Vasarą ukrainiečių vaikams atiduodantis Paulius Tamolė: „Atrodo, kad kiekviena diena jiems – tikras stebuklas“

„Vaikai apie tai nekalba, tačiau emocijos vis tiek išsilieja – tyloje, tarp žodžių, tarp eilučių. Taip karas atsiranda labai arti manęs – vieno tėtį nužudė, kito tėtis negrįžo, trečio dingo mama... Šitos patirtys, jausmai ir dėkingumas mane daro geresniu žmogumi“, – sako aktorius ir teatro režisierius Paulius Tamolė.

Paulius Tamolė.<br>Pranešimo spaudai nuotr.
Paulius Tamolė.<br>Pranešimo spaudai nuotr.
Lietuvoje organizuojamos vasaros stovyklos ukrainiečių vaikams.<br>Pranešimo spaudai nuotr.
Lietuvoje organizuojamos vasaros stovyklos ukrainiečių vaikams.<br>Pranešimo spaudai nuotr.
 Lietuvoje organizuojamos vasaros stovyklos ukrainiečių vaikams.<br>Pranešimo spaudai nuotr.
 Lietuvoje organizuojamos vasaros stovyklos ukrainiečių vaikams.<br>Pranešimo spaudai nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

May 8, 2024, 1:52 PM

Šią vasarą P. Tamolė ir vėl taps „Nuotykių akademijos“ vadovu, laukiančiu karo našlaičių iš Ukrainos, – net dvi stovyklos Lietuvoje pamainos yra skiriamos ukrainiečių vaikams. Autobusais iš Ukrainos organizacijos „Stiprūs kartu“ atvežti vaikai Lietuvoje atostogaus ne tik „Nuotykių akademijoje“, vietas jiems ruošia rašytojo, teatro ir kino režisieriaus Vytauto V. Landsbergio teatro ir kino vasaros stovykla, „FC Barcelona“ futbolo vasaros stovykla Palangoje, jėgos aitvarų vasaros stovykla Kintuose, Klaipėdos buriavimo mokyklos vasaros stovykla.

Kad vaikai iš Ukrainos galėtų atvykti į stovyklas Lietuvoje, „Stiprūs kartu“ organizuoja paramos koncertą „Laisvės vaikams“. Jis vyks gegužės 18 dieną Vilniuje, Lukiškių aikštėje.

Geriausi šalies atlikėjai susibūrė dėl bendro tikslo – padovanoti Ukrainos karo našlaičiams tikrą vasarą ir nepamirštamas emocijas. Pasirodymus koncertui jau rengia atlikėjai Jessica Shy, Monika Liu, Monique, DJ Nevykėlė, Evgenya Redko, Silvester Belt, Free Finga, Gabrielius Vagelis, Jovani, Jurga Šeduikytė, Paulina Paukštaitytė, Eglė Jurgaitytė-EGLLE, Rokas Yan, Angelou, grupės „ba“, „Jauti“, „Mėlyna“, „Shower“.

Paramos koncertą drauge su „Stiprūs kartu“ įkūrėju, žurnalistu Edmundu Jakilaičiu ir dainininke Jurga Šeduikyte ves ir „Nuotykių akademijos“ vadovas P. Tamolė.

Skautas nuo mažens sako gerai prisimenantis savo pirmąją stovyklą – celofanais apdengtas palapines, purvinus veidus, nejaukumo jausmą pirmąją dieną ir begalinį laisvės jausmą. „Šito jausmo, neabejoju, ilgisi ir ukrainiečių vaikai“, – sako Paulius.

„Stiprūs kartu“ šiais metais, kaip ir praėjusiaisiais, į stovyklas Lietuvoje parsiveža našlaičių iš Ukrainos, kurių abu ar vieną iš tėvų pasiglemžė karas. „Norime surengti jiems atostogas, per kurias nereikėtų galvoti, ar neatskrenda bomba, ar bus kur slėptis. Ukrainos stovyklose vaikai ne poilsiauja, jie mokosi išgyvenimo taisyklių – kaip pasigaminti dirbtinį pavojaus signalą, kaip šliaužti ir kaip šauti“, – sako savo vasaras vaikų stovykloms paskyręs aktorius.

Tėčio patirtys ir tai, kad pats turi tris vaikus, neabejotinai padeda Pauliui bendrauti su vaikais. „Turbūt man lengviau nei tam, kuris vaikų neturi, suprasti paauglių logiką, su jais kalbėti, pamėginti į jų problemas įsijausti, juos suprasti. Esu griežtas, bet teisingas vadovas, stovykloje turime savo taisykles, kurių privalu laikytis kiekvienam“, – jis sako ir prisimena praėjusių metų situaciją, kai vienas iš atvykusių ukrainiečių vaikų taisyklei nusižengė jau pirmąją dieną. „Matau, kad vienas vaikas, kariškai apsirengęs, kariniais daiktais apsikarstęs stovyklautojas įžūliai braunasi prie maisto, nors stovėti jis turėtų eilės gale. Pasikvietęs tolėliau, gana griežtai jam priminiau taisykles. Vėliau sužinojau, kad rusų kareiviai jo tėtį nušovė miegantį. Apniko abejonės, o gal reikėjo jo pagailėti. Bet ir vėl – argi nebūtų sąžininga elgtis su juo kaip su visais? Susitarimas yra susitarimas ir tai irgi – gyvenimo pamoka“, – pasakoja Paulius.

Stovyklos vadovas patyrė: nors vaikai visur vienodi, vis dėlto jų patirtys, emocijos ir mentalitetas – skirtingi. Štai kodėl „Stiprūs kartu“ jau antrus metus stovyklas rengia tik ukrainiečių vaikams ir kviečia į jas vadovais dirbti Lietuvoje gyvenančius ukrainiečius.

Stovyklautojai iš Ukrainos, pasakoja Paulius, vadovus užlieja dėkingumu, jiems viskas patinka, jie viskuo domisi, už viską dėkoja. Ypač už įgyvendintas itin žemiškas svajones – nuvažiuoti į Vilnių, aplankyti prekybos centrą ir suvalgyti mėsainį populiarioje užkandinėje. „Stovykloje, rodos, vyksta kasdienis, įprastas gyvenimas, tačiau jame emocijų – kur kas daugiau, – sako stovyklos vadovas. – Tai, kaip tie vaikai myli gyvenimą, kaip juo stebisi ir už viską dėkoja, negali nejaudinti. Atrodo, kad kiekviena diena jiems yra tikras stebuklas, mes gyvenimo taip nemokame vertinti.“

Paulius prisimena pirmąją stovyklą, kuri priėmė pabėgėlius vaikus iš Ukrainos. Penktą ryto sugriaudėjęs griaustinis taip išgąsdino vieną jų vadovę, kad ji sukėlė vaikus ir vidury nakties ėmė ieškoti, kur juos paslėpus. Stovyklos vadovai dar ir šiandien sulaukia vaikų klausimų, ar tikrai stovykloje yra slėptuvė, kurioje jie galėtų pasislėpti reikalui prispyrus. Nurimsta tik po keleto visiškai ramių naktų.

Aktyviai leisdami laisvalaikį ir pramogaudami, ukrainiečių vaikai „Nuotykių akademijoje“ turi galimybę kalbėtis su specialistais apie savo emocijas, traumas ir išgyvenimus. „Vaikai situacijas priima kiek kitaip nei suaugusieji, atrodo, kad jie pamiršta, kas vyko namuose, tačiau žvelgdamas į jų akis juk supranti, kad tie išgyvenimai niekur nedingsta. Ir kad į tave iš tiesų žiūri ne vaiko, o suaugusio žmogaus akys“, – savo patirtimi ir pastebėjimais dalijasi aktorius P. Tamolė.

Jis sako niekada nepamiršiantis apsikabinimų, šypsenų ir pro autobuso langą mojuojančių rankų. „Argi ne siaubinga suvokti, kad po laimingų atostogų Lietuvoje namuose jų laukia grėsmė, netoliese esantis priešas ir visiška nežinomybė, kaip visa tai baigsis. Net baisu pagalvoti, kokias traumas turės išsigydyti vaikai, kai karas baigsis, jos juk niekur nedingsta, grįžta.“

Vienas kelialapis į vasaros stovyklą Lietuvoje našlaičiams iš Ukrainos kainuoja apie 800 eurų. Į kelialapio kainą įeina vaikų kelionė iš Ukrainos, nakvynė kelionėje, draudimo išlaidos, stovykla Lietuvoje ir atsisveikinant organizatorių kiekvienam vaikui įteiktas Rugsėjo 1-osios rinkinys.

Paramos koncertas „Lietuva – laisvės vaikams“ – gegužės 18 d. iš Vilniaus Lukiškių aikštės per TV3 televiziją. Koncerto organizatoriai – „Stiprūs kartu“, „Vertimedia“, partneriai – Vilniaus miesto savivaldybė, Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba, TV3, UNIQA vanduo, prekybos ir laisvalaikio centras MEGA, „Draudimo bitės“. Prisidėti galite ir jūs – aukokite jau dabar. Trumpasis numeris 1409 – auka 5 EUR.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.