Ūkininkai pila priekaištus ministrui: „Nieko nežino ir nesupranta“

Su Vyriausybe toliau nėra susitariama dėl pieno sektoriaus problemų sprendimo, teigia Žemės ūkio tarybos (ŽŪT) pirmininkas Ignas Hofmanas. Anot jo, nors šiuo metu neplanuojamas dar vienas ūkininkų protestas, žemdirbių bendruomenė pasiruošusi reaguoti, jeigu problemos toliau nebus sprendžiamos.

Daugelis kooperatyvų atstovų yra arti bankroto ir negali išsiderėti geresnių pieno supirkimo kainų.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Daugelis kooperatyvų atstovų yra arti bankroto ir negali išsiderėti geresnių pieno supirkimo kainų.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
I.Hofmanas.<br>J.Kalinsko/ELTA nuotr.
I.Hofmanas.<br>J.Kalinsko/ELTA nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Mar 20, 2024, 2:00 PM, atnaujinta Mar 20, 2024, 2:13 PM

„Taip ir liko klausimas, kuris visiškai neaiškus, tai – pieno sektoriaus problemos. Tai vėlgi nieko apčiuopiamo šiam momentui neturime. Siūloma tik tobulinti Seime turimą pieno įstatymą“, – paklaustas, ar pasiekimai pakankami, jog protestas būtų nutrauktas, teigė I.Hofmanas.

„Dabar tikrai neatsakysiu (ar planuojami protestai – ELTA past.). Kaip buvo paviešinta, kad esame pasiruošę, turime aiškų planą. Ir jeigu bendruomenė nuspręs, kad reikia tuo pasinaudoti, tą ir padarysime. Tai priklausys nuo problemų sprendimo. Jeigu jis mus tenkins, žemdirbių bendruomenę tenkins, tai nedarysime protesto“, – aiškino jis.

Visgi ŽŪT pirmininkas paminėjo, kad į kitas ūkininkų problemas, kurias buvo reikalaujama spręsti sausio pabaigoje vykusiame proteste, buvo atsižvelgta ir jos yra išspręstos arba bent jau sprendžiamos.

„Kiti dalykai išspausti dėl akcizų, dėl žaliojo dyzelino. O saugojamų teritorijų ir daugiamečių pievų klausimas pasistūmėjęs. Yra neišspręstų vietų, bet lyg judama link pabaigos“, – sakė jis.

„Reikės išvažiuoti su traktoriais“

Tuo metu Lietuvos pieno gamintojų asociacijos (LPGA) prezidentas Jonas Vilionis tvirtino, kad ministras Kęstutis Navickas nesupranta ūkininkų iškeltų problemų, todėl jie vėl imsis aktyvių protestų. Pasak jo, šiuo metu tokiems veiksmams ruošiasi ir Lenkijos, bei kitų ES šalių žemdirbiai.

„Jokio sprendimo dėl pieno klausimų nebuvo priimta. Kaip girdėjote, ministras (Kęstutis Navickas – ELTA past.) nieko nežino ir nesupranta, – teigė J.Vilionis. – „Ministras rūpinasi tik pelkėmis ir paukštukais. Ir tikriausiai teks išvažiuoti su traktoriais vėl. Va ir lenkai kažką galvoja, šnekamės su kitais, bus visoje Europoje“.

LPGA prezidentas taip pat sukritikavo ministro siūlymą ūkininkams kooperuotis. Anot jo, net daugelis kooperatyvų atstovų yra arti bankroto ir negali išsiderėti geresnių pieno supirkimo kainų.

„Jis šneka apie kooperaciją. Bet šiandien atsivedžiau bankrutuojančių kooperatyvų atstovus. Ir šiandien pieno gamintojams kainos krenta žemyn. Tai kuris imtų gaminti pieną už 16–20 centų? Nė vienas“, – tvirtino jis.

Vėl kalba apie kooperatyvus

Tuo metu žemės ūkio ministras K.Navickas dar kartą pažymėjo, kad vienas iš pienininkų problemų sprendimo būdų būtų kooperavimasis. Kitas pieno sektoriaus problemas, tokias kaip pavėluotas informavimas apie kainų pokyčius, anot jo, išspręs šiuo metu svarstomas Pieno įstatymas.

„Vienas siūlymas yra kooperacija, teisingesnės kainos garantavimas. Tas buvo ūkininkų ir šiandieną priekaištas, kad jie sužino apie kainos pokyčius ne iš anksto, bet gauna informaciją post factum. Šiuos dalykus reikia spręsti“, – po susitikimo teigė K.Navickas.

„Tos pačios problemos, kur yra išvardintos, dėl teisingos kainos, teisingo apmokėjimo, teisingo informavimo ūkininkams apie supirkimo kainas, yra Pieno įstatyme ir jis svarstomas“, – aiškino jis.

Taip pat ministras nemano, kad dėl pienininkų netenkinančių kainų kaltas supirkėjų piktnaudžiavimas. Anot jo, konfliktai dėl supirkimo kainų tęsiasi nuolatos.

„Tos diskusijos vyksta nuolatos, perdirbėjai sako, kad neturi resursų padidinti supirkimo kainos. Penktadienį dar kartą dėl to rinksis pieno taryba. Apie tai gamintojai ir perdirbėjai vėl šnekėsis. Ir viena pusė nuolatos sako, kad neturi iš kur mokėti, kita grupė sako, jog jiems moka per mažai. Kol kas tai kontroliuoja rinka“, – aiškino jis.

Naujienų agentūra ELTA primena, kad sausio pabaigoje Vilniuje protestavę ūkininkai buvo pateikę šešis reikalavimus.

Protestuojantys ūkininkai reikalavo atšaukti prievolę atkurti daugiametes pievas, grąžinti senąją žymėto dyzelino naudojimo tvarką, panaikinti nuo šių metų pakeltą akcizą suskystintosioms naftos dujoms (SND), spręsti vadinamąją pieno krizę, atsisakyti saugomų teritorijų plėtros, sustabdyti rusiškų grūdų tranzitą.

Vasario pabaigoje ES žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų taryba svarstė Europos Komisijos (EK) pristatytą administracinės naštos ūkininkams mažinimo paketą, kuriame atlieptas Lietuvos prašymas peržiūrėti reikalavimus dėl daugiamečių pievų užskaitos.

Planuojama, kad EK deleguoto reglamento pakeitimas pagal taikomas procedūras bus pateiktas ES Tarybai bei Europos Parlamentui (EP) per artimiausias savaites. Žemės ūkio ministerijos ir Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) pastangomis su EK suderintas pakoreguotas 2018 m. referencinis plotas, kuris sumažintas 52 tūkst. ha nuo 746 iki 694,5 tūkst. ha. Be to, ministerija kartu su NMA toliau tęsia darbus, ieškant techninių galimybių ir sprendimų pagerinti referencinio daugiamečių pievų ploto rodiklius.

Dėl kitų ūkininkų reikalavimų spręsti vadinamąją pieno krizę bei sustabdyti rusiškų grūdų tranzitą Seime yra registruoti teisės aktų pakeitimai, o reikalavimas grąžinti senąją žymėto dyzelino naudojimo tvarką bei panaikinti nuo šių metų pakeltą akcizą SND buvo spręstas parlamento neeilinės sesijos metu.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.