Po to, kai iškvietė policiją, nes „moteris atsisakė gimdyti“ – kaltinimai medikams

Po plačiai nuskambėjusio įvykio, kuomet Šiaulių Moters ir vaiko klinikos medikai iškvietė policijos pareigūnus, nes nesusitvarkė su agresyvia gimdyve, kuri, kaip pranešama, „atsisakė gimdyti“, prabilo Lietuvos dulos.

 Šiauliuose į gimdymą iškviesta policija, nes „moteris atsisakė gimdyti“.<br>Šiaulių apskrities VPK nuotr.
 Šiauliuose į gimdymą iškviesta policija, nes „moteris atsisakė gimdyti“.<br>Šiaulių apskrities VPK nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Sep 11, 2018, 4:39 PM

Jos kaltina medikus šiurkščiu žmogaus teisių pažeidimu ir smurtu ir dėl to išplatino viešą kreipimąsi į Lietuvos prezidentę, politikus, sveikatos atstovus, žiniasklaidą ir kitus šalies piliečius.

Primename, kad trečiadienio naktį, apie 1 val., Šiaulių policijai buvo pranešta, kad Moters ir vaiko klinikoje medikai prašo pagalbos, nes nesusitvarko su agresyvia gimdyve. Šiaulių policija pranešė, kad „moteris atsisakė gimdyti“. Pareigūnams nuvykus į ligoninę, pagaliau moteris pagimdė berniuką.

Kaip rašoma policijos pranešime, į įvykį nuvyko Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Patrulių rinktinės 1-osios kuopos mobiliojo būrio vyriausieji patruliai Modestas Petrokas ir Edvardas Aleksandravičius.

„Pareigūnai pasakoja, kad prie Moters ir vaiko klinikos lauke juos pasitiko medikai, kurie pasakė, kad moteris atsisako gimdyti, guli ant žemės, nesikelia, į raginimus nereaguoja, o kūdikis jau turėtų gimti“, – rašoma policijos pranešime.

Nuėję į gimdymo palatą patruliai rado ant grindų gulinčią moterį, pradėjo ją kalbinti. Gimdyvė nebuvo nusiteikusi bendrauti – pareigūnams grasino teismais, o medikų reikalavo prie jos nelįsti.

Pareigūnai su moters vyro pagalba pakėlė gimdyvę už rankų ir paguldė ant gimdymo stalo. Medikams padėję pareigūnai gimdymo metu laikė moters rankas.

„Viskas įvyko labai greitai, per keliolika minučių gimė berniukas. Išeinant už pagalbą padėkojo ir rankas paspaudė gimdymą priėmęs gydytojas ir kūdikio tėvas,“ – pasakojo M.Petrokas.

Pareigūnai patys yra dviejų vaikų tėčiai: „Džiaugiamės, kai viskas baigiasi laimingai. Yra tekę vykti pas moterį, kurios psichologinė būklė po gimdymo buvo stipriai pablogėjusi, ar priėmime laikyti agresyvius pacientus, kol medikai jiems siuvo žaizdas, bet į gimdymą iškviesti buvom pirmą kartą“.

Ir nors istorija turėjo laimingą pabaigą, Lietuvos dulų asociacija, vienijanti kvalifikuotas emocinę, fizinę ir informacinę pagalbą nėštumo ir gimdymo laikotarpiu teikiančias specialistes, kritikuoja medikų ir pareigūnų elgesį.

Pateikiame kreipimosi tekstą:

Gerbiamoji Prezidente, Seimo ir Vyriausybės nariai, ministerijų tarnautojai, institucijų darbuotojai, žiniasklaidos atstovai ir visi socialiai atsakingi piliečiai,

Esame Lietuvos dulų asociacija, vienijanti kvalifikuotas emocinę, fizinę ir informacinę pagalbą nėštumo ir gimdymo laikotarpiu teikiančias specialistes, ir kreipiamės į Jus dėl įvykio Šiaulių Moters ir vaiko klinikoje, kuomet gimdančiai moteriai buvo iškviesti policijos patruliai dėl to, kad ji, kaip televizijos reportaže sakė laikinai klinikos vadovės pareigas einanti gydytoja, atsisakė personalo siūlomų procedūrų ir neatliko jų reikalaujamų veiksmų.

Procedūrų atlikimas prieš išreikštą žmogaus valią ir panaudojant psichologinį spaudimą bei fizinę jėgą yra šiurkštus žmogaus teisių pažeidimas ir smurtas. Būtent taip, spręsdami pagal viešai pateiktą informaciją, galime įvardyti šį įvykį – kaip smurtą prieš gimdyvę, nepateisinamą jokiomis priedangomis. Šis įvykis – rezonansinis, įtraukęs ir kraštutinius veiksmus, tačiau atskleidžia bendrą situaciją Lietuvos gimdyklose, kuriose moterys ir jų partneriai patiria ir fizinį, ir emocinį smurtą, patyčias ir nepagarbą. Matome didžiulę problemą, kuri nėra įvardijama viešai, nefigūruoja statistikoje, o jos trumpalaikės ir ilgalaikės pasekmės – kūno ir psichikos sužalojimai, pažeisti santykiai tarp mamos ir kūdikio, tarp moters ir partnerio – neigiamai veikia ne tik atskiras moteris, kūdikius, jų šeimas, bet ir visą mūsų visuomenę. Minėtos priežiūros procedūros, kaip gimdos kaklelio tikrinimas, gali būti perteklinės, turėti šalutinių poveikių, o padėtis gulint ant nugaros, kurią buvo verčiama pasirinkti moteris, Pasaulio sveikatos organizacijos yra įvardijama kaip fiziologiškai nepalankiausia. Kiekvienas žmogus yra laisvas atsisakyti jam siūlomų procedūrų, ir šis sprendimas turi būti gerbiamas.

Kviečiame visas atsakingas institucijas, organizacijas ir piliečius imtis pokyčių gimdymo priežiūroje, užtikrinant priežiūros pasirinkimo galimybę ir pagarbią, orią pagalbą moterims, prisimenant, kad gimdymas – tai moters atliekamas veiksmas, jos kūne vykstantis procesas, ir bet kokia pagalba, procedūra ar intervencija gali būti suteikiama tik gavus informuotą moters sutikimą.

Prašome Šiaulių Moters ir vaiko kliniką viešai pripažinti savo veiksmus netinkamais, o visas gimdymo priežiūros paslaugas teikiančias įstaigas imtis priemonių, kad norma taptų pagarbus požiūris į gimdančią moterį, jos poreikius, užtikrinant personalo švietimą ir kvalifikacijos kėlimą gimdymo psichologijos, konfliktinių situacijų prevencijos ir sprendimo srityse. Esame pasiruošusios bendradarbiauti, dalintis savo žiniomis ir patirtimi kuriant geriausias įmanomas sąlygas kiekvienai gimdančiai moteriai ir šeimai Lietuvoje.

Kviečiame Šiaulių merą, jau spėjusį pagirti įvykyje dalyvavusius (ir išplatinusius savo fotografiją šalia paguldytos ir laikomos gimdyvės) pareigūnus, Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato vadovą ir pačius pareigūnus permąstyti šį įvykį ir pasirinkimą jį viešinti galiojančių teisės aktų ir Konstitucijos ginamų teisių kontekste, pasitelkiant empatiją ir prisimenant, kad policijos pareiga yra atpažinti pažeidžiamuosius įvykio dalyvius ir ginti būtent juos, nepriklausomai nuo lyties, tautybės, rasės, pažiūrų, amžiaus, socialinės padėties ar kitų tapatybės savybių bei fizinės būklės, taip pat elgtis etiškai ir neatskleisti intymaus asmens gyvenimo siekiant didinti savo populiarumą.

Visas emocinį ar fizinį smurtą gimdymo priežiūroje patyrusias moteris ir šeimas kviečiame netylėti, įvardinti problemą ir nušviesti jos mastą. Tai pirmas ir labai svarbus žingsnis keičiant susiklosčiusią situaciją ir skatinant pagarbą moters kūnui, pasirinkimui ir teisėms. Jei pasirinksite viešinti, kviečiame naudoti #UžGimdymąBePrievartos. Raginame visus nukentėjusiuosius ieškoti pagalbos: https://www.klausau.lt yra skelbiami Lietuvos emocinės paramos tarnybų kontaktai, taip pat kviečiame kreiptis ir į mus per facebook paskyrą „Dulos Lietuvoje“.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.