Viešame laiške – savivaldos atkirtis A. Dulkiui: ministro pareiškimai šokiravo

Sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio pasisakymai apie savivaldos gebėjimus vykdyti savo funkcijas yra neatsakingi ir atskleidžia pačios sveikatos politikos bei skubotai vykdomų reformų spragas.

Arūnas Dulkys<br>D.Labučio (ELTA) nuotr.
Arūnas Dulkys<br>D.Labučio (ELTA) nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jul 21, 2023, 9:58 AM, atnaujinta Jul 21, 2023, 11:04 AM

Taip rašoma penktadienį išplatintame Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) valdybos viešame laiške A. Dulkiui.

„Buvome šokiruoti viešojoje erdvėje išgirdę Jūsų pareiškimus, kad savarankiška pirminė sveikatos priežiūra ir didžioji dalis antrinės galbūt savivaldai yra „per sunki“ funkcija“, – į ministrą kreipiamasi LSA laiške.

„Savivaldybės, kurių funkcija yra užtikrinti pirminę ir antrinę sveikatos priežiūrą, rūpinasi, kad vietos gyventojus pasiektų kuo daugiau kokybiškų sveikatos paslaugų. Tačiau, kaip Jūs puikiai žinote, sveikatos apsaugos sritis – kompleksinė, ji apima ir specialistų rengimą bei skaičių, ir skiriamą finansavimą, pagaliau – vadovaujamasi Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) formuojama politika, kuri pastaraisiais metais nepasižymi nei dideliu nuoseklumu, nei gerai išdiskutuotais siūlymais ar gerėjančia sveikatos paslaugų kokybe bei prieinamumu gyventojams,“ – teigiama laiške.

Savivaldybių vadovai taip pat pabrėžia, kad ne vienerius metus stebima tendencija centralizuoti rajonines ligonines turėtų prasmę tik vienu atveju – jei pagerėtų teikiamų paslaugų kokybė ir prieinamumas.

Tačiau šiuo metu vykdoma sveikatos priežiūros įstaigų reforma tik dar kartą įrodo, kad jos prioritetas nėra vidutinių ir mažųjų savivaldybių gyventojų teisė gauti kokybiškas paslaugas vietoje ir laiku, o greičiau galimybė kontroliuoti turint savo galioje dideles reformai skiriamas ES lėšas.

LSA valdybos nariai ministrui primena, kad rajoninės ligoninės savivaldybėms ir jose gyvenantiems žmonės – nepaprastais svarbios, o savivaldybės visomis turimomis galimybėmis ir resursais siekia, kad sveikatos klausimus būtų galima spręsti laiku ir kuo arčiau namų.

Ministrui siūloma prisiminti jo paties ne kartą išsakytus teiginius, kad be savivaldybių gebėjimo prisiimti atsakomybę ir efektyviai spręsti vietoje kylančius iššūkius valstybė nebūtų veiksmingai suvaldžiusi ir COVID pandemijos.

„Jūsų kritika visai šalies savivaldai grindžiama vienu konkrečiu atveju, kurio visos aplinkybės savaitės pradžioje Jums nebuvo žinomos. Ar pagal šią logiką, prisiminusi ne vieną SAM ar jos pavaldžiose įstaigose susidariusią sudėtingą ir nevienareikšmišką situaciją, visuomenė turėtų tai vertinti kaip „sisteminį signalą“ ir daryti išvadą, kad ši sritis ministerijai per sudėtinga?“ – klausiame laiške.

Jame tai pat siūloma daugiau laiko ir energijos skirti ne parodomiesiems, o konstruktyviems pokalbiams su savivalda.

„Esame įsitikinę, kad tik dirbant kartu ir girdint vieniems kitus galėsime pasiekti esminių teigiamų pokyčių šalies sveikatos sistemoje. Ne tokių, kurie gražiai atrodo prezentacijose Europos Komisijai, o pokyčių, kuriuos realiai pajustų šalies gyventojai,“ – teigia LSA valdybos nariai.

Lrytas.lt primena, kad A. Dulkys ketvirtadienį lankėsi Zarasų ligoninėje, kurią liepos pradžioje paliko net 12 gydytojų.

Pasak ministro, tai yra aiškus signalas vietos politikams nedaryti gydymo įstaigų politinių žaidimų aikštele, paminant medikų ir pacientų interesus.

„Signalas, kuris gautas iš Zarasų medikų, yra labai aiškus, ir siunčiamas ne tik Zarasų politikams, bet ir visai savivaldai – nedarykime gydymo įstaigų politinių žaidimų aikštele, ypač po rinkimų. Prieš akis visada matykime pacientus ir medicinos personalą, nes praradus medikus, neliks ir pacientų pasitikėjimo, o jį susigrąžinti yra be galo sunku“, – teigė A. Dulkys.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.