Santaros klinikų Vaikų ligoninės neurologijos skyriuje svarbios permainos

Vilniaus universiteto ligoninės (VUL) Santaros klinikų Vaikų ligoninės neurologijos skyrius, kuriame gydomi vaikai iš visos Lietuvos, penkiasdešimtmetį pasitinka atsinaujinęs: ligoninės skyriuje pagerėjo sąlygos pacientams, sergantiems sunkiomis nervų ligomis, moderniai suremontuotos palatos, pritaikytos judėjimo negalią turintiems pacientams.

Santaros klinikų Vaikų ligoninės neurologijos skyrius, kuriame gydomi vaikai iš visos Lietuvos, penkiasdešimtmetį pasitinka atsinaujinęs.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Santaros klinikų Vaikų ligoninės neurologijos skyrius, kuriame gydomi vaikai iš visos Lietuvos, penkiasdešimtmetį pasitinka atsinaujinęs.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Oct 2, 2018, 2:33 PM

Prieš penkiasdešimt metų daugelis nervų ligų vaikus visam gyvenimui pasodindavo į neįgaliojo vežimėlį, o epilepsijos priepuoliai buvo sunkiai kontroliuojami.

Šiandien Santaros vaikų ligoninės gydytojai vaikų neurologai drąsiai gali pasakyti, – minint penkiasdešimtmetį nuo skyriaus įkūrimo, medicinos, genetikos, farmacijos pažanga leidžia efektyviai diagnozuoti ir gydyti neurologines ligas, pradedant cerebriniu paralyžiumi ir baigiant itin retomis nervų ligomis.

Dėl neurologinių problemų skyriuje gydoma per 1,5 tūkstančio pacientų, tiek pat konsultuojama ambulatoriškai Vaikų konsultacijų poliklinikoje.

Per metus atliekama per 2000 neurofiziologinių tyrimų, užrašoma per 1000 miego encefalogramų, tiek pat budrumo encefalogramų, per pusšimtį – aktigrafijos ir polisomnografijos tyrimų.

Pasak Vaikų neurologijos skyriaus vedėjos dr. Rūtos Praninskienės, neurologinių ligų atvejais būtina greita diagnostika, gydymas ir reabilitacija, mat nepastebėti ir negydomi ankstyvieji nervų sistemos (galvos, nugaros smegenų) pažeidimai neišvengiamai lemia dideles neįgalumo problemas, apriboja vaiko gyvenimą, sumažina savivertės jausmą.

Vaikų ligoninės neurologai paskelbė vaikų neurologijai skirtą savaitę, per kurią su kitų sričių kolegomis dalijasi savo žiniomis, kaip pastebėti net ir menkiausius neurologinius simptomus.

Šiandienė vaikų neurologija apima kelias pagrindines sritis: nervų-raumenų, autoimunines, neurodegeneracines, neurometabolines, neurokutanines ligas, epilepsiją ir kitus judesių sutrikimus, miego problemas, vaiko raidos sutrikimus bei cerebrinį paralyžių. Didžiausia gydymo pažanga gydant nervų ir raumenų ligas paskutinį penkmetį fiksuojama dėl išaugusių genetinių tyrimų galimybių ir atrastų naujų genų terapijos metodų.

„Rugsėjo mėnesį pirmiesiems pacientams, sergantiems spinaline raumenų atrofija, į stuburo kanalą pradėjome leisti vaistus nusinerseną (Spinrazą), kurie ligonių judėjimo funkciją pagerina tiek, kad anksčiau galėjęs judėti tik neįgaliojo vežimėliu vaikas atsistoja ant savo kojų“, – sako dr. R.Praninskienė.

Vykdomi klinikiniai tyrimai ir sergantiesiems kitomis nervų-raumenų ligomis, pavyzdžiui, Diušeno raumenų distrofija. Genetikos pažanga pastūmėjo į priekį ir šios ligų grupės gydymą.

Autoimuniniai nervų sistemos pažeidimai dažnėja, dažniau diagnozuojami, bet kartu ir sėkmingiau gydomi. Pasaulio mokslininkai juos tiria nuo 2007 metų, ir šiuo metu jau visos šalys, tarp jų ir Lietuva, diagnozuoja, taiko joms gydyti pažangius diagnostikos ir gydymo protokolus.

VUL Santaros klinikose buvo įdiegtas naujas diagnostikos metodas, kurį taikant kraujyje ir smegenų skystyje (likvore) ištiriami autoantikūnai, neigiamai veikiantys tam tikras smegenų struktūras. Tokia savalaikė diagnostika ir gydymas apsaugo vaikus nuo gresiančio neįgalumo, pastebi dr. R.Praninskienė.

Neurodegeneracinių, neurometabolinių, neurokutaninių ligų grupei taip pat labai svarbūs genetikos mokslo atradimai, padedantys numatyti specifinį gydymą. Pasak dr. R.Praninskienės, pacientui, kuris susirgo adrenoleukodistrofija, diagnozę įtarti padėjo genetinis šeimos medis, genetiniai tyrimai ją patvirtino, o modernus ir savalaikis gydymas pacientą išgelbėjo, nes Vaikų ligoninėje atliekamos kaulų čiulpų transplantacijos.

Vaikų neurologai džiaugiasi, kad modernėjanti kompensacinė technika taip pat prisideda prie geresnių gydymo rezultatų: padeda neįgaliems vaikams savarankiškai judėti, greičiau integruotis į sveikų vaikų bendruomenę. Net ir sunkios nervų-raumenų ligos nebėra nuosprendis – žmonės išmoksta pasirūpinti savimi, savarankiškai gyventi, turėti jų trokštamą privačią erdvę.

Dar daugiau vilties suteikia nuolat atsirandantys nauji gydymo metodai. Ligoninės neurochirurgai sėkmingai atlieka operacijas epilepsija sergantiems vaikams, kuriems nepadeda medikamentinis gydymas.

„Ypač svarbu, kad, remiantis šeimos anamneze ir genetiniais tyrimais, galime nustatyti epilepsijos tipą, o tiksliai diagnozavę genų mutacijas, efektyviai parinkti vaistus nuo epilepsijos. Vaistai, sustabdantys ar sumažinantys priepuolių skaičių, neabejotinai pagerina vaiko gyvenimo kokybę, mažiau veikia raidą, suteikia daugiau galimybių dalyvauti jam įprastoje kasdienėje veikloje“, – sako dr. R.Praninskienė.

VUL Santaros klinikų Vaikų ligoninėje cerebriniam paralyžiui diagnozuoti taikomas modernus galvos magnetinio branduolių rezonanso tyrimas, gydymui sėkmingai taikomos botulino toksino injekcijos į pažeistus raumenis. Kad procedūra būtų itin tiksli ir efektyvi, ji atliekama panaudojant ultragarso aparatą. Taip pat atliekamos šiuolaikiškos ortopedinės operacijos, pagerinančios šių ligonių būklę.

2009 metais įkurtoje pirmoje Lietuvoje vaikų miegą tiriančioje laboratorijoje pradėtas registruoti polisomnografijos tyrimas. Miego laboratorijoje diagnozuojami ir gydomi dažni (nemiga, periodiniai galūnių judesiai, parasomnijos, somnambulizmas) ir reti miego sutrikimai, pavyzdžiui, narkolepsija.

2017 metais įdiegtas naujas miego-būdravimo sutrikimų diagnostikai svarbus tyrimas – aktigrafija. Medicinos mokslo naujovės, įvairių specialybių gydytojų bendradarbiavimas suteikia vis daugiau vilčių pasveikti ankstyvoje vaikystėje susirgus nervų ligomis.

Daugeliui ligonių yra sudaromos individualios pacientų stebėsenos programos. Dėl retų, daug specialistų žinių ir įgūdžių reikalaujančių retų ligų įkurti kompetencijos centrai.

Skyriaus gydytojai bendradarbiauja su kitais ligoninės centrais, su kolegomis užsienyje, intensyviai dirba klinikinį ir mokslinį darbą. Mokslo projektams, tiriantiems žmogaus fiziologiją, gydytojus vaikų neurologus pasitelkia Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos bei Gamtos mokslų fakultetai.

Ieva Urbonaitė-Vainienė

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.