Vaiva Rykštaitė: susilaukusios pirmojo vaiko moterys susiduria ir su tapatybės praradimu

2021 m. sausio 19-21 dienomis pirmą kartą vyks socialinė konferencija „Daugiau balanso šeimoje“, organizuojama Švietimo pažangos centro, kurioje su mokslininkais ir praktikais bus kalbama bei diskutuojama apie vykstančius pokyčius tėvystės srityje.

Vaiva Rykštaitė įsitikinusi, kad motinystė suteikia ir naujų spalvų, naują savęs pažinimo ir vertinimo gelmę.<br>Asmeninio albumo nuotr.
Vaiva Rykštaitė įsitikinusi, kad motinystė suteikia ir naujų spalvų, naują savęs pažinimo ir vertinimo gelmę.<br>Asmeninio albumo nuotr.
„Šioje konferencijoje kalbėsimės ir diskutuosime paprastai ir aiškiai apie tai, kas vyksta ir ko galime tikėtis šiame pokyčių etape šeimos gyvenime“, – pasakoja viena iš renginio bendraorganizatorių Jovita Starkutė.<br> Asmeninio albumo nuotr.
„Šioje konferencijoje kalbėsimės ir diskutuosime paprastai ir aiškiai apie tai, kas vyksta ir ko galime tikėtis šiame pokyčių etape šeimos gyvenime“, – pasakoja viena iš renginio bendraorganizatorių Jovita Starkutė.<br> Asmeninio albumo nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Dec 17, 2020, 10:39 AM, atnaujinta Dec 17, 2020, 8:18 PM

Apie pokyčius motinystėje šįkart kalba konferencijos bendraorganizatorė Jovita Starkutė ir viena iš konferencijos pranešėjų, dviejų vaikų mama, rašytoja Vaiva Rykštaitė, kuri skaitys pranešimą „Pirmąkart mama: tapatybės praradimai ir atradimai motinystėje“.

– Kodėl apie tai kalbate?

Jovita: Šiuolaikinėje visuomenėje vyrauja daug stereotipų bei neatsakytų klausimų apie šeimą, abiejų tėvų vaidmenų pasiskirstymą joje ir balansą tarp šeimos ir darbo, kaip derinti motinystę/tėvystę ir profesinę karjerą? Kaip grįžti po motinystės atostogų į darbo rinką?

Kokia yra mamos/tėčio psichologinė savijauta, siekiant derinti mamos/tėčio ir profesinius vaidmenis? Kodėl yra svarbu lygios teisės ir galimybės šeimoje? Darbo ir šeimos suderinimas: kokie būdai ir galimybės?

Atsakymai į šiuos ir daugelį kitų laukia konferencijoje. Vyksta pokyčiai apie kuriuos būtina kalbėti garsiai, diskutuoti ir ieškoti tolesnio kelio, kad pokyčiai vyktų dar greičiau.

– Ko tikėtis konferencijoje dalyvausiantiems?

Jovita: Šioje konferencijoje kalbėsimės ir diskutuosime paprastai ir aiškiai apie tai, kas vyksta ir ko galime tikėtis šiame pokyčių etape šeimos gyvenime – kuo gyvena moterys tapusios mamomis? Kuo gyvena tėčiai?

Kaip suderinti vykstančius pokyčius asmenybėse su karjera, darbais ir darbiniu keliu, kuris vyko prieš tai? Kaip rasti laiko sau?

Bus įdomių ir kokybiškų pranešimų iš mokslininkų ir praktikų.

– Kokie laukia moters tapatybės praradimai ir atradimai motinystėje?

Vaiva: Ne veltui sakoma, kad su vaiko gimimu gimsta ir motina. Manau tapatybės transformacijos vyksta nuolat, su kiekvienu gimstančiu vaiku moteris turbūt kažką naujo atranda, ir vis tik ryškiausias tapatybės pokytis, galbūt net praradimas, įvyksta gimus pirmajam kūdikiui.

Beje, noriu akcentuoti, kad kalbu kaip mama ir jautriai pasaulį patirianti menininkė, o ne psichologė.

Man tapatybės praradimas apėmė daug aspektų – keista buvo staiga kažką mylėti labiau nei save, kartais save net visiškai pamiršti, o kartais priešingai – taip norisi būti sau, bet visada reikia pirma būti vaikui.

Apskritai, tapus mama tenka išmokti visas kitas savo asmenybės dalis derinti su motinyste – ir darbe, ir seksualiniame gyvenime ir socialiniame.

Tuo metu neabejotinai įvyksta tam tikrų senosios „aš“ dalių netektis – ji neišvengiama, ir man atrodo, normalu tai aiškiai suvokti, gal net išgedėti.

Bet gera žinia, kad motinystė suteikia ir naujų spalvų, naują savęs pažinimo ir vertinimo gelmę. Aš, pavyzdžiui, savo kūną pamilau tik po gimdymo.

– Kur jie gali nuvesti? Kaip pačiai moteriai tvirtai savo kelią pasirinkti?

Vaiva: Niekas už kitą žmogų negali atsakyti į klausimą kaip pasirinkti savo kelią. Iš savo aplinkos žinau, kad tie tapatybės virsmai susiję ir su santykių krizėmis, skyrybomis, depresija, ir su didžiule meile, laime, kūrybiniu išsilaisvinimu ir naujų aistrų atradimu.

Jei klausiate mano nuomonės, tai sakyčiau svarbu išjausti, suvokti ir įvardyti tai, kas vyksta, pavyzdžiui, man liūdna, kad penktadieniais būname namie ir nebeturiu jėgų žiūrėti dokumentinių filmų – ilgiuosi savęs tos, kuri ėjo per barus ir buvo intelektualesnė.

Man padėjo vienos moters patarimas ankstyvą motinystę suvokti kaip dar vieną gyvenimo sezoną, kuris praeis. Žiūrint į gyvenimą etapais tuos sunkesnius iškęsti lengviau kai suvoki, kad tai ne viskas. Kad viskas kinta.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.