Ar išvaduoti nuo riešo skausmų gali tik operacija?

Sutrikę plaštakų judesiai, sustingę delnai, kankinantys pirštų skausmai – simptomai, varginantys esant riešo kanalo sindromui. Kaip šią ligą atpažinti ir gydyti, pasakoja „Northway“ medicinos centro plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas medicinos mokslų daktaras Arūnas Jankauskas.

Riešo kanalo sindromo išsivystymui įtakos gali turėti intensyvus ir ilgalaikis plaštakos funkcijos apkrovimas, ilgai atliekami smulkūs judesiai ir ilgalaikė nepatogi riešo padėtis.<br>123rf nuotr.
Riešo kanalo sindromo išsivystymui įtakos gali turėti intensyvus ir ilgalaikis plaštakos funkcijos apkrovimas, ilgai atliekami smulkūs judesiai ir ilgalaikė nepatogi riešo padėtis.<br>123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Oct 21, 2014, 10:51 AM, atnaujinta Jan 25, 2018, 6:42 AM

- Kokios yra plaštakos ir riešo srities skausmo priežastys?

- Plaštakos ir riešo skausmus sukelia spaudžiami nervai, sausgyslių dangalų uždegimai, sąnarių uždegimai, artrozės, taip pat sausgyslių dangalų ar sąnarių išvaržos. Skaudėti gali ir dėl sisteminių ligų ar paprasčiausiai nuolat pasikartojančių, ilgą laiką atliekamų judesių.

- Kokia liga dažniausiai sukelia aštrų plaštakos skausmą?

- Dažniausiai tai – riešo kanalo sindromas, kurio simptomai smarkiai apsunkina gyvenimą.

Riešo kanalo sindromo išsivystymui įtakos turi anatominiai riešo ypatumai, sisteminės ligos (diabetas, reumatoidinis artritas), lokalūs uždegimai, traumos, ilgalaikis monotoniškas darbas, intensyvus ir ilgalaikis plaštakos funkcijos apkrovimas, ilgai atliekami smulkūs judesiai ir ilgalaikė nepatogi riešo padėtis.

Visais minėtais atvejais padidėja spaudimas riešo kanale, kuriame yra dešimt elementų – devynios sausgyslės su dangalais ir nervas. Sustorėjus sausgyslių dangalams, jiems riešo kanale tampa ankšta. Ramybės metu, kai sausgyslės nejuda, dėl padidėjusio spaudimo nervas gauna mažiau deguonies.

Dėl to, kad sausgyslės nejuda, nervas yra spaudžiamas, atsiranda išeminio pobūdžio, deginantys skausmai. Pajudinus pirštus, pakračius ranką, pajuda sausgyslės, o tuo pačiu šiek tiek pagerėja nervo kraujotaka, skausmas aprimsta. Tačiau ramybės būsenoje jis vėl atsinaujina.

- Kas dažniausiai serga šia liga?

- Dažniausiai plaštakos skausmais skundžiasi vyresnio amžiaus moterys, dirbančios sunkų fizinį darbą ar atliekančios daug monotoniškų judesių. Metams bėgant jos naktimis pradeda jausti pirštų tirpimą ar net deginantį riešo skausmą. Daugeliu atveju šioms moterims diagnozuojamas riešo kanalo sindromas.

Vyrai šia liga serga daug rečiau, remiantis statistika riešo kanalo sindromas moteris kamuoja 6–7 kartus dažniau nei vyrus. Tačiau ši liga gali pasireikšti ir jiems, o taip pat visiškai jauniems žmonėms, pavyzdžiui, daug laiko intensyviai dirbantiems kompiuteriu ir pan.

- Kokie pirmieji ligos požymiai?

- Pradžioje riešo kanalo sindromas pasireiškia pirštų dilgčiojimu, jutimų sutrikimu, naktiniu 3-4 pirštų tirpimu, tačiau ilgainiui tirpimas stiprėja, o laikui bėgant ir nesiimant jokių priemonių, skausmai tampa deginančio pobūdžio. Negydant pirštai visiškai praranda jautrumą, išsausėja, viskas krinta iš rankų, sunku suimti smulkius daiktus, kyla pavojus susižeisti, pirštų galai gali netgi išopėti, atrofuojasi nykščio pakylos raumuo, sutrinka plaštakų funkcija.

-- Kaip galima padėti skausmą kenčiančiam pacientui?

- Gydymą reikėtų pradėti nuo fizinio krūvio apribojimo, gerinančių kraujotaką ir malšinančių skausmą pratimų, masažo, priešuždegiminių, nuskausminamųjų vaistų, B grupės vitaminų. Taip pat padeda specialūs plaštakos įtvarai, fiksuojantys riešą ir plaštaką reikiamoje padėtyje.

Ištiesus pirštus pasitempia sausgyslių dangalai, iš kanalo link pirštų pasislenka sliekiniai plaštakos raumenys. Tokiu būdu sumažėja slėgis riešo kanale, nervas mažiau spaudžiamas, todėl pacientų nevargina skausmai.

Tačiau jeigu šios priemonės nepadeda, vienintelis rezultatyvus gydymo būdas – efektyvi chirurginė operacija - riešo kanalo atvėrimas ir giliai esančio riešo laikiklio perpjovimas. Ši operacija visiškai nesudėtinga, ji atliekama su vietine nejautra, trunka 10-30 minučių, po jos pacientas gali iš karto vykti namo.

Dauguma pacientų pagerėjimą pajunta iš karto po operacijos, nedidelis skausmas kurį laiką jaučiamas tik pjūvio vietoje, tačiau jis yra visiškai nereikšmingas, lyginant su skausmu naktimis iki operacijos, ir jau pirmą naktį po chirurginio gydymo pacientas gali ramiai išsimiegoti. Dirbti lengvą arba ne itin aktyvų darbą galima jau po 2–4 savaičių. Jeigu darbas reikalauja daug pasikartojančių judesių arba yra fiziškai sunkus, pooperacinis periodas užtrunka kiek ilgiau.

- Kaip vyksta riešo kanalo atvėrimo operacija?

- Perpjovus riešo laikiklį riešo kanale padaroma daugiau vietos ir sumažinamas spaudimas. Deginantys naktiniai skausmai išnyksta jau kitą dieną po operacijos. Pradžioje gali būti pirštų jutimo sutrikimų, tačiau laikui bėgant ir jie išnyksta. Minėtą operaciją galima atlikti tiek atviru būdu, tiek endoskopiškai. Populiaresnės yra atviros operacijos.

- Kokios kitos plaštakos ir riešo srities skausmą sukeliančios būklės ir kaip jas galima spręsti?

- Kitos dažnos būklės, kurias galime efektyviai išgydyti operaciniu būdu, yra tiesiogiai susijusios su sausgyslėmis ir raiščiais. De Quervain‘o sindromas – pirmą kartą paminėtas prieš 120 metų kaip „skalbėjų sausgyslių patempimas“, o po kelių metų detaliau aprašytas gydytojo De Quervain‘o ir todėl vadinamas jo vardu.

Tai būklė, kai tiesiamųjų sausgyslių laikiklio pirmajame kanale dėl uždegimo stringa dvi užspaustos nykščio sausgyslės. Dažniausiai juo skundžiasi žmonės, dirbantys darbą, susijusį su dažnais, pasikartojančiais nykščio judesiais, ypač atvedimu.

Skausmas jaučiamas riešo stipininėje pusėje, toje pusėje, kur yra nykštys. Skausmas susijęs su nykščio judesiais ir plintantis į dilbį pagal nykščio tiesiamųjų sausgyslių eigą. Jeigu skausmas ūmus rekomenduojama riboti nykščio judesius įtvaru ar elastiniu bintu bintuojant aštuoniuke atvedimo padėtyje, taip pat skiriami priešuždegiminiai preparatai, fizioterapinės procedūros.

Jeigu skausmas kankina nuolat, ir konservatyvios priemonės nepadeda, rekomenduojamas gydymas operacinis – sausgyslių atlaisvinimas.

Dar viena problema - lenkiamųjų sausgyslių dangalų uždegimai.

Dėl lenkiamųjų raumenų sausgyslių dangalų uždegimo skauda delne ties pirštų pamatu, gali sutrikti judesiai, pirštas gali net užstrigti. Tokia būklė vadinama – spragsinčiu arba spyruokliuojančiu pirštu. Pirštą lenkianti sausgyslė su savo dangalais sunkiai pralenda pro pirmąjį piršto žiedinį raištį. Dažniau skauda nykštį, bet gali skaudėti ir bet kurį kitą pirštą.

Gydymas šiuo atveju dažniausiai operacinis – sausgyslės atlaisvinimas. Beje 0,05% naujagimių gimsta su užstrigusiu nykščiu.

- Kokias profilaktines priemones rekomenduotumėte, kad išvengtume plaštakos ir riešo ligų?

- Rekomenduočiau vengti staigių ir monotoniškų riešo judesių, šaltuoju metų laiku visada dėvėti pirštines, vengti antsvorio, atsisakyti žalingų įpročių, laiku gydyti ligas, kurios gali lemti riešo kanalo sindromą. Na, o pajutus anksčiau minėtus simptomus, jokiu būdu nesigydyti savarankiškai, bet kuo greičiau kreiptis į specialistus.

- Į kokius specialistus turėtų kreiptis gydytojai, kenčiantys plaštakos ir riešo srities skausmus?

- Pacientas turėtų kreiptis į plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoją ar ortopedą traumatologą. Jeigu diagnozė neaiški, gali prireikti ir neurologo konsultacijos ar atlikti tam tikrus neurologinius tyrimus. Tačiau jeigu diagnozė lengvai nustatoma ir aiški, pirmiausia siūlomas neoperacinis gydymas, o jei jis neefektyvus, rekomenduojama atlikti minėtą operaciją.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.