Gydytojos alergologės-klinikinės imunologės patarimai alergiškų vaikų tėvams ruošiantis skiepams nuo COVID-19

Vilniuje veržiantis labiau užkrečiamos COVID-19 omikron atmainos bangai, su iššūkiais susidūrė ne tik įmonių kolektyvai, bet ir ugdymo įstaigų bendruomenės. Šeimose atsinaujino diskusijos apie skiepus nuo COVID-19 ir galimybę skiepyti vaikus ir paauglius, nes jie daug laiko praleidžia kolektyvuose – ugdymo įstaigose ir būreliuose.

Vakcinacija nuo COVID-19.<br>S.Žiūros nuotr.
Vakcinacija nuo COVID-19.<br>S.Žiūros nuotr.
Gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė Neringa Stirbienė
Gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė Neringa Stirbienė
Vakcinacija nuo COVID-19.<br>S.Žiūros nuotr.
Vakcinacija nuo COVID-19.<br>S.Žiūros nuotr.
Vakcinacija nuo COVID-19.<br>S.Žiūros nuotr.
Vakcinacija nuo COVID-19.<br>S.Žiūros nuotr.
Litexpo, vakcinacija, masinės vakcinacijos centras, skiepai, vakcina, koronavirusas.<br>V.Skaraičio nuotr.
Litexpo, vakcinacija, masinės vakcinacijos centras, skiepai, vakcina, koronavirusas.<br>V.Skaraičio nuotr.
Daugiau nuotraukų (5)

Lrytas.lt

Feb 17, 2022, 4:10 PM

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje alerginių susirgimų turi beveik 11 proc. šalies gyventojų, tad kaip reikėtų pasirengti alergiškų vaikų ir paauglių vakcinacijai. Ar vaikai, turintys alergijų maistui, vabzdžiams, aplinkos alergenams ar net lateksui ir vaistams, gali vakcinuotis nuo COVID-19?

Siekdama rasti atsakymus, kurie leistų šeimoms, auginančioms alergiškus vaikus, tinkamai pasirengti skiepams, Vilniaus miesto visuomenės sveikatos biuro specialistė Monika Sarulevičiūtė kalbina gydytoją alergologę-klinikinę imunologę Neringą Stirbienę.

– Ar dažnai pasitaiko alerginės vaikų ir paauglių reakcijos į vakcinas apskritai?

– Alerginės reakcijos į vakcinas yra retos. Epidemiologinių tyrimų duomenimis, alerginių reakcijų į vakcinas dažnis yra nuo vieno atvejo iš milijono vakcinos dozių iki 30 iš 100 000 vakcinos dozių. Alerginių reakcijų dažnis priklauso ir nuo vakcinos. Pavyzdžiui, anafilaksines reakcijas dažniausiai sukelia vakcina nuo pasiutligės.

– Ar ši rizika padidėja vaikams ir paaugliams skiepijantis nuo COVID-19?

– Remiantis šiuo metu esančiais duomenimis, atrodo, kad, vakcinuojant nuo COVID-19, alerginių reakcijų dažnis yra didesnis nei kitų vakcinų, tačiau vis tiek labai retas. Apskaičiuota, kad vakcinuojant vaikų ir paauglių skiepijimui patvirtinta COVID-19 vakcina, alerginių reakcijų pasireiškimo dažnis buvo 11,1 atvejo iš vieno milijono vakcinos dozių. Vaikai ir paaugliai neturi didesnės rizikos alerginėms reakcijoms lyginant su bendra populiacija.

– Kokie yra stiprios alerginės reakcijos simptomai? Kada jie pasireiškia?

– Stiprios alerginės reakcijos į vakcinas yra itin retos. Sunkiausia alerginė reakcija yra anafilaksija. Ji pasireiškia per kelias minutes – vieną valandą nuo vakcinos suleidimo. Jei kalbėtume konkrečiai apie vakcinas nuo COVID-19, kurios yra patvirtintos vaikų ir paauglių skiepijimui, pastebėta, kad 71 proc. alerginių reakcijų po šios vakcinos pasireiškė per 15 minučių nuo paskiepijimo.

Anafilaksija pasireiškia kelių organų sistemų pažeidimu – kvėpavimo sistemos (dusuliu, švokštimu, ryklės tinimu), širdies ir kraujagyslių sistemos (kraujospūdžio sumažėjimas, dažnas širdies plakimas, silpnumas, sąmonės praradimas), odos (paraudimas, dilgėlinė, tinimas), virškinimo sistemos (spazminis pilvo skausmas, vėmimas). Skiepijimo vietų medicinos personalas turi pirmosios pagalbos rinkinius ir, esant anafilaksijai, gali suteikti neatidėliotiną pagalbą.

– Kokie yra uždelstos alerginės reakcijos simptomai? Kada jie pasireiškia? Kaip reaguoti?

– Vėlyvos reakcijos dažniausiai pasireiškia per 24–72 val. nuo vakcinacijos ir, nors sukelia diskomfortą, dažniausiai nėra pavojingos gyvybei. Vėlyvos reakcijos ne visada būna dėl alerginių mechanizmų. Dažniausiai pasitaiko vėlyvos vietinės reakcijos, kurios yra nealerginės ir išsivysto dėl nespecifinio odos uždegimo bei praeina savaime.

Vėlyvos sisteminės reakcijos gali pasireikšti dilgėliniu ar makulopapuliniu odos bėrimu (lygiu odos paraudimu, kurį dengia susiliejantys guzeliai, mazgeliai). Jei reikia, gali būti skiriamas simptominis gydymas.

Dažniausiai, jei pasireiškė vėlyvos reakcijos, toliau galima skiepyti įprastai.

– Į ką reiktų atkreipti dėmesį alergiškų vaikų tėvams ir globėjams?

– Jei alerginė liga yra paūmėjusi, rekomenduočiau vakcinaciją atidėti, kol liga bus kontroliuojama. Kitų apribojimų ar rekomendacijų alergiškiems vaikams nėra ir skiepytis nuo COVID-19 galima įprastai.

– Ar vaikai, turintys alergijų maistui, vabzdžiams, aplinkos alergenams, gali vakcinuotis nuo COVID-19? O turintys alergiją vaistams ar lateksui?

– Vakcinose nuo COVID-19 nėra maisto, vabzdžių, aplinkos alergenų, antibiotikų ar kitų vaistų. Šiems alergenams alergiški vaikai gali skiepytis įprastai, nepriklausomai nuo praeityje pasireiškusių alerginių reakcijų sunkumo.

Latekso vakcinose nuo COVID-19 taip pat nėra. Tačiau, jei vaikas alergiškas lateksui, reikėtų įspėti medicinos personalą, kad skiepijimo metu būtų naudojamos nelateksinės pirštinės.

– Ar galima skiepytis nuo COVID-19, jei praeityje vaiką ar paauglį buvo ištikusi alerginė reakcija į kitą vakciną?

– Jei vaikui ar paaugliui yra buvusi alerginė reakcija į vakciną, rekomenduočiau kreiptis į gydytoją alergologą. Analizuojant situaciją gydytojams labai padeda išrašas iš medicininių dokumentų su informacija, kokia konkreti vakcina sukėlė simptomus, kokie buvo alerginės reakcijos simptomai ir kada po vakcinacijos jie pasireiškė.

Alergines reakcijas į vakcinas sukelia tam tikri vakcinų komponentai, kurie skirtingų vakcinų ir yra skirtingi. Atliekami alerginiai mėginiai su vakcina ir (ar) jos komponentais ir taip patvirtinama arba paneigiama alergija vakcinai. Jei yra nustatoma alergija tam tikram vakcinos komponentai, tai nereiškia, kad negalima skiepytis visomis vakcinomis. Tokiu atveju parenkamos vakcinos, kuriomis skiepytis galima.

– Ką patartumėte alergiškų vaikų tėvams ir globėjams rengiantis skiepijimui nuo COVID-19?

– Specifinio pasiruošimo alergiškiems asmenims prieš vakcinaciją nuo COVID-19, kaip ir kitas vakcinas, nėra. Skiepytis reiktų eiti pavalgius, atsigėrus ir gerai nusiteikus.

„Saugome savo vaikus nuo COVID-19“ – tai šviečiamoji Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ iniciatyva, skirta tėvams ir globėjams suteikti žinių apie skiepus ir praktinių patarimų, kaip jiems pasirengti. Mokykloje ir darželyje dirbančios visuomenės sveikatos specialistės kalbins didelę patirtį vaikų sveikatos srityje turinčius gydytojus ir kartu ieškos atsakymų į klausimus, kuriuos savo kasdienėje praktikoje iš tėvų girdi dažniausiai. Taip siekiame padėti šeimoms priimti patikima informacija paremtą sprendimą dėl savo vaikų apsaugos nuo nenuspėjamos COVID-19 ligos. Daugiau informacijos www.vilniussveikiau.lt

Registruoti savo vaikus skiepui gyventojai gali jau dabar internetu www.koronastop.lt arba trumpuoju numeriu 1808.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.