„Šiuo metu vyksta diskusijos dėl koronavirusinės infekcijos epidemiologinės priežiūros taikymo. Panašu, kad vis daugiau linkstama į tai, kad būtų pereita prie ūmioms viršutinių kvėpavimo takų infekcijoms ir gripui taikomos priežiūros, kai yra stebimas cirkuliuojantis virusas, bendras susirgimų skaičius.
Panašu, kad ateityje priežiūros sistema iš sustiprinto modelio, kai tiriamas kiekvienas atvejis, gali pereiti į įprastesnę priežiūros sistemą“, – antradienį sakė L.Ašoklienė.
Ji pastebėjo, kad užsienyje taikomos įvairios praktikos. Yra valstybių, kuriose nebeizoliuojami žmonės, kurie serga lengva forma, dėmesys skiriamas tik besikreipiantiems į ligoninę.
„Tačiau didžioji dauguma valstybių lieka prie to, kad sergantys asmenys turi būti izoliuoti ir bent aktyvios ligos laikotarpį svarbu užtikrinti izoliaciją ir kontaktų mažinimą“, – aiškino epidemiologė.
Pandemijos pikas – įveiktas
L.Ašoklienė taip pat pasidžiaugė tuo, kad Lietuvoje jau įveiktas pandemijos pikas.
„Pagal epidemiologinę kreivę ir sergamumo rodiklius panašu, kad mes tą piką esame pasiekę ir nuo jo leidžiamės, labai tikimės, kad antrojo tokio didelio pakilimo jau nebeturėsime. Prie to gali prisidėti ir pati situacija, kad mes artėjame į pavasarį.
Panašu, jog koronavirusui būdingas sezoniškumas ir tai gali prisidėti prie gerėjančios situacijos“, – prognozavo L.Ašoklienė.
Paklausta, kokių dar suvaržymų artimiausiu metu gali būti atsisakyta, epidemiologė pastebėjo, kad pandemijos valdymo priemonių ir taip likę mažai.
„Panašu, kad mes tų ribojimų nebeturime labai daug ir tas didesnis dėmesys simptominiams asmenims yra pats svarbiausias. Šiuo metu yra svarbu, kad sergantys asmenys laikytųsi bendrųjų reikalavimų ir atsakingai į tai žiūrėtų, pajutę pirmuosius simptomus žmonės atliktų tyrimus ir izoliuotųsi, vengiant nereikalingų užsikrėtimų“, – sakė epidemiologė.
Panaikino saviizoliaciją po kontakto
SAM teigimu, sąlytį su sergančiuoju COVID-19 liga turėjusiems žmonėms, kuriems izoliavimas buvo paskirtas iki įsakymo įsigaliojimo dienos, izoliavimo terminas gali būti nutrauktas. Dėl to gyventojai turi kreiptis į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą.
Kaip ir iki šiol, sąlytį su sergančiuoju turėjusiems žmonėms išliks rekomendacija stebėti savo sveikatą, reguliariai atlikti savikontrolės testus, dirbti nuotoliniu būdu, dėvėti veido kaukes.
Šis pakeitimas reiškia, kad sąlytį turėjusiems asmenims taip pat nebebus išduodami nedarbingumo pažymėjimai.
Nuo sausio pabaigos izoliacija buvo privaloma tik turėjus kontaktą šeimoje.
Dalis Europos valstybių taip pat priima sprendimus dėl keičiamos COVID-19 valdymo strategijos.