„Šiandien nepaprastųjų padėčių komitetas rinkosi į posėdį, po kurio man buvo pranešta, kad, komiteto nuomone, ši padėtis yra tarptautinio masto ekstremali visuomenės sveikatai situacija. Su šia rekomendacija aš sutikau“, – kalbėdamas per spaudos konferenciją pasakė PSO vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.
Afrikoje šiemet užfiksuota daugiau nei 14 000 susirgimo nauja beždžionių raupų atmaina atvejų, pradėdamas internetu vykusį posėdį pasakė PSO vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.
Protrūkio epicentras – Demokratinė Kongo Respublika, tačiau pastarosiomis savaitėmis iškilo grėsmė, kad
protrūkis gali išplisti, nes apie 90 užsikrėtusiųjų pranešta ir kaimyninėse šalyse.
Beždžionių raupai yra virusinė liga, kuria sergant ligonio kūną išberia pūslelėmis. Ji plinta per kontaktą su apsikrėtusiais žmonėmis ar gyvūnais, taip pat liečiant užkrėstas medžiagas.
Nors daugelis ligonių visiškai pasveiksta, liga gali būti pavojinga vaikams, nėščiosioms ir asmenims, kurių imuninė sistema yra silpna.
Per šį protrūkį jau mirė mažiausiai 500 žmonių, pasakė T. Ghebreyesusas.
ES siųs vakcinų į Afriką
Afrikos ligų kontrolės ir prevencijos centrai (CDC) antradienį šiame žemyne paskelbė beždžionių raupus visuomenės sveikatos krize ir paprašę tarptautinės pagalbos, kad galėtų įvykdyti savo planą ir parūpinti 2 milijonus vakcinų.
Trečiadienį Europos Komisija pranešė, kad ES išsiųs Afrikos CDC 175 420 dozių vakcinos nuo beždžionių raupų.
Komisija pranešė, kad vakcinas tieks Pasirengimo sveikatos krizėms ir reagavimo į jas agentūra (HERA).
40 000 dozių vakcinų HERA gaus iš vakcinos gamintojos „Bavarian Nordic“, teigiama pranešime.
Pasak komisijos, vakcina „Modified Vaccinia Ankara-Bavarian Nordic“ (MVA-BN) ES, Jungtinėje Karalystėje, Jungtinėse Valstijose ir kitose šalyse yra patvirtinta kaip tinkama naudoti skiepyti riziką patiriančius suaugusiuosius.
Tačiau vakciną kol kas patvirtino tik dvi Afrikos šalys. Praėjusią savaitę PSO paprašė bendrovės „Bavarian Nordic“ pasirūpinti, kad vakcina būtų įtraukta į preparatų, skirtų vartoti nenumatytaisiais atvejais, sąrašus, kad ją būtų galima greičiau pristatyti nuo protrūkio kenčiančioms šalims.
Susirūpinimą kelia nauja atmaina
Vos prieš dvejus metus iki šių įvykių PSO dėl šios ligos buvo paskelbusi visuomenės sveikatos krizę.
Tuomet protrūkį daugelyje šalių pavyko greitai suvaldyti, gyventojus informuojant apie apsaugines priemones ir vakcinas.
Tačiau nuo 2023 m. pabaigos rytinėje Demokratinės Kongo Respublikos dalyje ėmė plisti naujas ligos variantas.
Apžvalgininkų teigimu, naujoji atmaina gali plisti lengviau ir sukelti sunkesnę ligą.
Kol kas didžiausias
protrūkis pagrinde stebimas tik Afrikoje.
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras liepos pabaigoje įvertino naujosios atmainos išplitimo į Europą riziką ir nustatė, kad ji yra „labai maža“.