Dar viena galimybė paaugliui atrasti save: nieko nekainuoja, o dovanoja ypatingas patirtis

Paauglystė – vaiko raidos etapas, kuriame ypatingą vietą užima savojo „aš“ paieškos, mėgstamos veiklos ir profesiniai pasirinkimai, kai svarbios tampa ne tik žinios, bet ir patirtis. Šiuo periodu, jaunam žmogui svarbu padėti atrasti save, suteikti galimybę išmėginti skirtingas veiklas, įgyti asmenybę auginančios patirties. Pasak Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vyriausiosios patarėjos Gailos Matulytės, tokias galimybes jaunam žmogui suteikia savanoriška veikla.

Turėtume suprasti, kad savanorystė, tai ir atsiveriančios galimybės jaunam žmogui, ypač paaugliui, kuris už skirtą laiką kažkam kitam mainais gauna neįkainojamą patirtį – profesinių ir socialinių įgūdžių, geresnę savijautą ir psichinę sveikatą, mokosi atsakomybės, patiria bendruomeniškumo jausmą.<br>„Freepik“ nuotr.
Turėtume suprasti, kad savanorystė, tai ir atsiveriančios galimybės jaunam žmogui, ypač paaugliui, kuris už skirtą laiką kažkam kitam mainais gauna neįkainojamą patirtį – profesinių ir socialinių įgūdžių, geresnę savijautą ir psichinę sveikatą, mokosi atsakomybės, patiria bendruomeniškumo jausmą.<br>„Freepik“ nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Valstybės vaiko teisių ir įvaikinimo tarnyba

2023-04-12 16:42

Daugelis savanorystę įsivaizduojame, kaip neatlygintiną kilnią veiklą – pagalbą silpnesniam, stokojančiam, kenčiančiam. Turėtume suprasti, kad savanorystė, tai ir atsiveriančios galimybės jaunam žmogui, ypač paaugliui, kuris už skirtą laiką kažkam kitam mainais gauna neįkainojamą patirtį – profesinių ir socialinių įgūdžių, geresnę savijautą ir psichinę sveikatą, mokosi atsakomybės, patiria bendruomeniškumo jausmą.

„Nauji įgūdžiai, įveikti iššūkiai paaugliui suteikia pasitikėjimo savimi, ateityje padeda lengviau įveikti sudėtingas situacijas, moko lankstumo. Leiskime jaunuoliams išbandyti save pačiose įvairiausiose veiklose ir nebijokime, kad jie klys, rinksis ir ieškos skirtingų savanorystės formų“, – sako vaiko teisių gynėja.

Anot. G. Matulytės, savanorystės veiklų spektras toks platus, kad jaunuoliai turi galimybę rinktis trumpalaikę ar ilgalaikę, individualią ar komandinę, nacionalinę ar tarptautinę savanorišką veiklą. Neatlyginta veikla gali tapti puikia praktika renkantis profesinį kelią, ieškant galimybių atsiskleisti gebėjimams.

„Įsitraukimas į savanorišką veiklą visapusiškai ugdo ir auginą jauną žmogų – moko laiko planavimo, atsakomybės, suteikia galimybę mokytis kalbų, ugdo toleranciją, skatina empatiją, suteikia pasitikėjimo savimi“, – savanorystės naudą vardina vaiko teisių gynėja.

Patirties stoka dažnai tampa kliūtimi jaunuoliams įsidarbinti, todėl čia gali pasitarnauti savanorystė – įsitraukusiems į neatlygintiną veiklą suteikiamos visos galimybės patirti, išbandyti ir įgauti taip reikiamos profesinės patirties.

Vaikai Lietuvoje gali savanoriauti nuo 14 m. bet kuriose ne pelno siekiančiose organizacijose: vaikų dienos centruose, jaunimo centruose, humanitarinėse, kūrybinėse, sporto organizacijose, gyvūnų globos draugijose ir pan.

Besirenkantiems savo profesinį kelią jaunuoliams rekomenduojama kreiptis į savo mieste ar regione veikiančią akredituotą savanorius priimančią organizaciją bei dalyvauti Jaunimo savanoriškos tarnybos programoje, kuri suteikia 0,25 stojamojo balo pripažinimą stojant į Lietuvos aukštųjų mokyklų pirmosios pakopos studijas.

Kiekviena savanorystė kuria pridėtinę vertę ne tik pačiam žmogui, bet ir visai visuomenei. Leiskime ir skatinkime vaikus savanoriauti, auginkime ir brandinkime atsakingas, kūrybiškas ir bendruomeniškas asmenybes.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.