Slaugytojų vaidmuo transplantacijų procese – atlieka sudėtingą darbą

Per du dešimtmečius nuo pirmos atliktos kepenų transplantacijos Kauno klinikose, įvyko didelis progresas transplantacijų procese – nuo 1–2 transplantacijų per metus, šiuo metu atliekamos beveik kelios dešimtys. Per šį laikotarpį kepenų transplantacijos tapo gerai organizuotu procesu, kai atsiradus tinkamam donorui, kiekvienas šioje procedūroje dalyvaujantis medikas žino ką ir kaip tinkamai paruošti. Doc. dr. Tomas Vanagas, Kauno klinikų Chirurgijos klinikos Kasos, kepenų ir tulžies latakų chirurgijos skyriaus vadovas, sako, kad anksčiau kepenų transplantacija būdavo neregėto mąsto įvykis, nutinkantis kelis kartus per metus, o dabar – įprasta ligoninės veikla, reikalaujanti patirties, energijos ir susitelkimo.

Darbas operacijos metu<br>Kauno klinikų nuotr.
Darbas operacijos metu<br>Kauno klinikų nuotr.
Daiva Didvalė<br>Kauno klinikų nuotr.
Daiva Didvalė<br>Kauno klinikų nuotr.
Doc. dr. Tomas Vanagas<br>Kauno klinikų nuotr.
Doc. dr. Tomas Vanagas<br>Kauno klinikų nuotr.
Janina Stasiulionienė<br>Kauno klinikų nuotr.
Janina Stasiulionienė<br>Kauno klinikų nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Kauno klinikų inf.

May 12, 2023, 9:57 AM

„Nors ir dabar procesą koordinuojantiems asmenims tenka transplantacijos eigoje spręsti daugybę iškylančių klausimų, kurių neįmanoma numatyti prieš pradedant procedūrą, bet esminiai dalykai – darbų pasiskirstymas, komandinis darbas, grafikai, suplanuojami iš anksto. Planavimas ir gerai koordinuotas darbas užtikrina sklandų transplantacijos procesą“, – pastebi doc. T. Vanagas.

Sėkmingą jų atlikimą lemia komandinis darbas, entuziazmas ir medikų profesionalumas. Pasak docento, transplantacijos neįsivaizduojamos ir be svarbaus slaugytojų darbo.

„Jie neatsiejama kepenų transplantacijos komandos dalis, prižiūrinti pacientą ne tik prieš ar po atliekamų procedūrų, bet ir jų metu, – sako jis. – Kepenų transplantacijų komandai priklauso tik labai aukštos kvalifikacijos ir daug patirties turintys slaugytojai. Jų žinios ir sunkus darbas labai prisideda prie gero galutinio rezultato.“

Doc. T. Vanagas priduria, kad vyresniųjų slaugytojų – slaugos administratorių darbas taip pat labai sudėtingas: „Jiems tenka suderinti, kad ne tik kepenų transplantacija vyktų sklandžiai, bet ir kad kasdienis operacinių darbas nesutriktų.“

Viena iš slaugytojų, dalyvaujančių transplantacijose ir koordinuojančių operacinių slaugytojų darbą, yra Janina Stasiulionienė, Kauno klinikų Chirurgijos klinikos Chirurginio skyriaus operacinės vyr. slaugytoja-slaugos administratorė. Prieš 20 metų J. Stasiulionienė dalyvavo pirmojoje kepenų transplantacijoje.

„Nežinomybė ir baimė, kad ne viską turime – tokius jausmus tąkart išgyvenome – pastebi vyr. slaugytoja-slaugos administratorė. – Tiek tada, tiek dabar kepenų transplantacija reikalauja ypatingo komandos susitelkimo ir profesionalumo. Pirmajai kepenų transplantacijai ruošėmės iš anksto: dalyvavome tarptautiniuose mokymuose, juose kaupėme patirtį.“

Transplantacijų procese svarbus bendradarbiavimas. „Šis procesas vyksta visą parą – nuo pirmo skambučio, kad atsirado potencialus donoras, iki recipiento išvežimo iš operacinės jau po atliktos procedūros, – pažymi J. Stasiulionienė. – Visą šį laiką nepertraukiamai bendradarbiaujame su kolegomis kitoje ligoninėje, organų donorų koordinatoriais, transplantacijų koordinatoriais.“

Kauno klinikų slaugytojai kartu su gydytojais vyksta į užsienio valstybes, pavyzdžiui, Vokietiją, Italiją, Šveicariją, pasiimti donorinių organų. „Tai tik dar kartą parodo, kokios aukštos kvalifikacijos slaugytojai dirba transplantacijose, – teigia J. Stasiulionienė. – Įprastai į kepenų eksplantacijas vyksta dvi slaugytojos, o operacinėje dirba keturios, joms padeda pagalbinis darbuotojas.“

Kepenų transplantacijos metu du slaugytojai – instrumentatoriai, būna atsakingi už instrumentų paruošimą. „Jie tiesiogiai dalyvauja procedūroje su gydytojais chirurgais, paruošia instrumentus, padeda juos į jiems skirtas vietas, kad darbas dirbtų sklandžiai ir operatyviai, nesukeliant bereikalingo chaoso“, – pasakoja vyr. slaugytoja-slaugos administratorė. Taip pat instrumentatoriai užtikrina operacinių sterilumą, jas paruošia, suskaičiuoja adatas, siūlus, paduoda reikalingus instrumentus transplantaciją atliekančiam chirurgui.

Siekiant užtikrinti kvalifikuotą anesteziologinę pagalbą Anesteziologijos klinikoje suformuotos ir patvirtintos kepenų transplantacijos anesteziologų bei anestezijos ir intensyviosios terapijos slaugytojų grupės, turinčios koordinatorius. Anesteziologinė komanda, įskaitant ir anestezijos slaugytojus, stažavosi Europos kepenų transplantacijos centre, turi sukaupusi daugiametę saugios anestezijos valdymo patirtį.

Daivos Didvalės, Kauno klinikų Anesteziologijos klinikos slaugos vadovės, teigimu, anestezijos slaugytojų darbas prasideda likus valandai iki paciento atvykimo į operacinę.

„Laukiant paciento, turi būti patikrinta ir nutestuota ne tik standartinė anesteziologinė įranga, bet paruoštos specialios priemonės ilgam darbui ir anestezijai: autologinio kraujo surinkimo ir grąžinimo sistema, greitos infuzijos sistema, tromboelastografas, defibriliatorius, stimuliatorius, 2-i paciento šildymo sistemos, invazinio spaudimo matavimo sistema. Operacinė turi būti atlaisvinta nuo visų nereikalingų daiktų ar priemonių“, – teigia D. Didvalė.

Anestezijos slaugytojai atsakingi už vaistinių preparatų paruošimą, nes kiekvienas iš jų turi būti greitai pasiekiamas, iškilus jo poreikiui.

„Siekiant išvengti klaidų, užpildomi saugios chirurgijos klausimynai ir dar kartą kruopščiai visos komandos aptariamas anestezijos ir operacijos planas, visos detalės patikrinamos iki smulkmenų, o operacijos eigoje nuolatos komunikuojama dėl transplantacijos etapų ir atitinkamų veiksmų hemodinamikos korekcijai“, – aiškina D. Didvalė.

Pasibaigus transplantacijai – slaugytojai jaučia fizinį nuovargį, tačiau emocinis pasitenkinimas atlikus prasmingus darbus ir realizavus kompetencijas būna aukščiausiame lygmenyje.

J. Stasiulionienė priduria, kad transplantacijų procesas reikalauja didelės atsakomybės, todėl slaugytojai privalo pasižymėti profesionalumu ir greita orientacija. Kiekvienas procesas čia reikalauja greitų sprendimų, o sunkus daugiadalykės komandos – gydytojų, slaugytojų, organų donorų koordinatorių, transplantacijų koordinatorių, transfuziologų ir pagalbinio personalo darbas padeda užtikrinti, kad kiekvienas pacientas gautų geriausią įmanomą priežiūrą, nepaisant laiko ar aplinkybių.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.