą, judėjimo priemones, taip pat elgesį su namų ūkio technika. Ypač pavojinga vaikų mėgstama pramoga – batutas, mat ant jo tėvai dažnai leidžia tuo pat metu šokinėti keliems vaikams. Dėl to traumų tikimybė padidėja net kelis kartus“, – dėsto G.Kušleika.

Ortopedo-traumatologo teigimu, dažnai žmonės netinkamai įvertina traumos sunkumą ir į medikus kreipiasi jau pavėluotai – po kelių ar net keliolikos dienų. Vis dėlto jei vaikas skundžiasi skausmu, negali įremti traumuotos galūnės, o šie simptomai nepraeina ir uždėjus šaldantį tvarstį ar davus vaistų nuo skausmo, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.

„Itin svarbu traumą įvertinti kuo anksčiau. Net jei išoriškai nematyti jokių sužalojimų, išlieka tikimybė, jog vaikas galėjo patirti vidaus organų traumą, kuri gali būti pavojinga gyvybei. Susižalojus reikšmingiausia yra pirmoji para. Jei nėra nenumatytų aplinkybių, per ją dažniausiai atitaisomi lūžę kaulai ar atliekama operacija. Patyrus stambesnių kraujagyslių sužalojimus itin svarbios kelios pirmosios valandos, nes vėliau kyla rizika galūnės funkcijoms, pacientas gali net nukraujuoti“, – pabrėžia G.Kušleika.

Anot ortopedo-traumatologo, patyrus ilgųjų kaulų lūžį ypač svarbi kuo ankstesnė diagnostika, kuri gydytojui padės greičiau įvertinti galimą riziką sveikatai ir paskirti tinkamą gydymą. Esant vaikų kaulų lūžiui dažnai pažeidžiamos kaulų augimo zonos, o ankstyvas gydymas sumažina riziką, kad sutriks kaulo augimas, ir deformacijas ateityje.

„Vaiko gyvybę palaikantys kvėpavimo ir širdies procesai skiriasi nuo suaugusiųjų, o krūtinės ląsta yra kur kas elastingesnė, todėl nuo traumų dažniau kenčia jų vidaus organai. Dėl šių priežasčių itin svarbi ankstyva išsami trauminio sužalojimo diagnostika ir laiku suteikta pagalba“, – dėsto G.Kušleika.

Nuo traumos pobūdžio priklauso, kokį diagnostinį tyrimą paskirs gydytojas. Patyrus kaulų lūžį atliekamas rentgenografinis tyrimas. Minkštųjų audinių sužeidimų atveju, pavyzdžiui, patyrus pilvo traumą, skiriamas ultragarso tyrimas. Kompiuterinė tomografija padeda nustatyti galvos smegenų pažeidimą ir sudėtingus kaulų lūžius, kurie kartais nepastebimi paprastose rentgenogramose. MRT naudojamas siekiant diagnozuoti minkštųjų audinių, taip pat galimą stuburo ir galvos smegenų traumą arba nustatyti nedidelius slankstelių lūžius.

Kaip sako medicinos diagnostikos centrų tinklo „Affidea Lietuva“ gydytoja radiologė Irina Adomaitienė, kuo tiksliau bus nustatyta diagnozė, tuo greičiau gydytojas suteiks reikiamą pagalbą vaikui ir pereis prie tinkamo gydymo. MRT tyrimo atveju optimalią diagnostinę vaizdo kokybę užtikrina įrangos galingumas.

„Optimali diagnostinė vaizdo kokybė skiriant gydymą medikui leidžia priimti teisingą sprendimą. Verta pasidomėti, kuriuose radiologinės diagnostikos centruose įrengti bent 1 teslos galingumo aparatai. Kuo stipresnė įrangos galia, tuo aukštesnės raiškos vaizdo kokybė išgaunama“, – sako I.Adomaitienė.

Anot gydytojos, diagnostiniam tikslumui visuomet reikšmės turi ir radiologas, kuris vertina atliktus tyrimus.

Vis dėlto jo vertinimo galimybės neatsiejamos nuo diagnostinio aparato galimybių.

„Netinkamai diagnozavus ar neįvertinus gretutinių sužalojimų gydytojas gali priimti netinkamą sprendimą dėl skubaus gydymo ar gydymo taktikos parinkimo. Be to, gali kilti grėsmė gyvybei ar traumuotos galūnės funkcijai, taip pat keičiasi prognozės dėl žmogaus darbingumo ir gyvenimo kokybės ateityje“, – dėsto gydytoja radiologė.(R)

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.