Vilniaus vaikų darželiai perpildyti, trečdalis savivaldybės darželių veikia nelegaliai

Vilniaus vaikų darželiai perpildyti, beveik trečdalis įstaigų neturi higienos pasų, teigia Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC).

 NVSC ketvirtadienį pristatė mėnesį trukusio didžiausio iki šiol patikrinimo sostinės vaikų ugdymo įstaigose rezultatus.<br> 123rf nuotr.
 NVSC ketvirtadienį pristatė mėnesį trukusio didžiausio iki šiol patikrinimo sostinės vaikų ugdymo įstaigose rezultatus.<br> 123rf nuotr.
 NVSC ketvirtadienį pristatė mėnesį trukusio didžiausio iki šiol patikrinimo sostinės vaikų ugdymo įstaigose rezultatus.<br> 123rf nuotr.
 NVSC ketvirtadienį pristatė mėnesį trukusio didžiausio iki šiol patikrinimo sostinės vaikų ugdymo įstaigose rezultatus.<br> 123rf nuotr.
 NVSC ketvirtadienį pristatė mėnesį trukusio didžiausio iki šiol patikrinimo sostinės vaikų ugdymo įstaigose rezultatus.<br> 123rf nuotr.
 NVSC ketvirtadienį pristatė mėnesį trukusio didžiausio iki šiol patikrinimo sostinės vaikų ugdymo įstaigose rezultatus.<br> 123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Nov 15, 2018, 10:18 AM, atnaujinta Nov 15, 2018, 12:08 PM

NVSC ketvirtadienį pristatė mėnesį trukusio didžiausio iki šiol patikrinimo sostinės vaikų ugdymo įstaigose rezultatus. Iš viso tikrintas 101 vaikų darželis ir 113 mokyklų, turinčių pirmąsias klases.

Be kita ko, nustatyta, kad kai kuriose įstaigose dirba netinkamą išsilavinimą turintys pedagogai, o manikiūro specialistės ar logistikos specialistai, teisininkai.

Pasak NVSC, Perpildytos grupės fiksuotos net 57 proc. tikrintų darželių – ši problema gerokai aktualesnė savivaldybės valdomuose darželiuose (juose – 79 proc. visų pažeidimų).

Nustatyta, kad leidimo-higienos pasų (LHP) neturi beveik trečdalis iš visų 370-ies sostinės savivaldybės ir privačių darželių, tačiau ir turintieji šiuos pasus nebūtinai laikosi juose nurodytų sąlygų.

Pasak NVSC Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienės, ši problema ypač aktuali privačiuose darželiuose.

„Ji fiksuota net ketvirtadalyje tikrintų privačių steigėjų darželių. Aptikome ydingos praktikos, jog leidime-higienos pase nurodytos sąlygos neatitinka realybės: vaikų grupėse ugdomi mažesni vaikai, nei nurodyta higienos pasuose, per didelis vaikų skaičius grupėse, per didelis bendras ugdomų vaikų skaičius“, – teigia R. Lingienė.

Anot jos, be įspėjimo buvo tikrinami ugdymo grupių sąrašai, reikalavimai darbuotojams, vaikų miego organizavimas grupėse, reikalavimai, susiję su įstaigų teritorijomis, patalpomis, įrenginiais, inventoriumi, žaislais, jų priežiūra.

„Įvertinus visus šiuos aspektus, rasta daug neatitikimų. Specialistai jų fiksavo tiek valstybiniuose, tiek privačiuose darželiuose. Džiugu, kad tikrintų pirmokų padėtis geresnė, ir mokyklose radome gerokai mažiau pažeidimų“, – tvirtina R. Lingienė.

Kampanijos metu inspektoriai susidūrė su keletu atveju, kai privačios vaikų ugdymo įstaigos veikia pagal tokią schemą: leidimą-higienos pasą turi vienam adresui ir konkrečiam vaikų skaičiui, o realus vaikų skaičius, už kuriuos gaunama savivaldybės kompensacija, yra kelis kartus didesnis, ir darželinukai paskirstomi per kitus skirtingais adresais nelegaliai veikiančius darželius.

Dažnas darželiuose nustatytas trūkumas – per mažas personalo skaičius ir netinkama darbuotojų kvalifikacija.

Pasak NVSC atstovų, daugiau nei pusėje privačių darželių dirbančių darbuotojų kvalifikacija neatitinka nustatytų reikalavimų t. y. dirba etikos, kūno kultūros, dailės ir kiti pedagogai, neturintys ikimokyklinio ar priešmokyklinio ugdymo pedagogikos kvalifikacijos.

Specialistų teigimu, pasitaiko ir atvejų, kai darželyje su vaikais dirba asmenys, visiškai neturintys pedagoginio išsilavinimo, t.y. manikiūro specialistės, logistikos ar teisės mokslus baigę asmenys. Jie pateikia išklausytų 40 val. kursų priešmokyklinėje grupėje pažymėjimus, tačiau tai nėra prilyginama ikimokyklinio ar priešmokyklinio ugdymo pedagogikai.

Pasak NVSC, dirbti su vaikais tokius kursus išklausę asmenys gali tik tuo atveju, kai jie yra baigę ikimokyklinio arba pradinio ugdymo mokytojų rengimo programą bei nori būti priešmokyklinio ugdymo mokytojai.

Taip pat nustatyta, kad kas septintas darželis neturi savo sklypo ir teritorijos, o iš turinčiųjų sklypus dešimtadalis nėra įsirengę vaikų žaidimo aikštelės – tai nėra pažeidimas, tačiau, anot NVSC, tėvai tokiu atveju turėtų išsiaiškinti, kokiose viešosiose erdvėse pedagogai vykdo lauko užsiėmimus.

Vis dėlto pusė tikrintų žaidimo aikštelių buvo nesaugios – kad įranga saugi, galima įsitikinti tik tuo atveju, jei ji pažymėta specialiais patikros lipdukais.

Darželiai – rūsiuose, vaikai miega be patalynės

R. Lingienės teigimu, didelį nerimą kelianti problema yra tai, jog bemaž trečdalis privačių darželių personalo nėra pasitikrinę dėl užkrečiamų ligų (savivaldybės įstaigose tokių – mažiau nei 10 proc.), dalis darbuotojų nėra išklausę pirmosios pagalbos, higienos saugos kursų.

Higienistai taip pat turi pastabų dėl skalbimo – kai kurios įstaigos tai daro tualetuose. Nustatyta, kad kai kuriose privačiose įstaigose maistą gamina patys tėvai.

„Darželių patalpos įrengiamos rūsiuose, pusrūsiuose, skalbimas vyksta tualetuose (...), kitas radinys, kad skalbinius skalbia tėvai, tai labai nustebino, epidemiologiškai tai visisškai nepateisinama, nes net neaišku, kokius skalbiklius tėvai naudoja“, – sakė R. Lingienė.

Spaudos konferencijose taip pat parodyta nuotraukų, kuriose užfiksuoti vaikai, miegantys ant čiužinių be paklodžių, kai kuriuose darželiuose vaikams prieinamose vietose buvo paliktos pavojingos cheminės medžiagos – plovikliai, balikliai.

40 proc. tikrintų įstaigų, pasak specialistų, netinkamai prižiūri ar remontuoja žaidimo aikštelių įrangą.

Dalis darželių, anot NVSC, netinkamai organizuoja ir vaikų pietų miegą: ketvirtadalis lovų yra minkštu pagrindu, beveik pusė jaunesnių nei 1,5 metų vaikų lovose neturi apsauginių sienelių.

„Tiems, kurie neatsakingai vykdo savo veiklą, bus taikoma administracinė atsakomybė. Tikimės, kad neatsakingi paslaugų teikėjai suprato, kad NVSC pareigūnai, ne tik iš Vilniaus, bet ir iš visos Lietuvos, bet kada gali pasibelsti į duris ir patikrinti, ar pažeidimai yra pašalinti“, – tikina R. Lingienė.

Centro vadovė sako, kad labiau nudžiugino patikrinimai mokyklų pirmosiose klasėse. Čia didžiausia problema – netinkami suolai: 44 proc. patikrintų suolų pirmokams yra netinkamo dydžio arba netinkamai sureguliuoti. Tai, pasak NVSC direktorės, ilgainiui lemia stuburo problemas.

Vicemerė: grupės perpildytos tik „popieriuje“

Už švietimą, ikimokyklinį ugdymą atsakinga Vilniaus vicemerė Edita Tamošiūnaitė pripažino, kad tiek savivaldybės, tiek privatūs darželiai „turi pasitempti“.

Ji tvirtina, kad grupės padidintos sprendžiant vietų darželiuose trūkumą, o pažeidimai dėl perpildytų grupių yra formalūs, kadangi į darželį dėl įvairių priežasčių niekada neatvyksta visi jose registruoti vaikai.

„Ikimokyklinio ugdymo prieinamumas yra opi problema, sistemingai sprendžiama kelis metus. Mes nuolat tikriname lankomumą, spalio 10-osios – lapkričio 10-osios vaikų didžiausias lankomumas buvo 84, mažiausias – 74 proc. (...). Tad jei sąraše yra 23 vaikai, faktiškai ateina nuo 15 iki 19 vaikų“, – paaiškino vicemerė.

Ji tikino, kad savivaldybė ir toliau imasi sprendimų didinti vietų darželinukams skaičių – statomi tradiciniai, taip pat moduliniai darželiai, plečiamos esamos įstaigos.

Reaguodama į pastabas dėl nesaugių aikštelių, E. Tamošiūnaitė tvirtino, kad pastaruoju metu visiškai atnaujintos 48, iš dalies – 52, dar nėra atnaujinta 12 aikštelių. Kitų metų biudžete planuojama skirti lėšų šios problemos sprendimui, taip pat skalbyklų atnaujinimui.

Trečdalis savivaldybės darželių veikia nelegaliai

Sostinės vicemerė BNS tvirtino, kad higienos pasų dėl įvairių priežasčių neturi apie trečdalis pačios savivaldybės įstaigų. Visuomenės sveikatos centro direktorė teigia, kad tokios įstaigos veikia nelegaliai.

„Darželiai, kurie veikia neturėdami leidimų-higienos pasų, reiškia, kad jų patalpos, sąlygos, teritorijos, darbuotojų kompetencija nėra patikrinti, įvertinti mūsų specialistų, reiškia, niekaip negalima pasakyti, kad jie yra saugūs. Ir jie yra neteisėtai veikiantys“, – dėstė ji.

Jau prieš kelerius metus Vilniaus savivaldybė su Sveikatos apsaugos ministerija ir NVSC įsivėlė į ginčus dėl higienos normų. Vilnius yra nustatęs, jog vienoje grupėje gali būti 23 vaikai, nors higienos norma leidžia priimti tik 20 vaikų. NVSC direktorė sako, kad nepaisant savivaldybės pageidavimų, normų neketinama keisti, be kita ko, remiantis ir medikų rekomendacijomis siekiant suvaldyti užkrečiamų ligų plitimą.

Santaros klinikų filialo Vaikų konsultacijų poliklinikos vedėja Halina Mikšo sako, kad perpildytose grupėse virusai plinta greičiau. Ji rekomendavo laikytis bendrųjų reikalavimų – skiepų, higienos, sveikos mitybos, miego režimo, ragina vėdinti patalpas ir „nevesti sergančių vaikų į darželį“.

Nacionalinio aktyvių mamų sambūrio atstovė Rasa Žemaitė rekomendavo tėvams prieš pasirenkant darželius peržiūrėti NVSC sudarytą pažeidimų sąrašą. Ji kritikavo savivaldybę, kompensacijas skiriančią ir privačioms įstaigoms, kuriose nustatyti grubūs pažeidimai.

„Kreipsimės ir prašysime stabdyti finansavimą, imtis visų kitų įmanomų priemonių, kad paslaugos kokybė nepriklausytų tik nuo tėvų laisvos valios ir pasirinkimo, o būtent tas, kuris skiria finansavimą, prisiimtų dalį atsakomybės, kad nebūtų pažeidimų“, – kalbėjo tėvų atstovė.

E. Tamošiūnaitė sako, kad 100 eurų kompensacijos skiriamos ne įstaigoms, o tėvams, bet neatmetė, kad tvarka gali būti peržiūrima.

Parengė Ignas Jačauskas.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.