Natūralų naujagimio žindymą renkasi dauguma jaunų mamų: sėkmingai pradžiai teorijos ne visada užtenka

2024 m. rugpjūčio 8 d. 19:00
Respublikinė Šiaulių ligoninė
Pirmoji rugpjūčio savaitė yra Pasaulinė kūdikių maitinimo krūtimi (žindymo) savaitė, kurios metu siekiama atkreipti dėmesį į maitinimo krūtimi skatinimo ir palaikymo svarbą. Palankios mamoms ir naujagimiams ligoninės vardą turinčios Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos Akušerijos skyriuje dirbanti akušerė, atsakinga už kūdikių maitinimą krūtimi Daina Skirmantienė visą savaitę, kurios metu skyriuje gimė 15 naujagimių, dirbo įprastu režimu, nes dėmesys natūraliam kūdikių maitinimui šioje klinikoje ir yra nuolatinis.
Daugiau nuotraukų (3)
Pati gamta sukūrė galimybę maitinti kūdikį visada šviežiu, šiltu, sveiku maistu, todėl specialistėms labai svarbu skatinti mamų norą maitinti naujagimį natūraliai, mokyti teisingai prisididėti kūdikį prie krūtinės ir, kiek įmanoma, pasirūpinti, kad šeima palaikytų mamos ryžtą kūdikį maitinti natūraliai.
Planavo žindyti pati
Gyvenimas ne visada yra toks, apie kokį svajojama. Šiaulietė Roberta Samuilienė neslepia, kad galvojo apie kiek kitokį pirmąjį gimdymą. Jauna moteris, besilaukdama pirmojo kūdikio, nuotoliniu būdu klausė paskaitų ciklą apie gimdymą ir vaiko žindymą ir vylėsi, kad ir jai viskas bus taip, kaip pranešėjai pasakojo.
Bet gimdymas pakrypo kitaip ir gydytojas akušeris ginekologas nusprendė, kad reikės atlikti Cezario pjūvį. Roberta buvo išvežta į operacinę, o, gimus vaikeliui, – į reanimaciją.
„Per paskaitą pasakojo, kaip vos gimęs naujagimis uždedamas mamai ant krūtinės, kaip pirmą kartą priglaudžiamas prie krūties“, – pasakoja to nepatyrusi moteris ir pasidalina savo pirmojo susitikimo su sūneliu patirtimi.
Kūdikis, svėręs 4305 gr. ir 56 cm ūgio, gimė septintą valandą vakaro, o naktį akušerė atnešė jį pamaitinti.
„Realiai buvo sunku ir baisu, kad vaikučio kaip nors neužgaučiau“, – šypsosi moteris ir džiaugiasi medikės, kuri darė viską, kad maitinimas pavyktų, kantrybe.
Kitą parą moteris perkelta į pogimdyvinę palatą Akušerijos skyriuje, kur atvyko ir vyras Tautvydas. Abu dabar rūpinasi sūneliu Motiejumi. Tėčiu tapęs Tautvydas neabejoja, kad palaikys žmonos norą natūraliai žindyti kūdikį, o jai antrą dieną po gimdymo jau sekasi geriau. Prieš maitinimą užsuka ir akušerė, kurios patarimai labai praverčia, nes paskaitos ir realybė, pasak Robertos, labai skiriasi.
Jaunimas gręžiasi į natūralumą
Moters ir vaiko klinikos Akušerijos skyriuje visos dirbančios akušerės turi būti išklausiusios natūralaus maitinimo kursą. Akušerė Daina Skirmantienė labiau specializuojasi į šią sritį ir dirba skyriuje nuolat, slenkančiu grafiku, naktimis, savaitgaliais ir švenčių dienomis.
„Pirmiausia stengiamės mamas paskatinti, motyvuoti žindyti natūraliai. Būna, kad nėštumo metu mama neplanavo žindyti savo kūdikio ir reikia raginimo bandyti žindyti kūdikį, o tada spręsti, ar norės maitinti krūtimi, ar rinksis dirbtinį maitinimą“, – pasakoja žindymo specialistė Daina Skirmantienė, iš patirties žinanti įvairių situacijų. Dažnai būna, kad pirmo ir antro vaiko moteris nemaitino, tai ir trečio nenori, nors puikiai galėtų.
Skyriaus akušerės pastebi, kad pastaruoju metu retai kuri jauna mama nenori žindyti naujagimio.
„Grįžta jaunimas į natūralumą, tai ir savo kūdikį dažniausiai renkasi maitinti natūraliai“, – pastebi žindymo specialistė, kad gimdančios pirmą kartą visos nori pabandyti žindyti. Dėl jų akušerės labai stengiasi.
Atsisakyti neverta
Tačiau, kaip ir aprašytu atveju, kartais būna sudėtingesnių situacijų: iškyla anatominių priežasčių, kai krūtinės forma apsunkina galimybę kūdikiui žįsti krūtį. Kartais priežastimi atsisakyti natūralaus žindymo tampa kūdikis, nes gimė mažesnio svorio ar neišnešiotas. Bet galimybių maitinti natūraliai vis tiek yra: galima traukti pienuką rankomis, yra ir pieno nutraukėjų – rankinių ir elektrinių, kuriais aprūpinamos mamos, negalinčios įsigyti priemonių. Ypač svarbu, kad naujagimis gautų priešpienio, kuris labai reikalingas neišnešiotam vaikučiui.
Dažna gimdyvė į Akušerijos skyrių atvyksta jau pasirengusi gimdymui. Pasak akušerės D. Skirmantienės, skyriuje yra Dienos stacionaras, kurį lanko būsimos mamos. Savaitei likus iki gimdymo jos ateina į Dienos stacionarą, kur specialistai skaito paskaitas apie pasirengimą gimdymui. Skaitomos paskaitos ir apie natūralų kūdikio žindymą, kam skirta visa diena.
„Rengiame pasikalbėjimą su būsimomis mamytėmis. Kalbam apie žindymo naudą. Labai svarbu pasakyti, kad žindyti yra ne tik patogiau, bet ir materialiai naudingiau“, – dalinasi Daina Skirmantienė žiniomis, kurias perteikia ir būsimoms mamoms.
Užsiėmimų metu savo pavyzdžiu žindymo specialisčių pateikiamas žinias patvirtina ir patirties jau turinčios antro ar trečio kūdikio besilaukiančios moterys. Specialistės pastebi, kad bendravimo metu įtaiga didesnė ir dauguma būsimųjų mamų pasiryžta žindyti savo vaikelį.
Mokymų metu būsimoms mamoms pasakojama ir apie pirmąjį kūdikio priglaudimą prie krūtinės po gimdymo.
„Labai svarbu, kad pirmas prisiglaudimas būtų teisingas, kad nesukeltų skausmo ar kito neigiamo jausmo, nebūtų traumuojamas spenelis. Kai krūtinė dėl netinkamo žindymo tampa skausminga, tai ir noro žindyti nelieka“, – sako D. Skirmantienė ir pastebi, kad kartais mamos baiminasi, kad, grįžusios į palatą, liks vienos.
Bet vienos neliks – jas aplankys akušerės ir padės įtvirtinti žindymo įgūdžius.
Namo – su patarimais
Tam, kad vaikas būtų maitinamas natūraliai, svarbiausia yra mamos noras žindyti kūdikį. Antras svarbus žingsnis – teisingai prisidėti vaikelį prie krūties ir nepatirti nusivylimo. Trečias žingsnis – kad visi artimieji palaikytų mamos norą žindyti naujagimį.
Žindymo specialistės pastebi, kad kartais vyresnės kartos močiutės ar tetos, o kartais ir mamos nori sumenkinti žindymo naudą ir skatina imtis buteliuko. Jos gąsdina jauną mamą, kad vaikutis neprivalgęs. Dėl nuolatinių priekaištų jaunos mamos pasimeta ir pasirenka klaidingą kelią – dirbtinį maitinimą, o vaikas greitai pripranta prie mišinuko.
Ne visada šis kelias yra neteisingas. Būna, kai dėl naujagimio būklės reikalinga primaitinimas, ligoninėje taip pat jis taikomas, paskyrus gydytojui neonatologui.
Išvykstant mamai iš klinikos, visada pasakoma, kaip namuose elgtis, kada baigti maitinti mišiniu, kaip suprasti, kad pagausėjo pieno. Labai svarbu neužilgti dirbtinio maitinimo, kad vaikelis nepriprastų prie jo ir nebenorėtų imti krūties.
„Kol mamos būna ligoninėje, kasdien su jomis bendraujame ir išlydime namo, tikėdamos, kad naujagimis kuo ilgiau bus maitinamas natūraliai.“, – sako akušerė Daina Skirmantienė, šiai veiklai paskyrusi penkerius savo gyvenimo metus. Akušerei labai svarbu, kai mamos lieka patenkintos, kai gauna reikiamų patarimų ir pagalbos. Labai svarbu, kad per pirmas dešimt dienų mamos nenuleistų rankų. Tada kūdikio maitinimas taps kasdienybe, rutina, teikiančia didelį patogumą ne tik namuose, bet ir kelionėse, į kurias šiuolaikinės šeimos vežasi naujagimius net neabejodamos.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.