Po trijų mirčių – kilnūs artimųjų gestai

Vasario mėnesio pirmoje pusėje Lietuvoje registruoti 3 efektyvūs organų donorai: po vieną Respublikinėje Panevėžio ligoninėje, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikose (LSMUL KK) ir Klaipėdos universiteto ligoninėje (KUL).

Ligoninė, reanimacija.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Ligoninė, reanimacija.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Organų transplantacija. <br>V.Balkūno nuotr.
Organų transplantacija. <br>V.Balkūno nuotr.
Organų transplantacija. <br>T.Bauro nuotr.
Organų transplantacija. <br>T.Bauro nuotr.
Respublikinė Šiaulių ligoninė<br>Asociatyvinė V.Ščiavinsko nuotr.
Respublikinė Šiaulių ligoninė<br>Asociatyvinė V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Nacionalinio transplantacijos biuras

Feb 21, 2023, 9:30 AM

Iš viso šiemet registruoti 8 efektyvūs organų donorai, praneša Nacionalinis transplantacijos biuras.

Dar trys šeimos Lietuvoje vienomis iš sunkiausių gyvenimo akimirkų priėmė kilnų sprendimą padėti transplantacijos laukiantiems nepažįstamiems žmonėms ir pritarė organų ir audinių donorystei.

Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad donorinių organų bei audinių ir galimybės pasveikti, sugrįžti į įprastą gyvenimą sulaukė 13 žmonių, kurie laukė kepenų, inkstų ir ragenų.

Lietuvoje neradus tinkamo recipiento donorinių plaučių transplantacijai, jos buvo pasiūlytos kitų šalių recipientams. Tarptautinės donorystės esminis principas yra tas, kad užsienio šalims donoriniai organai pasiūlomi tik tuomet, kai savo šalyje gydomiems recipientams dėl medicininių priežasčių jie yra netinkami. Į tarptautinės donorystės procesą šį kartą įsitraukė Šveicarija, kurios recipientui ir buvo transplantuoti Lietuvos Donoro plaučiai.

Transplantacijų laukia šimtai

Apie galimybę dovanoti organus sergantiems žmonėms yra pradedama kalbėti tik tada, kai reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuje žmogui yra konstatuojama klinikinė smegenų mirtis arba sustojęs kvėpavimas ir nutrūkusi kraujotaka. Svarbu suprasti, kad smegenų mirtis – ne koma. Konstatavus smegenų mirtį žmogus nebepabus, nes jo smegenų veikla nebeatsikurs.

Artimųjų jaučiamas netekties skausmas ir liūdesys apsunkina sprendimo, ar pritarti organų donorystei, priėmimą.

Artimiesiems sutikus padovanoti organus, gavus kraujo tyrimų rezultatus ir gydytojams įvertinus organų būklę – pradedama komunikacija su potencialiais recipientais. Per gana trumpą laiką jie turi apsispręsti ar galės atvykti transplantacijai į Kauno arba Santaros klinikas. Atvykus jiems taip pat yra atliekami įvairūs tyrimai, siekiant įvertinti ar donoro organas tikrai jiems tinkamas.

Vienas efektyvus organų ir audinių donoras galėtų padėti daugiau nei 7 žmonėms. Inksto ir inksto-kasos komplekso laukiantiems recipientams transplantacija reiškia išsilaisvinimą iš gydymo procedūrų ir gyvenimo kokybės pagerinimą, ragenų laukiantiems – galimybę regėti, o kitiems – tai vienintelė likusi viltis gyventi.

Šiuo metu Lietuvoje transplantacijos laukia 328 žmonės*: 78 laukia inksto, 32 širdies, 8 plaučių, 4 širdies-plaučių komplekso, 43 kepenų, 163 ragenų transplantacijos. Iš jų – 3 vaikai. Šių žmonių sveikata priklauso tik nuo kitų žmonių gerumo ir pasiryžimo padovanoti savo organus po mirties.

Kviečiame išreikšti pritarimą organų donorystei – tai padaryti galite užpildę prašymą internetu ntb.lt svetainėje arba bet kurioje „Camelia“, „Eurovaistinė“ arba „Gintarinė vaistinė“ vaistinėje.

*2023 metų sausio 31 d. duomenimis

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.