Delta koronaviruso atmaina – jau Lietuvoje: epidemiologas įvertino jos grėsmę Pateikė daugiau detalių apie užsikrėtusį asmenį

Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL), koordinuojanti koronaviruso sekoskaitos tyrimus Lietuvoje ketvirtadienio popietę pranešė, kad Lietuvoje nustatytas Delta atmainos koronaviruso atvejis.

Lietuvoje aptikta koronaviruso Delta atmaina.<br> lrytas.lt ir 123rf koliažas
Lietuvoje aptikta koronaviruso Delta atmaina.<br> lrytas.lt ir 123rf koliažas
Lietuvoje aptikta koronaviruso Delta atmaina.<br>M.Patašiaus nuotr.
Lietuvoje aptikta koronaviruso Delta atmaina.<br>M.Patašiaus nuotr.
Lietuvoje aptikta koronaviruso Delta atmaina.<br>M.Patašiaus nuotr.
Lietuvoje aptikta koronaviruso Delta atmaina.<br>M.Patašiaus nuotr.
Lietuvoje aptikta koronaviruso Delta atmaina.<br>123rf iliustr.
Lietuvoje aptikta koronaviruso Delta atmaina.<br>123rf iliustr.
Lietuvoje aptikta koronaviruso Delta atmaina.<br>Unsplash nuotr.
Lietuvoje aptikta koronaviruso Delta atmaina.<br>Unsplash nuotr.
Lietuvoje aptikta koronaviruso Delta atmaina.<br>Unsplash nuotr.
Lietuvoje aptikta koronaviruso Delta atmaina.<br>Unsplash nuotr.
Lietuvoje aptikta koronaviruso Delta atmaina.<br>Unsplash nuotr.
Lietuvoje aptikta koronaviruso Delta atmaina.<br>Unsplash nuotr.
Lietuvoje aptikta koronaviruso Delta atmaina.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Lietuvoje aptikta koronaviruso Delta atmaina.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Lietuvoje aptikta koronaviruso Delta atmaina.<br>123rf iliustr.
Lietuvoje aptikta koronaviruso Delta atmaina.<br>123rf iliustr.
Daugiau nuotraukų (9)

Lrytas.lt

Jun 17, 2021, 4:10 PM, atnaujinta Jun 18, 2021, 6:35 PM

Lietuvoje, atlikus sekoskaitos tyrimus, laboratorijos aptiko pirmąjį užsikrėtimo Delta, dar vadinama „indiškąja“, koronaviruso atmaina atvejį. Tai įvežtinis atvejis – asmuo į Klaipėdą atvyko iš Uzbekistano, koronavirusinė infekcija (COVID-19 liga) jam patvirtinta atlikus profilaktinį tyrimą ir būnant izoliacijoje.

„Turime visą žmogaus atvykimo į Lietuvą grandinę, žinome, kur ir kaip jis izoliavosi. Šiuo metu intensyviai bendradarbiaujame su įmonės, į kurią dirbti atvyko žmogus, administracija“, – sako NVSC Klaipėdos departamento direktorius Raimundas Grigaliūnas.

Įvertinus kitose šalyse stebimą situaciją, susijusią su Delta atmainos plitimu, nuspręsta imtis papildomų saugumo priemonių – dėl COVID-19 ligos bus tiriami įmonės, į kurią dirbti ir atvyko asmuo, darbuotojai, nors, kaip nustatyta epidemiologinio tyrimo metu, ir neturėjo kontakto su užsikrėtusiu asmeniu. Taip pat šiuo metu nustatinėjami lėktuve greta asmens sėdėję žmones, kuriems bus rekomenduoti atlikti testą COVID-19 ligai nustatyti.

Žmogus, kuriam patvirtinta Delta atmaina, į Vilnių lėktuvu atvyko gegužės 31 d. ir iškart keliavo į Klaipėdą, kur izoliavosi. COVID-19 liga jam patvirtinta birželio 2 d. profilaktinio testavimo metu, infekcijai būdingų simptomų asmuo, kaip nustatyta epidemiologinės diagnostikos metu, nejautė.

NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėjos, laikinai vykdančios direktoriaus funkcijas, Giedrės Aleksienės teigimu, šiuo metu, siekiant kuo labiau sumažinti rizikas, įvežtiniams COVID-19 ligos atvejams skiriamas ypatingas dėmesys.

„Suprantame, kad visas pasaulis pamažu atsiveria, todėl nuo atmainų, atkeliaujančių iš svetur, negalime apsisaugoti. Tačiau, skirdami ypatingą dėmesį, galime išvengti jų plitimo viduje.

Dėl to visi atvejai, kai infekcija patvirtinama žmogui, grįžusiam ar atvykusiam iš užsienio, sulaukia išskirtinio specialistų dėmesio, visi ėminiai yra siunčiami sekoskaitos tyrimams“, – sako G. Aleksienė.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) Delta atmainą, kuri pirmą kartą spalio mėnesį aptikta Indijoje, yra priskyrusi prie susirūpinimą keliančių atmainų.

NVSC specialistai primena, kad Lietuvoje vykdoma masinė vakcinacija, tad visi asmenys, sulaukę 16 metų, raginami registruotis skiepui internetu www.koronastop.lt arba, jeigu nėra galimybės to padaryti, skambinti Karštosios linijos numeriu 1808. Be to, Europos vaistų agentūrai leidus „Comirnaty“ vakcina nuo koronaviruso skiepyti 12–15 metų asmenis, šios amžiaus grupės vakcinacija nuo pirmadienio startavo ir Lietuvoje. Registruoti vaikus skiepijimui gali tėvai (įtėviai), globėjai arba rūpintojai.

Apie B.1.617.2 (delta variantas) atvejį

„B.1.617.2 arba delta variantas yra naujausia, prie rūpestį keliančių atmainų Pasaulio Sveikatos Organizacijos (PSO) priskirta, SARS-CoV-2 linija. Delta variantas pasižymi tiek ženkliai padidėjusiu perdavimo efektyvumu (apie 60 proc. didesnis lyginant su B.1.1.7 arba alfa, dar vadinamu „britiškuoju“ variantu), tiek stipriai (apie 6,8 karto) sumažėjusiu neutralizuojančių antikūnų efektyvumu pasiskiepijus arba persirgus kita atmaina. Kertinės delta varianto turimos mutacijos, kurios, įtariama, ir yra atsakingos už pakitusius šios atmainos bruožus, yra S baltyme randami amino rūgščių pakitimai L452R, T478K, ir P681R“, – paaiškina genominis epidemiologas dr. Gytis Dudas.

Pasak G. Dudo, nors B.1.617.2 pasižymi padidėjusia tikimybe užsikrėsti pasiskiepijus ar persirgus kita atmaina, tyrimai rodo, kad skiepijimas viena vakcinos doze (Pfizer arba AstraZeneca) nuo simptomų užsikrėtus delta atmaina apsaugo 33,5 %, o pasiskiepijus abiejomis dozėmis – 80,9 %. Asmenys, paskiepyti abiejomis vakcinos dozėmis, taip pat yra 92–96 % apsaugoti nuo hospitalizacijos užsikrėtus šia atmaina.

„Žiniasklaidoje per artimiausius mėnesius šalia B.1.617.2 gali tekti išgirsti ir apie jai giminingą AY.1 liniją. Pango nomenklatūroje, atsakingoje už terminologiją atskirtą taškais (pvz. B.1.617.2 ar B.1.620), nomenklatūriniui pavadinimui viršijus trijų skaičių kombinaciją yra suteikiamas naujas linijos pavadinimas, kurio dėka B.1.617.2 palikuonė linija įgijusi K417N mutaciją gavo naują pango nomenklatūrinį pavadinimą B.1.617.2.1, ir pasiekusi keturių skaičių kombinaciją gavo naują nomenklatūrinį pavadinimą AY.1. Kol kas ši B.1.617.2 palikuonė linija nėra plačiai paplitusi pasaulyje, tačiau kaimyninė Lenkija yra pranešusi apie mažiausiai 9 AY.1 linijos sukeltus atvejus“, – pavadinimų subtilumus paaiškina epidemiologas.

Apie P.1 (gama variantas) atvejį

Iki šiol Lietuvoje sekoskaitos projektas aptiko 6 gama varianto (P.1, dar vadinamo „brazilišku“) atvejus. Gytis Dudas sako, kad naujausias gama varianto atvejis yra ketvirtasis šios atmainos įvežimas į Lietuvą: „Iki šiol gama variantas Lietuvoje valdytas ganėtinai sėkmingai ir nėra duomenų, kad jis cirkuliuotų nuolat. Priminsiu, kad pirmasis Lietuvoje aptiktas gama varianto atvejis buvo aptiktas pas keliautoją. Iki šiol nėra įrodymų, jog asmuo perdavė infekciją kam nors kitam. Kiti du gama varianto įvežimai įvyko Bezdonyse ir Pasvalyje, abiejais atvejais sekoskaita patvirtino po du atvejus abiejose gyvenvietėse.“

Apie keturis „B.1.1.7+E484K“ (alfa variantas įgijęs E484K mutaciją) atvejus

Šios savaitės sekoskaitos duomenyse taip pat buvo aptikti keturi galimai epidemiologiškai susiję alfa varianto (B.1.1.7) atvejai, kuriuose sekoskaita taip pat nustatė S baltymo E484K mutaciją. Ši mutacija yra siejama su sumažėjusiu antikūnų efektyvumu persirgus atmainomis be šių mutacijų ar pasiskiepijus ir yra viena iš raktinių mutacijų kitose rūpestį keliančiose ir stebimose atmainose – beta (B.1.351, dar vadinamas „PAR“) ir gama variantuose (P.1), taip pat B.1.620 linijoje (dar vadinamą „Puntuku“, „Anykščių šileliu“ ir pan.), sukėlusią protrūkį Anykščiuose – tačiau E484K nėra viena iš mutacijų egzistavusių visų alfa variantų bendrame protėvyje.

„Jungtinė Karalystė vasario gale stebėjo ribotą alfa varianto, įgijusio E484K mutaciją, cirkuliavimą. Oregono valstijoje kovo pradžioje taip pat stebėta alfa varianto, įgijusio E484K mutaciją, infekcijos grandinė. Šiuo atveju mutacija įgauta cirkuliuojant Oregone, nesusijusi su Jungtine Karalyste. Tas pats atsitiko Lietuvoje – viena iš daugelio Lietuvoje cirkuliuojančių alfa varianto linijų įgijo E484K mutaciją ir sukėlė mažiausiai keturis sekoskaita aptiktus ir greičiausiai susijusius atvejus. Panašus atvejis Lietuvoje stebėtas ir gegužės viduryje, kuomet buvo rastas alfa varianto atvejis su nepriklausomai nuo visų kitų atvejų įgyta E484K mutacija, tačiau nebuvo aptiktas tolimesnis šios linijos plitimas.

Lietuvoje alfa variantai sukelia virš 90 % visų SARS-CoV-2 infekcijų, kurių S baltymas vis dar yra pakankamai panašus į šiuo metu skiepuose naudojamus S baltymus (t. y. skiepai prieš alfą atmainą veikia beveik vienodai efektyviai). Tačiau iš kitų tyrimų žinome, kad būtent E484K mutacija gali reikšmingai sumažinti natūralios infekcijos metu arba po skiepo susidariusį antikūnų atsaką, todėl į šiuos „B.1.1.7+E484K“ atvejus bus reaguojama intensyviau“ – sako G. Dudas.

Britai dėl Delta atmainos pratęsė karantiną

Savaitės pradžioje britų premjeras Borisas Johnsonas pirmadienį paskelbė, kad visiškas dėl koronaviruso įvestų ribojimų panaikinimas Anglijoje atidedamas keturioms savaitėms, šalyje išaugus užsikrėtimo Delta atmaina atvejų skaičiui.

„Iki liepos 19 dienos mes paskiepysime du trečdalius suaugusių gyventojų dviem dozėmis, įskaitant visus vyresnius nei 50 metų žmones, visus pažeidžiamus asmenis, visus priešakinėse [kovos su COVID-19] linijose esančius sveikatos priežiūros darbuotojus ir socialinius darbuotojus bei visus vyresnius nei 40 metų žmones, kurie gavo pirmąją dozę iki gegužės vidurio“, – britų žiniasklaida cituoja B. Johnsono žodžius.

„Remdamasis įrodymais, kuriuos matau dabar, esu įsitikinęs, kad mums neprireiks daugiau nei keturių savaičių ir nereikės [tęsti apribojimų] po liepos 19 dienos“, – spaudos konferencijoje sakė B. Johnsonas.

Anksčiau planuota, kad Anglijoje ribojimų dėl pandemijos nebeliks birželio 21 dieną.

Spauskite mygtuką „VISI KOMENTARAI“ ir reikškite savo nuomonę.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2021 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.