Mokytoja pataria: penki būdai, kaip vaikus namuose mokyti anglų kalbos

Uždarytos mokyklos ir visas mokymosi procesas perkeltas į virtualias klases kompiuterio ar telefono ekrane. Jei anksčiau tėvai ribodavo vaikų laiką prie ekranų, dabar šis iššūkis bus sunkiau įveikiamas. Bet į kiekvieną situaciją, pasak anglų kalbos mokytojos A. Jankauskaitės, galima pažvelgti kūrybiškai ir atrasti ne vieną sprendimą, kaip net vaikui to nepastebint mokytis ir stiprinti užsienio kalbos įgūdžius namuose. Ji pateikia 5 būdus, kaip sudominti atžalas mokytis ir tinkamai juos motyvuoti.

Anglų kalbos mokytojos A. Jankauskaitės, galima pažvelgti kūrybiškai ir atrasti ne vieną sprendimą, kaip net vaikui to nepastebint mokytis ir stiprinti užsienio kalbos įgūdžius namuose.<br>123rf nuotr.
Anglų kalbos mokytojos A. Jankauskaitės, galima pažvelgti kūrybiškai ir atrasti ne vieną sprendimą, kaip net vaikui to nepastebint mokytis ir stiprinti užsienio kalbos įgūdžius namuose.<br>123rf nuotr.
Specialistė pataria į išmaniąsias technologijas žiūrėti kaip į pagalbininkes, net jei norite, kad vaikai kuo mažiau laiko praleistų prie ekranų.<br>123rf nuotr.
Specialistė pataria į išmaniąsias technologijas žiūrėti kaip į pagalbininkes, net jei norite, kad vaikai kuo mažiau laiko praleistų prie ekranų.<br>123rf nuotr.
Knygos ir filmai – puikus būdas sustiprinti užsienio kalbą, ypač tuomet, kai jų temos ar personažai nejučia priverčia vaikų akis sužaižaruoti.<br>123rf nuotr.
Knygos ir filmai – puikus būdas sustiprinti užsienio kalbą, ypač tuomet, kai jų temos ar personažai nejučia priverčia vaikų akis sužaižaruoti.<br>123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Apr 20, 2020, 10:33 AM

1. Pasitelkite muziką – taip lengviau įsimenami ne tik nauji žodžiai

„Mokantis anglų kalbos, kaip ir bet kokį kitą dalyką, svarbiausia yra atkreipti dėmesį į įgimtus vaiko polinkius ir gabumus tam, kad mokymasis būtų ne atskiras procesas, o motyvuojantis ir su tinkamu iššūkiu“, – į tai pirmiausiai skatina atsižvelgti specialistė ir priduria, kad kalbos integravimas į kasdienybę, dalykų susiejimas turės teigiamą įtaką mokymosi procesui.

„Jei vaikas imlus muzikai, galbūt jam patiks dainuoti ar net parašyti anglišką dainą? Nemažai kalbos struktūrų gali atrodyti sudėtingos, kai jas mėginame paaiškinti, tačiau su muzikos pagalba jos įsimenamos daug efektyviau“, – sako mokytoja Aušra.

Nuo 3 iki 6 metų vaikams mokymosi procesas turėtų būti panašus į tai, ką jie daro laisvalaikiu, kai žaidžia. Mokytoja pataria, kad taisyklėms čia dar gerokai per anksti: „Tokio amžiaus vaikams svarbu stimuliuoti jusles – uostykite, lieskite, pieškite, žiūrėkite, bėkite, klausykite, ragaukite – kuo daugiau juslių stimuliuojama, tuo įvairiapusiškesnis tampa mokymosi procesas. Tokiuose metuose jie yra vedini smalsumo – išnaudokite jį. Atraskite pasaulį kartu ir nebūtinai viena kalba.“

2. Drauge pasportuokite – pagerinsite ir fizinę sveikatą, ir mokymosi procesą

Kai kiekvienas šiandien rūpindamasis savo ir aplinkinių sveikata turėtų likti namuose, reikėtų nepamiršti ir kuo daugiau judėti. Fizinis aktyvumas gerina ir smegenų veiklą bei kognityvines funkcijas. Anot mokytojos, į tai integravus ir mokymąsi greitai pastebėsite rezultatus.

„Judėjimui dabartinėje situacijoje turime skirti tikrai didelį dėmesį. Tą drąsiai galima daryti visai šeimai drauge, o įtraukus anglų kalbos žodyną, pagerinsite ne tik fizinę būklę, bet ir kalbos žinias. Pasitelkite estafečių tipo užduotis, kurių metu mėtomas kamuolys ar žiedai. Tokių priemonių neturite namuose? Pažvelkite į tai kūrybiškai – gal į šias užduotis galima integruoti kitus buityje esančius daiktus, pavyzdžiui, rašiklius, dangtelius, nedūžtančius indus, pagalves?

Jei vyresni vaikai domisi skirtingomis sporto šakomis, pabandykite juos sudominti per jas. Galite surengti nedidelį futbolo ar krepšinio čempionatą, kurio metu kalbėsite tik angliškai“, – vardija suaugusius ir vaikus anglų kalbos mokykloje Kinijoje mokiusi ir prieš metus į Lietuvą sugrįžusi A. Jankauskaitė.

3. Kūrybinės užduotys – pieškite, gaminkite korteles

„Jei vaikams patinka piešti, duokite jiems užduotį arba drauge pasigaminkite žodžių korteles. Efektyviausi būdai yra tie, kurie mėgdžioja gimtosios kalbos mokymosi procesus – kalbos vartojimą natūraliose situacijose. Esant galimybei, namuose kalbėkite angliškai. Galbūt kartu sukursite kulinarijos laidą, kurioje kiekvienam produktui apibūdinti padės sukurtos žodžių kortelės? O gal paprasčiausiai angliškai paprašysite paduoti tą žalią puodelį su rytine kava? Mes visi geriausiai mokomės stebėdami aplinką“, – pataria šiuo metu Vilniuje anglų kalbos mokykloje „Intellectus“ dirbanti mokytoja.

Nuo 7 iki 10 metų vaikai, anot jos, nori būti suaugę, tad jiems neretai patinka vaidinti suaugusiųjų gyvenimo situacijas. Žaidimo metu sukurta parduotuvė, restoranas ar gydytojo kabinetas – efektyvus būdas mokytis ir užsienio kalbos. Be to, šiame amžiuje svarbu pasivaržyti, tad išsiaiškinus, kas vaiką motyvuoja, galima sukurti namuose atskirą taškų sistemą ir visiems dalyviams skirti po apdovanojimą.

4. Išmaniosios technologijos atveria daugiau galimybių

Specialistė pataria į išmaniąsias technologijas žiūrėti kaip į pagalbininkes, net jei norite, kad vaikai kuo mažiau laiko praleistų prie ekranų: „Tokios programėlės kaip „Kahoot“ ar „Quizlet“ gali tapti žaismingu būdu įtvirtinti žodyną ar net gramatikos subtilybes. O pakeitę kalbos nustatymus televizoriuje, kompiuteryje, telefone, žaidimų konsolėse, pamatysite, kad ne tik vaikai, bet ir jūs greitai išmoksite naujų žodžių.“

Anot jos, 11–17 metų paaugliams labai svarbus draugų palaikymas ir priklausymas bendraamžių ratui, tad tinkamai prižiūrimas naudojimasis socialiniais tinklais taip pat gali būti priemonė mokytis. „Youtube“ platformoje išgarsėję asmenys dažnai paliečia paaugliams aktualias temas, kalba yra natūrali, o ir šarmo jiems nestinga.

„Jei norite, kad vaikai papildomai ir sistemingai mokytųsi anglų kalbos, bet trūksta laiko įsitraukti patiems į šį procesą, tą visada galima patikėti profesionalams. Paskelbus karantiną, anglų kalbos mokykloje, kurioje dirbu, per keletą dienų persiorientavome į nuotolines pamokas ir vaikams toks mokymosi būdas itin patinka. Jau po mėnesio matome, kad jie įgyja ir asmeninių įgūdžių, kurie anksčiau buvo mažiau lavinami – savikontrolės, savarankiškumo, disciplinos, savarankiško mokymosi (angl. autonomous learning). Kas gali būti geriau mokytojui už savarankiškai gebančius mokytis mokinius?“, – pastebi anglų kalbos specialistė.

5. Pasitelkę angliškus filmus ir knygas, lavinsite kompleksinius įgūdžius

Atrodytų įprastas ir visiems gerai žinomas būdas mokytis užsienio kalbos, tačiau, pasak mokytojos, neretai užmirštamas.

„Knygos ir filmai – puikus būdas sustiprinti užsienio kalbą, ypač tuomet, kai jų temos ar personažai nejučia priverčia vaikų akis sužaižaruoti. Taip galima pagerinti ne tik tarimą, lengviau įsiminti žodžius, bet ir plėsti dominančios srities žinias. Šį metodą nesunku pritaikyti skirtingam amžiui – internetinėse platformose gausu įvairaus ir edukacinio turinio.

Kai skatinsite vaikus mokytis, nepamirškite ir tinkamai pagirti. Tai labai svarbu, kad ir kokio amžiaus jie būtų. Taip pritaikysime augimo mąstysenos principus, kuomet giriame ne už rezultatą, ne aklai, bet už pastangas, padarytas klaidas ir mokymąsi iš jų“, – teigia anglų kalbos mokytoja A. Jankauskaitė.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.