Dietologė: „Piktnaudžiauti virškinimo fermentais - pavojinga“

Gydytoją dietologę Liną Viniarskaitę šokiravo vaistininkų paskelbta statistika, kad per šventes preparatų nuo sutrikusio virškinimo pardavimai padidėjo trečdaliu. Pasak gydytojos, žmonės klaidingai mano, kad galima be saiko valgyti ir vartoti alkoholį, o persivalgymo pasekmes lengvai panaikinti išgėrus kone stebuklingą tabletę.

Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Jan 9, 2014, 2:06 PM, atnaujinta Feb 17, 2018, 6:30 PM

Virškinimo fermentai - tai vaistai. Jie reikalingi tuomet, kai būtina pagerinti sutrikusį virškinimą. Pirkti juos ir vartoti manant, kad persivalgysiu, išgersiu vaistų, ir viskas bus gerai, – visiška nesąmonė. Taip neturėtų būti", - sakė dietologė.

Pasak jos, nereikia persivalgymo padarinių skubėti malšinti virškinimo fermentais. "Be abejo, jie yra reikalingi kaip medikamentinė gydytojo paskirta pagalba, bet nereikėtų savo nuožiūra tokių vaistų vartoti bet kada. Nereikia laukti stebuklų iš virškinimą pagerinančių, kepenis „valančių” maisto papildų arba kažkokių kitų tablečių bei žolelių preparatų, net nežinant jų tikslios sudėties. Tai gali pridaryti daugiau žalos nei naudos“, - įspėja gydytoja dietologė L.Viniarskaitė.

Pasak pašnekovės, pajutus akivaizdžius persivalgymo simptomus, reikėtų skubėti ne į vaistinę, o pirmiau pasikonsultuoti su gydytoju ir atlikti būtinus tyrimus.

„Dėl persivalgymo dažniausiai sutrinka virškinimas, jaučiasi sunkumas pilve, kartais apima jausmas, kad kąsnis užstringa gerklėje, pykinimas, gali atsirasti rūgšties jausmas burnoje, rėmens ėdimas, skausmai pilve, tuštinimosi sutrikimai. Persivalgymas gali sukelti ne tik virškinimo, kepenų funkcijos sutrikimus, bet ir daug pavojingesnį kasos uždegimą - pankreatitą. Dėl šių priežasčių raginu nesiimti savigydos, kuri gali sukelti rimtų komplikacijų, o atlikus būtinus tyrimus ir išsiaiškinus tikrąsias negalavimų priežastis, užkirsti kelią ligoms“, - teigia dietologė.

Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos valdybos pirmininkė, laboratorijos „Sosdiagnostika“ vadovė, gydytoja Eglė Marciuškienė pataria: jeigu kamuoja virškinimo sutrikimai, pirmiausia atlikti skrandžio, kepenų ir kasos funkciją rodančius kraujo tyrimus, o radus pakitimų kreiptis pagalbos į gastroenterologą ir dietologą.

„Pirminei virškinimo sistemos diagnostikai naudojami biocheminiai kepenų fermentų tyrimai - asparagininė aminotransferazė, alanininė aminotransferazė, šarminė fosfotazė, gamagliutamiltransferazę. Taip pat būtina išsitirti, ar nėra skrandyje gyvenančios Helicobacter pylori bakterijos, kuri sukelia gastritą, opaligę ir net skrandžio vėžį. Kasos funkcijai įvertinti reikia padaryti kasos uždegimą rodantį tyrimą – pankreatinę amilazę. Visi šie tyrimai atliekami iš kraujo mėginio ir yra prieinami bet kurioje pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigoje ar laboratorijoje“, - aiškina gydytoja E. Marciuškienė.

Higienos instituto duomenimis, pagal mirtingumą 2012 metais virškinimo sistemos ligos buvo trečia moterų ir ketvirta vyrų mirties priežastis po širdies ir kraujagyslių sistemos ligų, onkologinių susirgimų ir traumų. Nuo virškinimo sistemos ligų 2012 metais Lietuvoje mirė 1160 arba 5,6 proc. visų mirusių vyrų ir 905 moterys arba 4,5 proc. visų mirusių moterų. Mirčių nuo virškinimo sistemos ligų dažniausios priežastys yra lėtinis kepenų pažeidimas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.