Į pagalbą šlapimo nelaikantiems pacientams: ką kompensuoja ligonių kasos?

Birželio pabaigoje kartu su visu pasauliu minėdama Tarptautinę inkontinencijos savaitę, Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) kviečia visuomenę atkreipti dėmesį į šlapimo nelaikymo problemą. Ligonių kasų specialistai primena, kokios priemonės pacientams kompensuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis.

Šlapimo nelaikymas<br>123rf nuotr.
Šlapimo nelaikymas<br>123rf nuotr.
Tualetas<br>123rf nuotr.
Tualetas<br>123rf nuotr.
Gydytojui nustačius šlapimo ir (arba) išmatų nelaikymą, per mėnesį galima gauti šias PSDF lėšomis kompensuojamas priemones.<br>VLK lentelė
Gydytojui nustačius šlapimo ir (arba) išmatų nelaikymą, per mėnesį galima gauti šias PSDF lėšomis kompensuojamas priemones.<br>VLK lentelė
Daugiau nuotraukų (3)

Valstybinės ligonių kasos inf.

Jun 29, 2022, 1:10 PM

Jau nuo 2021 metų liepos mėnesio pacientams, kuriems diagnozuotas šlapimo nelaikymas, reikiamų kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių (MPP) kiekis yra padidintas. Pakeitus Kompensuojamųjų MPP sąrašą, žmonėms, kuriems nustatytas sunkus šlapimo nelaikymo laipsnis, PSDF lėšomis šiuo metu apmokama 60 vienetų sauskelnių per mėnesį.

Skaičiuojama, kad pernai Lietuvoje kompensuojamąsias šlapimo ir išmatų sulaikymui skirtas (inkontinenciją sulaikančias) priemones naudojo 66,5 tūkst. pacientų. Tai yra 8 tūkst. daugiau žmonių nei užpernai. Vien šioms priemonėms kompensuoti prireikė beveik 11 mln. eurų PSDF lėšų. Tai yra 1,6 mln. eurų daugiau nei 2020-aisais.

Dar 4,9 mln. eurų praeitais metais buvo skirta iš valstybės biudžeto beveik 52 tūkst. pacientų priemokoms už inkontinenciją sulaikančias priemones padengti.

Tai reiškia, jog reikiamų MPP priemokos buvo padengtos net 78 proc. visų pacientų, naudojančių kompensuojamąsias inkontinenciją sulaikančias priemones.

VLK specialistų teigimu, dėl PSDF lėšomis kompensuojamų įklotų ir sauskelnių pirmiausia reikia kreiptis į šeimos gydytoją. Įvertinęs šlapimo arba išmatų nelaikymo sutrikimo rizikos veiksnius ir laipsnį, jis turi diagnozuoti sutrikimą ir išrašyti receptą kompensuojamoms MPP gauti. Prireikus nuodugnesnio ištyrimo, šeimos gydytojas gali pacientą siųsti patvirtinti diagnozę pas gydytoją specialistą (ginekologą ar urologą).

Gydytojui nustačius šlapimo ir (arba) išmatų nelaikymą, per mėnesį galima gauti šias PSDF lėšomis kompensuojamas priemones:

Ligonių kasos primena, kad pirmą kartą skiriamų kompensuojamųjų MPP receptą išrašo gydytojas, nes jis diagnozuoja paciento ligą, dėl kurios jam gali būti paskirtos kompensuojamosios priemonės. Vėliau šiuos receptus turi teisę išrašyti slaugytojai.

VLK duomenimis, pernai dėl inkontinencijos priežasčių buvo išrašyta 252 tūkst. MPP receptų. Tai yra 9 proc. daugiau negu 2020-aisiais.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.