Paauglius globojanti Rugilė įvardijo mitus, kurie atbaido žmones įsivaikinti vyresnius vaikus

Visi vaikai nori turėti namus, bet ar globai, įvaikinimui pasiruošę suaugusieji pasirengę atverti duris vyresniems vaikams? Kartu su globos centrų įveiklinimo projekto vadove, paauglius globojančia Rugile Ladauskiene kalbamės apie dažniausius mitus ir iššūkius susijusius su paauglių globa. 

„Apie vyresnius vaikus, kurie auga institucijose, visuomenė gaju dar daugiau klaidingų įsitikinimų, nes štai čia mes visuomenėje ir apie pačią paauglystę turime tamsių minčių“, – teigia R.Ladauskienė.<br> lrytas.lt koliažas
„Apie vyresnius vaikus, kurie auga institucijose, visuomenė gaju dar daugiau klaidingų įsitikinimų, nes štai čia mes visuomenėje ir apie pačią paauglystę turime tamsių minčių“, – teigia R.Ladauskienė.<br> lrytas.lt koliažas
„Dėl visuomenėje gajų mitų apie institucijose augančius vyresnius vaikus daugelis asmenų, kurie galėtų suteikti paaugliui namus, atgrasomi nuo vyresnių vaikų globos“, – apgailestauja Rugilė.<br> Asmeninio albumo nuotr.
„Dėl visuomenėje gajų mitų apie institucijose augančius vyresnius vaikus daugelis asmenų, kurie galėtų suteikti paaugliui namus, atgrasomi nuo vyresnių vaikų globos“, – apgailestauja Rugilė.<br> Asmeninio albumo nuotr.
Daugelis mano, kad reikia turėti patirties su vaikais, kad apsiimtum juos globoti. Rugilė pabrėžia, kad nebūtina būti užauginus vaikus, jog galėtum juos globoti: „Tai ko jums reikia, tai didelio noro atverti savo namų duris ir širdį jauniems žmonėms, kuriuos reikia mylėti ir saugoti.“<br> Asmeninio albumo nuotr.
Daugelis mano, kad reikia turėti patirties su vaikais, kad apsiimtum juos globoti. Rugilė pabrėžia, kad nebūtina būti užauginus vaikus, jog galėtum juos globoti: „Tai ko jums reikia, tai didelio noro atverti savo namų duris ir širdį jauniems žmonėms, kuriuos reikia mylėti ir saugoti.“<br> Asmeninio albumo nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Mar 3, 2021, 10:03 PM, atnaujinta Mar 3, 2021, 10:03 PM

– Kokie dažniausi mitai apie paauglių globą?

– Daugelis žmonių net negalvoja apie vyresnių vaikų globą, nes visuomenėje egzistuoja daugybė klaidingų įsitikinimų apie paauglių globą.

Neretai sutinku vis dar egzistuojančius mitus, užsilikusius iš sovietmečio apskritai apie vaikus, kurie auga vaikų globos namuose. Paprastai žmonės įsivaizduoja, jog tai vaikai, atskirti nuo visuomenės, kurie turi elgesio problemų, galbūt netgi daro teisės pažeidimus, vartoja psichotropines medžiagas, rūko, keikiasi, nelanko mokyklos, smurtauja, valkatauja, yra utėlėti ir trumpai kirpti.

Iš tiesų, tai tėra absoliutus mitai. Jeigu 1500 vaikų, kurie šiuo metu gyvena institucijose būtų štai tokie, tai mums tikrai Lietuvoje nebūtų saugu gyventi. Mes sakome, jog vaikai yra vaikai ir kiekvienas vaikas netinkamai pasielgia kaip ir kiekvienas suaugęs žmogus. Ir kiekvienas vaikas, ar jis gyventų namuose ar vaikų globos namuose, gali lygiai tiek pat kartų netinkamai pasielgti.

Apie vyresnius vaikus, kurie auga institucijose, visuomenė gaju dar daugiau klaidingų įsitikinimų, nes štai čia mes visuomenėje ir apie pačią paauglystę turime tamsių minčių. Visuomenė mielai mėgsta ir įsisavina neigiamo pobūdžio žinutes, o klaidingas mąstymas vieną ar kelias neigiamas žinutes apibendrina ir priskiria netinkamo elgesio apraiškas visai grupei, pavyzdžiui, paaugliams arba paaugliams, kurie gyvena vaikų globos namuose.

Vaikų globos namuose gyvenantys vyresni vaikai dažnai vertinami kaip agresyvūs, triukšmingi, nebendradarbiaujantys, nepareigingi. Tačiau aštri išorinė pusė dažnai slepia nesaugumo, baimės, sumišimo jausmą.

Dėl visuomenėje gajų mitų apie institucijose augančius vyresnius vaikus daugelis asmenų, kurie galėtų suteikti paaugliui namus, atgrasomi nuo vyresnių vaikų globos. Tai didžiulė netektis paaugliams ir vaikams, kurie yra arti paauglystės, kuriems reikalingas globėjas – norintis ir pasiryžęs keisti paauglio gyvenimą ir suteikti jiems gaires į nepriklausomą gyvenimą kelią.

1 mitas: Globojami paaugliai yra netinkamo elgesio žmonės

Egzistuoja mitas, kad globos namuose augantys paaugliai, yra nuolat netinkamai besielgiantys žmonės, kurie buvo apgyvendinti vaikų globos institucijoje, nes jų tėvai negali valdyti savo elgesio. Tai yra neteisybė. Paaugliai paprastai yra globojami dėl tų pačių priežasčių kaip ir jaunesni vaikai. Ir ne todėl, kad jie netinkamai elgėsi, o todėl kad tėvai jais negalėjo pasirūpinti, skriaudė ar apleido.

2 mitas: Paaugliai yra visiškai susiformavusios asmenybės

Iš tikrųjų globos namuose augantys paaugliai yra tokio amžiaus, kai jiems vis dar labai reikalinga pagalba ir parama. Gera rutina ir mylinti, puoselėjanti aplinka gali padaryti didžiulį teigiamą poveikį jauniems žmonėms, kurie yra gyvenimo etape, kai priima sprendimus dėl savo ateities. Naujausi tyrimai rodo, kad žmogaus smegenys vystosi iki 20 metų. Taigi, smegenys yra pasirengusios keisti elgesį. Globojami namuose vaikai jaučiasi saugesni, tad smegenys gali dirbti elgesio keitimo linkme.

3 mitas: globėjas turi būti vyresnio amžiaus

Kad būtumėte globėju, nebūtinai turi būti vyresnio amžiaus ir sukaupęs vaikų ir jaunuolių auginimo patirtį. Globoje ne amžius, o energija ir motyvacija turi didesnę reikšmę. Anaiptol, jaunas, brandus suaugęs gali būti puikus jaunuolio globėjas, neretai tampantis vyresniuoju broliu ar sese savo globotiniui. Globėju galima tapti nuo 21 metų amžiaus. Raginame jaunus suaugusiuosius pasvarstyti apie tokią didžiulę galimybę.

4 mitas: norint globoti reikia turėti nuosavus namus

Tikrai ne maža visuomenės dalis mano, jog norint globoti reikia turėti nuosavus namus. Jeigu jūs manote, kad norėdami globoti turite turėti didelį namą ar butą, kuris būtų puikiai įrengtas ir priklausyti jums nuosavybės teise, vadinasi, jūs esate pagautas šio mito.

Nesvarbu, ar paauglys ar vaikas, kurį norėtumėte globoti, galioja tos pačios taisyklės – svarbu, jog vaikas jūsų namuose turėtų savo erdvę miegui, poilsiui, pamokų ruošai, žaidimams. Tačiau visiškai nesvarbu, ar jūs esate būsto savininkas ar nuomojatės, ar kitomis teisėmis naudojatės būstu.

5 mitas: jūs turite turėti patirties, kaip pasirūpinti vaiku

Jeigu niekada neturėjote vaikų ar niekada nedirbote su vaikais, gali būti, jog esate patikėję šiuo mitu, kad neverta svarstyti apie vaiko globą, jeigu neturi vaikų auginimo patirties. Iš tiesų nebūtina būti užauginus vaikus, kad galėtum juos globoti. Tai ko jums reikia, tai didelio noro atverti savo namų duris ir širdį jauniems žmonėms, kuriuos reikia mylėti ir saugoti.

Žinoma, jeigu neturite patirties, tikėtina, kad galite nerimauti. Tačiau nuo pačios pradžios, kai pradėsite lankyti globėjų mokymus, jūs tapsite globėjų bendruomenės dalimi. Globodami vaiką ar jaunuolį, jūs turėsite globos centro specialistų pagalbą ir paramą, bendrausite su globėjų šeimomis per savipagalbos grupes ir įvairius renginius, galėsite lankyti mokymus ir gauti specialistų konsultacijas. Jūs turėsite savo globos koordinatorių, su kuriuo galėsite dalintis rūpesčiais ir sunkumais.

6 mitas: globodamas paauglius negali turėti darbo

Vaiko ir jaunuolio globa kaip ir tėvystė yra visos paros darbas. Tačiau didžiąją laiko dalį esate tik budintis, nes vaikai leidžia laiką mokykloje, būreliuose, su draugais, yra užsiėmę pasaulio tyrinėjimu. Lygiai taip, kaip darbo grafikus derina tėvai prie biologinių vaikų, lygiai taip yra ir su globojamu vaiku.

Žinoma, ypatingas laikas yra tuomet, kai vaikas atkeliauja į jūsų namus. Tuomet jums reikia vienas kitą pažinti, užmegzti ryšį – šiam laikotarpiui ypatingai svarbu skirti daugiau laiko praleisti kartu. Į jūsų namus atvykusiam globojamam vaikui ypač pirmais mėnesiais reikės daugiau fizinės ir emocinės pagalvos – vaikas išgyvens netektį, jam reikės priprasti prie naujos rutinos, naujos ugdymo įstaigos, susipažinti ir megzti ryšius su naujais žmonėmis.

Tačiau ilgainiui – viskas stos į savas vėžias, nors pagalba ugdymosi srityje gali būti reikalinga intensyvesnė visą globos laikotarpį. Be kasdienių saugių ir sveikų santykių kūrimo, turite būti pasirengę susitikimams su globos koordinatoriumi, mokytojais ir kitais darbuotojais, susijusiais su jauno žmogaus gerovės užtikrinimu.

7 mitas: negalėsite mylėti globojamo vaiko kaip šeimos nario

Tyrimai rodo, jog pirmieji treji vaiko gyvenimo metai yra geriausias laikas vaikams ir tėvams megzti tvirtą ryšį. Tačiau tyrimai taip pat parodė, kad meilė ir prisirišimas nebūtinai priklauso nuo biologijos. Santykio sukūrimas gali vykti bet kuriame amžiuje. Tačiau tam reikia pasitikėjimo ir laiko.

Kai vaikas ar jaunuolis apsigyvena globėjo namuose, tai be abejonės kelia įtampą ir stresą. Be to, vaikas išgyvena ir buvusios aplinkos netektis – auklėtojų, draugų, mokyklos, savo kiemo ir t.t. Globėjui šiuo momentu reikia kantrybės, atidumo ir supratingumo.

Globėjas turi žinoti, kad reikės laiko, kol vaikas ar jaunuolis įveiks nemalonius jausmus būdamas naujos šeimos dalimi. Žmonės, kurie prisiima gyvenimą keičiančią globos užduotį, turi didžiulę širdį ir žino, kad meilė gimdo meilę. Paprastai globoti vaikus sprendimus priima altruistinės asmenybės, kas reiškia natūralų gebėjimą mylėti ir padėti kitiems.

8 mitas: globoti gali tik poros

Šis mitas yra vienas seniausių ir labiausiai paplitęs. Vaiko ar jaunuolio globai visiškai nesvarbi jūsų šeimyninė padėtis. Globėjai gali būti vieniši, vedę ar gyvenantys partnerystėje. Jūsų šeimos sudėtis nėra kliūtis globoti.

Jeigu jūsų šeima gausi, pirmiausia reikia pasirūpinti, kad jaunam žmogui būtų pakankamai vietos jūsų namuose. Kiekvienas jūsų šeimos narys vyresnis nei 16 metų turi pritarti globai raštiškai, o visa šeima turi dalyvauti įsivertinimo procese, o vėliau rekomenduojama įsitraukti ir į globojančių šeimų bendruomenę, priimti globos centro siūlomą pagalbą.

9 mitas: paauglių globa neigiamai paveiks mano esamus vaikus

Aptardami paauglių globos perspektyvą, daugelis žmonių nerimauja dėl galimos neigiamos įtakos esamiems vaikams. „Ką daryti, jei vyresnis globojamas vaikas darys blogą įtaką mano jaunesniems vaikams?“ Tyrimai rodo, jog broliai ir seserys, tiek globojami, tiek biologiniai, yra mažiau įtakingi nei bendraamžiai mokykloje ar draugai kieme ar socialiniuose tinkluose.

Šeimos liudija apie tai, kaip vyresni vaikai mokė savo globotinius brolius ir (arba) seseris, kaip padėti namuose, bendrauti su suaugusiaisiais, kaip skaityti ir pan. Labai svarbu suprasti, kad paaugliai, kurie yra linkę nusikalsti ar daro teisės pažeidimus – jų poreikiai nėra globa šeimoje, todėl toks paauglys neatvyks į jūsų šeimą. Globėjams siūlomi globoti paaugliai, kuriems labai reikalinga globėjų šeima, kuri jiems parodytų, kaip atrodo meilė, saugumas ir stabilumas ir koks vertingas yra žmogaus ryšys su žmogumi.

– Globojant mažą vaiką, daugelis jų globėjus vadina mamomis ir tėčiais, o kaip vyresni vaikai reaguoja į naują šeimą?

– Ar globojamas vaikas jus vadins mama ar tėčiu nepriklausomai nuo amžiaus priklauso ir nuo kitų aplinkybių. Vaikai, kurie yra globojami, beveik visais atvejais turi tėvus, tačiau dėl sudėtingų situacijų tėvai negali jais pasirūpinti. Taigi, gali būti, kad vaikas jau turės vieną mamą ir vieną tėtį ir jis rinksis tik juos vadinti mama ir tėčiu.

Taip pat priklauso, kaip globėjas su vaiku susitaria: jie gali leisti vienas kitą vadinti vardais arba globėjas gali pasiūlyti jį vadinti mama ar tėčiu, kai vaikas pats to norės. Kartais vaikai labai greitai pradeda globėją vadinti mama arba tėčiu, tačiau globėjai susitaria su vaiku, jog jis prie mamos ar tėčio pridėtų ir jų vardą, kad vaikui būtų aiški takoskyra. Būna, jog mažesnis ar didesnis vaikas vadina globėją tik vardu, nes nenori užgauti savo biologinių tėvų arba mamos ir tėčio sąvokos jam yra per skaudžios ištarti.

– Ar pasiruošimas vyresnio ar jaunesnio vaiko atėjimui į šeimą skiriasi?

– Nepriklausomai, kokio amžiaus vaiką asmuo ketina globoti, po apsisprendimo procedūra yra vienoda – reikalinga pateikti prašymą su sveikatos pažyma, pabaigti būsimiems globėjams privalomus kursus, kuriuos sudaro septyni susitikimai, vėliau seka susitikimai šeimoje ir išvada dėl tapimo globėju.

Gavus teigiamą išvadą, jums reikia laukti globos centro pranešimo, kad vaikui, kurį pagal išvadą jūs esate apsisprendęs globoti, reikalingas globėjas. Nuo šio momento prasideda susipažinimas su vaiku iš dokumentų, vėliau – gyvai. Tai be galo svarbus laikotarpis, kuomet turi vyrauti atvirumas, tikrumas, sąžiningumas prieš save ir prieš vaiką.

Nesvarbu, koks vaiko amžius, kontakto užmezgimas ir maksimalus susipažindinimas su vaiku – jo poreikiais, interesais ir istorija yra tiesiog privalomas. Nuo šio momento labai priklauso, kaip seksis jūsų bendra globos kelionė namuose.

– Ar tiesa, kad mažus vaikus mielai apsiima globoti šeimos, kurios negali susilaukti savo biologinių vaikų, o vyresnius – jau savų vaikų turinčios ar juos užauginusios šeimos?

– Tiesa yra tai, jog šeimos, negalinčios susilaukti vaikų, dažnai renkasi mažų vaikų įvaikinimą, nes nori patirti tėvystę nuo vaiko kūdikystės amžiaus. Sustiprėjus paslaugoms šeimoms ir pasikeitus vaiko teisių apsaugos sistemai, mažo amžiaus vaikų, kurie gali būti įvaikinami, Lietuvoje ženkliai sumažėjo, todėl norint įvaikinti mažo amžiaus vaiką, pavyzdžiui, iki trejų metų, kuris neturi didelių sveikatos sutrikimų, gali tekti laukti keletą metų.

Įvaikinimas teisine prasme nukerta saitus su biologine šeima – visos biologinių tėvų teisės ir pareigos po įvaikinimo atitenka įtėvių šeimai, įvaikintojai laikomi vaiko tėvais pagal įstatymą. Globos atveju – biologiniai tėvai išlieka vaiko tėvais pagal įstatymą, tačiau vaikui atstovauja, juos visapusiškai rūpinasi – vaiko globėjas.

– Globos namuose, kurie dabar pertvarkomi į bendruomeninius apie naujas šeimas svajoja per 1500 vaikų, bet pripažinkime, kad daugelis jų yra vyresni nei dešimt metų. Ar Lietuvoje yra aktuali problema dėl vyresnių vaikų globos ar įsivaikinimo? Gal yra procentai pagal amžių?

– Problemas išdėsčiau, statistika štai tokia institucijoje augančių vaikų pagal amžiaus grupes:

  • 0-3 metų – 23
  • 3-6 metų – 44
  • 6-9 metų – 129
  • 9-12 metų – 216
  • 12-16 metų – 632
  • 16-18 metų – 565
  • 18-19 metų – 1

– Šiuo metu globotinių laukia apie 150 šeimų – kiek iš jų sutinka globoti vyresnius vaikus?

– Įvaikintojų tiek laukia, globėjų, deja, tiek neturime.

– Labai dažnai vyresni vaikai turi ne vieną brolį ar sesę – vieni būna jau globojami, kiti palikti biologinių tėvų priežiūrai, o treti irgi laukia šeimų. Apsiimti globoti vieną vaiką yra viena, bet tris – jau rimtas iššūkis ir net statusas, nes dažnu atveju tenka steigti šeimyną. Kiek dažnai kyla globėjų paieškos problemos dėl šio klausimo?

– Tikrai problema didelė, retai atsiranda globėjų, kurie į savo namus ir širdį pakviestų brolius ir seseris – tris ir daugiau. Džiugu yra tai, kad kai kurios savivaldybės skiria papildomą finansinę paramą globėjams, kurie gali ir sutinka globoti tris ir daugiau vienos šeimos vaikų.

Papildoma finansinė parama globėjams yra didelė pagalba, nes globėjai gali sumokėti vaikams už papildomas sveikatos, švietimo, pavyzdžiui, korepetitorių paslaugas, ar rinktis darbą mažesniu krūviu, kad suspėtų patenkinti vaikų poreikius ir skirti jiems reikiamą dėmesį. Čia svarbu pažymėti, jog vienas iš svarbių skirtumų, kuo biologinis vaikas ir globojamas skiriasi – pažinimas ir ryšys.

Kai vaikas ateina į tavo šeimą, kuris jau 10 metų gyvena tavęs nepažindamas ir tu jo, reikia skirti ypatingą dėmesį ir laiko pažinti vienas kitą ir užmegzti ryšį. Čia globėjai turi skirti erdvės ir laiko, nes nepažinus žmogaus ir neturint ryšio – vaiko globa bus bevertė ir netgi, žalojanti vaiką. Todėl labai svarbu prieš žengiant žingsnį vaiko globos link pasimatuoti, ar mano gyvenime yra vietos pokalbiams ir veiklai su vaiku ar vaikais? Ar gal4siu taip susidėlioti dienotvarkę, kad atsirastų laiko? Ar galėsiu išjungti mėgstamą laidą per televizorių ar atidėti įdomią knygą į šalį, kai mano globojamas vaikas sugrįš iš būrelio, kai sugrįš iš mokyklos liūdnas, kai jam reikės pagalbos sprendžiant matematikos uždavinį ar draugystės klausimus?

– Šiais metais pristatėte naujovę – pagalbos telefonu liniją. Kam ji skirta ir ką žmonės paskambinę gali sužinoti?

– Įvaikinimo ir globos skambučių linija prisidės prie esamų globėjų ir įtėvių gerovės ir labai tikimės, jog padės skatinti globą ir įvaikinimą visoje Lietuvoje, nes vis dar skaičiai liūdina, o kiekviena situacija, kai vaikui nerandame šeimos ir tenka apgyvendinti vaikų globos institucijoje – be galo skausminga. Centralizuota ir neatidėliotinai teikiama informacija suteiks dar didesnį stabilumą ir saugumą esamiems įtėviams, globėjams ar budintiems globotojams, o besidomintiems ar ketinantiems globoti, įvaikinti bus suteikta aiški informacija, ko, kaip nurodo apklausos, šiuo metu stokojama.

Žmonės paskambinę į liniją gali gauti atsakymus į visus klausimus, kurie kyla apie globą, įvaikinimą ar budinčio globotojo veiklą. Jeigu konsultantai negalės atsakyti į jūsų klausimą, išanalizavę situaciją jie jums perskambins ar parašys el. paštu. Taip pat yra galimybė su konsultantais pasikalbėti internetu – turime aktyvius pokalbius. Be to, itin svarbu, jog konsultantai gali tiesiogiai jūsų skambutį nukreipti į kitą pagalbos liniją, pavyzdžiui, į Tėvų liniją, jeigu jūsų klausimas reikalautų vaikų psichologo konsultacijos.

Linijos konsultantai konsultuoja el. paštu klausk@viskasapiegloba.lt, telefonu 8 800 00207 ir www.globoscentrai.lt pokalbiais internetu.

– Visi vaikai turi teisę į šeimą, bet jei tai būtų galima paskatinti pagalvoti apie vyresnių vaikų globą – kodėl verta tai daryti?

– Išvardinsiu keletą faktų:

1. Globoti vyresnius vaikus iš tikrųjų gali būti lengviau. Neretai visuomenėje gajus mitas, kad vyresnius vaikus globoti sunkiau nei jaunesnius vaikus, nes vyresni jau turi prikaupę daug neigiamos patirties. Tačiau mes žinome, kad paauglystėje vaikai nori būti nepriklausomi, jiems reikalingas atsiskyrimas nuo suaugusiųjų. Todėl paaugliams reikalingas rūpestingas palydėjimas, artimas žmogus, tačiau jų nereikia lydėti į būrelius ar organizuoti veiklų laisvalaikiu, jų nereikia maitinti, rengti ar atidėti keliones dėl dienotvarkės – vyresnis vaikas gali savarankiškai atlikti daugybę užduočių ir kartu su jumis dalyvauti veiklose, kur įgis be galo svarbią patirtį.

2. Mes galime duoti paaugliui saugumą, stabilumą, gyvenimo įgūdžių ir ryšį.

3. Tikėtina, kad paauglys bus kryžkelėje ir jam reikės pagalbos. Mes visi buvome paaugliai ir žinome, koks sunkus ir įdomus pasaulis gali būti šiuo laiku. Globėjo įtaka gali būti geriausias startas jauno globojamo žmogaus likusiam gyvenimui.

4. Globos namuose augantys paaugliai gali būti pikti, išsigandę ir prislėgti. Jie kartais gali būti nesąžiningi arba jiems sunkiai gali sektis mokykloje. Tačiau su paaugliais turėsite nuostabius pokalbius, išmoksite tik klausytis, sužinosite šviežiausias socialinių tinklų naujienas ir atliksite didžiausia gyvenimo misiją – užauginsite žmogų.

5. Galite išmokyti jauną žmogų gyvybiškai svarbių įgūdžių. Žinoma, mes norime duoti patarimų ir pasidalinti savo išmintimi ir patirtimi. Vyresnio vaiko auginimas gali būti paprastesnis nei mes įsivaizduojame: pradedant nuo susikūrimo gyvenimo aprašymo ir darbo paieškų iki dalinimosi, kaip planuoti savo biudžetą. Paauglio globa yra ne tik dabarčiai, bet ir ateičiai, ir visam likusiam gyvenimui.

6. Dalyvaujant drauge ir šalia vyresnio vaiko gyvenime, pokyčiai būna pakankamai greitai pastebimi. Tačiau svarbu globėjui būti kantriu – kai kurie dalykai gali lėtai keistis, o pasikeitus ir vėl grįžti prie senų modelių. Paauglystės laiku vaiko elgesys ir emocijos būna kaip linksmieji kalneliai – staiga kyla ir staiga leidžiasi.

7. Jie tiesiog normalūs paaugliai. Mes visi žinome apie nepelnytą ir labai neteisingą stigmą, apie globos institucijose augančius paauglius. Tačiau jie yra tik normalūs paaugliai, kuriems reikia mylinčio suaugusiojo, namų ir saugumo.

8. Jiems reikia tavęs! Kaip ir visiems globojamiems vaikams ir jauniems žmonėms, jiems tiesiog reikia tos šeimos ar asmens, kuris galėtų padėti pakeisti jų gyvenimą ir ateities perspektyvas. Kaip šalis mes turime prikviesti kuo daugiau nuoširdžių ir atvirų žmonių vaikų globai, ypač vyresniems vaikams. Iš 1600 vaikų, augančių globos institucijose, net 1200 yra vyresni nei 12 metų amžiaus. Reikia tik 1000 altruistų lietuvių, kad vienam ir kiekvienam vaikui atsirastų mylintys namai, o mums visiems ir kiekvienam ir mūsų Lietuvai – dar gražesnė ateitis.

Spauskite mygtuką „VISI KOMENTARAI“ ir reikškite savo nuomonę.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.