I. Kavaliauskaitė apie laiką, kurį jos vaikai praleidžia prie ekranų: pasakė, kokių taisyklių laikosi

Televizijos laidų vedėja Indrė Kavaliauskaitė sako, kad nors griežta mama ji nėra, vaikai laikytis tam tikrų taisyklių namuose privalo. Anot žinomos moters, viskam svarbiausia – „saikas“. Ir nesvarbu ar kalbama apie saldumynus, ar laiką, praleidžiamą prie telefono ekrano.

Indrė Kavaliauskaitė sako, kad nors griežta mama ji nėra, vaikai laikytis tam tikrų taisyklių namuose privalo.<br>Pranešimo spaudai nuotr.
Indrė Kavaliauskaitė sako, kad nors griežta mama ji nėra, vaikai laikytis tam tikrų taisyklių namuose privalo.<br>Pranešimo spaudai nuotr.
Indrė Kavaliauskaitė sako, kad nors griežta mama ji nėra, vaikai laikytis tam tikrų taisyklių namuose privalo.<br> Pranešimo spaudai nuotr.
Indrė Kavaliauskaitė sako, kad nors griežta mama ji nėra, vaikai laikytis tam tikrų taisyklių namuose privalo.<br> Pranešimo spaudai nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Apr 26, 2024, 10:26 AM, atnaujinta Apr 26, 2024, 11:08 AM

„Mūsų namuose draudimų nėra daug, tačiau turime nemažai sutartų taisyklių, kurių visi laikomės. Nuo vaikų kūdikystės mokiausi nesakyti žodžio „negalima“ tiems dalykams, kurių kartais galima. Jeigu sakau „negalima“ – vadinasi, tai galioja visais atvejais, visose vietose ir visomis aplinkybėmis. Tokiu būdu žodis „negalima“ įgauna svorį. Visais kitais atvejais sakydama kažkam „ne“ visada stengiuosi paaiškinti, kodėl taip sakau“, – pasakoja du vaikus, Mariją ir Aleksandrą, auginanti moteris, kuri yra ir  ir „Samsung“ ambasadorė Lietuvoje.

Laikas prie telefono – limituojamas

Vienas didžiausių iššūkių su kuriais susiduria tėvai – besaikis išmaniųjų įrenginių naudojimas. Technologijų bendrovės „Samsung Electronics Baltics“ inicijuoto tyrimo duomenys parodė, kad didelė dalis tėvų Lietuvoje riboja vaikų laiką, praleidžiamą prie telefono ekrano. Tam, kad vaikai nuo įrenginių pailsėtų, 44 proc. apklaustųjų su šeima ieško tokios veiklos, kuriai telefonas nėra reikalingas, o 38 proc. – telefonu vaikams neleidžia naudotis prie vakarienės stalo.

Kaip teigia I. Kavaliauskaitė, nors telefonu vaikams naudotis nedraudžia, jiems taip pat yra nustatytas limitas, kiek laiko per dieną jie gali praleisti prie ekrano.

„Vaikai supranta, kad telefonas žaidimams ir filmukams gali būti naudojamas tik retkarčiais, nes jo pagrindinė paskirtis – skambinti ir rašyti. Esu nustačiusi, kada telefonai išsijungia ir kada įsijungia, kiek laiko per dieną jais galima naudotis“, – sako žinoma moteris.

Vis tik, ji džiaugiasi, kad turėdami telefonus, vaikai yra lengvai pasiekiami. Be to, su jais bet kada gali pabendrauti ir kiti šeimos nariai, o nuolat kalbėdami ar susirašinėdami žinutėmis jie kuria tarpusavio ryšį.

Kaip pagrindinę priežastį, kodėl savo vaikams leidžia naudotis telefonu, net 75 proc. apklausoje dalyvavusių lietuvių taip pat įvardijo bendravimą su šeimos nariais ir artimaisiais. 45 proc. apklaustųjų pažymėjo, kad telefonas – svarbi  priemonė mokymuisi, o 44 proc. nurodė, kad telefonu vaikams svarbu palaikyti ryšį su draugais, mat taip gerinami socialiniai įgūdžiai.

Svarbiausia – saikas

I. Kavaliauskaitė sako, kad kol kas su vaikais visose situacijose pavyksta rasti kompromisų. Jos namuose drąsiai išsakomi norai, o tuomet – ieškoma būdų padaryti taip, kad visa „komanda“ būtų laiminga.

„Aš laiminga, jeigu vakarieniaudami prie stalo kalbamės, o ne žiūrime į ekranus. Bet griežtos taisyklės ir čia neturiu. Kartais suprantu ir juos, po ilgos dienos norinčius įsijungti televizorių ir pabūti su savimi, pažiūrėti mėgstamus serialus. Man svarbiausia, kad abu vaikai žinotų žodį „saikas“. Su saiku mūsų namuose viskas galima, tada tai nėra kažkoks stebuklas ir didžiausias dienos troškimas – ar tai būtų telefono ekranas, ar saldainis“, – sako I. Kavaliauskaitė.

Vaikų stebimą turinį – kontroliuoja

Kai kalba pasisuka apie telefonus, vaikų saugumas naršant yra vienas svarbiausių aspektų į, kuriuos ekspertai pataria žvelgti atsakingai. Tai, kad saugumas telefone – svarbu, parodė ir apklausos duomenys. Net 59 proc. apklausoje dalyvavusių tėvų nurodė, kad su vaikais yra šnekėję apie saugų elgesį internete.

Į šį aspektą atsakingai žiūri ir I. Kavaliauskaitė. Televizijos laidų vedėja teigia, kad dauguma svetainių jos vaikams yra neprieinamos. Moteris yra uždėjusi draudimus „Google“ paieškoms, taip pat – „Youtube“ turinio apsaugas.

„Instaliuodama telefonus uždėjau visas įmanomas apsaugas. Kol kas Marijai ir Aleksandrui yra prieinamas tik vaikiškas turinys. Kai ateityje prireiks daugiau programėlių ir susidursime su poreikiu daugiau naršyti, tikrai kalbėsimės apie galimas grėsmes. Kadangi vaikai naudojasi „Samsung „Galaxy A“ serijos telefonais – juose jau yra įdiegtos tėvų kontrolės ir „Google Family Link“ programėlės. Ir nors gali atrodyti, kad daug jiems leidžiu – visada viską matau, seku ir patikrinu“, –  šypsosi ji.

Telefoną mato kaip lavinamąją priemonę

Telefonas šiais laikais nebėra vien tik bendravimui skirta priemonė. I. Kavaliauskaitė įžvelgia ir daugiau telefono atnešamų pliusų. Ji pastebi, kad rašant žinutes gerėja dukros Marijos rašymo ir skaitymo įgūdžiai. Be to, telefonuose galima rasti įvairiausių lavinamųjų žaidimų: žodžių dėlionių, anglų kalbos mokymosi žaidimų.

„Pamenu, kai buvau maža, mano teta vis kartodavo frazę: „mano laikais“. Ir aš galvodavau: „Teta, tų laikų jau seniai nėra“. Dabar kartais pagaunu save panašiai susimąstant... Bet juk ir tų laikų – nebėra. Tad mėginu prisitaikyti prie naujovių ir nedaryti problemų ten, kur jų nėra. Nors mano vaikai, kaip ir dauguma, nori telefone praleisti šiek tiek laiko – tai nėra jų prioritetas. Pavyzdžiui, Marija šiuo metu taupo kelionei. Per kitą gimtadienį ji nori kartu su manimi išskristi į Paryžių ir pati apmokėti mudviejų bilietus. Taigi, jaučiu, lyg auklėdama vaikus kažką darau teisingai“, –  sako I. Kavaliauskaitė.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.