2023 m. gerokai padaugėjo sifilio ir gonorėjos atvejų, pažymi ECDC.
Europos Sąjungos ir Europos ekonominės erdvės (ES/EEE) šalyse 2023 m. buvo pranešta apie beveik 100 000 patvirtintų gonorėjos atvejų. Fiksuotas 31 proc. augimas, palyginti su 2022 m.
Sergamumo augimas – ilgametė tendencija. 2023 m. žemyne pranešta apie 3 kartus daugiau gonorėjos atvejų nei 2014 m.
Tiesa, Lietuvoje sergamumas gonorėja išlieka stabilus. Ir 2022 m., ir 2023 m. šalyje nustatyta po 38 gonorėjos atvejus.
Pasak ECDC, padidėjęs sergamumas registruotas įvairiose amžiaus ir demografinėse grupėse, įskaitant vyrus, turinčius lytinių santykių su vyrais, ir heteroseksualius vyrus bei moteris.
Tarp moterų didžiausias sergamumas gonorėja fiksuotas 20–24 metų amžiaus grupėje. Tarp vyrų didžiausias sergamumo rodiklis buvo 25–34 metų amžiaus grupėje.
Jei gonorėja negydoma, ji gali sukelti rimtų sveikatos problemų, įskaitant nevaisingumą.
ECDC pabrėžia, kad ypatingą susirūpinimą kelia antibiotikams atsparių gonorėjos bakterijų Neisseria gonorrhoea augantis paplitimas.
Auga sergamumas sifiliu
2023 m. buvo pranešta apie daugiau nei 40 000 sifilio atvejų 29 ES/EEE šalyse, t.y. 13 proc. daugiau nei 2022 m. ir dvigubai daugiau nei 2014 m.
Sifiliu dažniau serga vyrai. Jie sudaro apie 87 proc. visų ligos atvejų. Didžiausias susirgimų dažnis – 25–34 metų amžiaus grupėje.
72 proc. sifilio atvejų nustatyti vyrams, kurie turi lytinių santykių su kitais vyrais. Visgi, sergamumas tarp moterų taip pat auga.
Negydomas sifilis gali sukelti ilgalaikių širdies ir nervų sistemos komplikacijų.
Tiesa, Lietuvoje sergamumas sifiliu mažėjo. 2021 m. nustatyta 117 ligos atvejų, 2022 m. – 86, o 2023 m. – 75.
LPI simptomai
Europoje dažniausia lytiškai plintačia infekcija išlieka chlamidiozė. 2023 m. nustatyta daugiau nei 230 000 ligos atvejų.
Lietuvoje užpernai fiksuota 260 chlamidiozės atvejų.
LPI atvejų augimas Europoje siejamas su gerėjančia diagnostika, mažėjančiu prezervatyvų naudojimu ir augančiu seksualinių partnerių skaičiumi.
ECDC pabrėžia apsaugos priemonių svarbą. Nuolatinis prezervatyvų naudojimas vaginaliniam, analiniam ir oraliniam seksui – esminė priemonė. Gyventojai taip pat raginami su savo partneriais atvirai pasikalbėti apie seksualinę sveikatą.
Žmonėms, kuriems pasireiškia lytiniu keliu plintančių infekcijų simptomai, pavyzdžiui, skausmas šlapinantis, išskyros iš varpos, makšties ar išangės arba apatinės pilvo dalies skausmas, primygtinai patariama išsitirti.
Bėrimai ir opos aplink genitalijas, burną ar išangę – kiti LPI simptomai.
Tačiau šios infekcijos gali neturėti simptomų. Todėl lytiškai aktyvūs žmonės raginami reguliariai išsitirti. Jei įtariate, kad galėjote užsikrėsti LPI, nedelsiant kreipkitės į gydytoją.