LVA: skiepijimas nemokamomis vakcinomis vaistinėse padidintų besiskiepijančiųjų skaičių

Šią savaitę minint Europos imunizacijos savaitę, dėmesio centre – pasaulinis skiepijimo rodiklių nuosmukis dėl COVID-19 pandemijos. Su vakcinacijos problema susiduria ir Lietuva – remiantis Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) praėjusių metų veiklos ataskaita, 2010–2021 m. šalyje stebimas visų skiepijimo skaičiaus mažėjimas.

Vakcinacija.<br>T.Bauro nuotr.
Vakcinacija.<br>T.Bauro nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Apr 29, 2023, 9:33 PM

Kaip skelbiama Lietuvos vaistinių asociacijos (LVA) pranešime, pasiekti vakcinacijos rodikliai Lietuvoje traukiasi. Higienos instituto duomenimis, vaikų imunizacijos apimtys stipriai mažėja nuo 94 proc. (2017 m.) iki 89,41 proc. (2022 m.), taip pat 2020 m. 65 m. ir vyresnių asmenų grupėje nuo gripo paskiepyta vos 13 proc., kai Europos Sąjungos (ES) vidurkis – 44 proc.

„Vertinant 2018 m. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro ataskaitos duomenis, Lietuvoje yra vienos mažiausių skiepijimo gripo vakcina apimčių iš ES valstybių. Pagal šalių pateiktus duomenis, paskiepytų vyresnio amžiaus žmonių, nėščiųjų ir sveikatos priežiūros darbuotojų dalis iš visos rizikos grupės populiacijos Lietuvoje yra nuo kelių iki keliasdešimt kartų mažesnė nei pirmaujančiose šalyse, tokiose kaip Belgija, Airija ar Didžioji Britanija, kur skiepijimo apimtys beveik siekia rekomenduojamą 75 proc. rizikos grupių populiacijos skiepijimo apimtį“, – pastebi LVA pirmininkė Kristina Nemaniūtė-Gagė.

Jos teigimu, kad būtų pagerinti šalies skiepijimo rodikliai bei sumažinti pacientų srautai sveikatos priežiūros įstaigose, būtina vykdyti aktyvesnę vakcinavimo plėtrą vaistinėse.

Vakcinacijos apimtis išplėstų galimybė pasiskiepyti visai šeimai

Primenama, kad šalies vaistinės vakcinacijos paslaugas gyventojams pradėjo teikti nuo 2021 m. kovo 1 d., kai vaistininkai ėmė skiepyti erkinio encefalito bei gripo, o vėliau ir COVID-19 vakcinomis. Prie šio sąrašo pernai prisijungė ir vakcinos nuo pneumokokinės infekcijos.

„Šiuo metu Lietuvoje išplėstinės praktikos vaistininkais jau tapo 745 specialistai – jie turi licenciją skiepyti gyventojus. Taip pat nuolat daugėja ir vakcinavimo kabinetų vaistinėse visoje Lietuvoje, šiuo metu jų turime apie 140. Tačiau vakcinavimo plėtra Lietuvos vaistinėse nėra tokia efektyvi ir prieinama šalies gyventojams, kokia galėtų būti, nes per pastaruosius metus nebuvo priimti jokie teisės aktai, sudarantys galimybę greičiau ir paprasčiau pasiskiepyti vaistinėse“, – atkreipia dėmesį LVA pirmininkė.

Pavyzdžiui, vaistinėse galima vakcinuoti tik pilnamečius asmenis, dėl ko dalis Lietuvos gyventojų neturi galimybės greitai ir arti namų pasiskiepyti, o tai gali turėti reikšmingos įtakos imunizacijos apimčių mažėjimui Lietuvoje.

Nemokamos vakcinos turi būti ir vaistinėse

LVA pirmininkė akcentuoja, kad vaistinėse įsteigti vakcinavimo kabinetai turi asmens sveikatos priežiūros įstaigos licenciją, tačiau teikiamos vakcinavimo paslaugos nėra apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšų. Tad asmenims, kuriems priklauso valstybės apmokami skiepai, vaistinėse jiems neprieinami, nors tam jokių objektyvių priežasčių nėra.

„Lietuvos vaistinių teikiama vakcinavimo paslauga negali būti apmokama dėl sveikatos sistemos nevienodumo, nors pati paslauga nesiskiria nuo to, kur ji yra atliekama. Šiuo metu Lietuvoje nėra numatyta galimybė gyventojams, kurie gauna vakcinavimo paslaugas vaistinėse, apmokėti šių paslaugų iš PSDF biudžeto. Negana to, nėra imamasi jokių veiksmų, jog būtų rasti sprendimai, kad minėtas apmokėjimas galėtų atsirasti“, – tvirtina Kristina Nemaniūtė-Gagė.

Jos teigimu, tai ypač aktualu Lietuvos gyventojams, kuriems priklauso valstybės kompensuojamas gripo vakcina. Ši vakcina nemokamai priklauso 65 m. ir vyresniems asmenims, nėščiosioms, asmenims, sergantiems lėtinėmis ligomis ir kt. Tad šie žmonės dažnai teiraujasi ir stebisi, kodėl vaistinėse jie šios vakcinos vis dar negali gauti nemokamai.

Ekspertė pažymi, kad tokia pati situacija ir su galimybe pacientams pasiskiepyti nuo pneumokokinės infekcijos vaistinėse. Ši vakcina priklauso asmenims, sergantiems cukriniu diabetu, bronchų astma, širdies nepakankumumu ir kitomis ligomis, tačiau vaistinėse jie negali pasinaudoti valstybės kompensacija.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.